Хоча Дональд Трамп поки не оприлюднив свій мирний план щодо України, з відкритих джерел уже відомі основні його тези. Напевно, більше дізнаємося після ймовірних особистих переговорів Володимира Зеленського та Дональда Трампа після інавгурації останнього

Що може запропонувати американський президент і якою може бути реакція на це з боку України — у матеріалі Коротко про.

Припинення вогню та початок мирних переговорів

Обраний президент США Дональд Трамп виступає за «негайне припинення вогню» в Україні. У пості, розміщеному в соцмережі Truth Social, що належить йому, він закликав Москву і Київ розпочати переговори.

Реакція України – насторожена згода. Президент Володимир Зеленський також виступає за негайне припинення вогню, але за певних гарантій безпеки.

«Це не закінчити просто папірцем та кількома підписами. А припинений вогонь без гарантій може бути розпалений знову будь-якої миті, як російський диктатор Володимир Путін це вже робив. Щоб гарантувати, що втрат українців та українок більше не буде, треба гарантувати надійність миру та не заплющувати очі на окупацію», — заявив Зеленський.

За його словами, єдине, чого боїться Путін – це «Америки та єдності всього світу». Тому, як зазначив президент, Україна розраховує на США та інші країни, а також закликає досягти миру через силу.

До того ж, зараз Росія не хоче йти на припинення вогню, про що публічно заявив глава МЗС Сергій Лавров. Тому в Міністерстві закордонних справ України заявили, що питання про можливі переговори України та РФ слід ставити російській стороні.

Заморозка конфлікту

Мирний план Трампа передбачає заморожування лінії фронту та створення 800-мильної демілітаризованої зони (майже 1300 км). Майбутній віцепрезидент Джей Ді Венс запропонував заморозити конфлікт на нинішніх лініях та примусити Україну до нейтралітету без очевидних гарантій безпеки чи обмежень для російського диктатора Володимира Путіна.

Реакція України – негативна. Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю виданню Le Parisien у грудні наголосив, що Україна не бажає здаватися та заморожувати війну. «Скільки президентів чи прем’єр-міністрів не хотіли б оголосити про припинення війни, ми не збираємося просто здаватися і відмовлятися від нашої незалежності. Небезпека полягала в тому, щоб сказати: «Ми заморозимо війну та домовимось із росіянами», — заявив президент.

Глава держави пояснив, що Україні потрібний справедливий і стійкий мир, а не перемир’я, яким може скористатися Путін для повторної військової агресії.

Введення миротворців на лінію розмежування

Якщо Москва та Київ домовляться про припинення вогню, то цей режим, на думку Дональда Трампа, мають контролювати європейські війська-миротворці. Ця ініціатива була озвучена на його зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським та президентом Франції Емманюелем Макроном у Парижі 7 грудня 2024 року.

Головну роль у захисті та підтримці України має відігравати Європа, заявив Трамп. Американські військові, згідно з його планом, не будуть безпосередньо залучені до цієї місії, хоча він і не відкинув якоїсь підтримки для європейського контингенту з боку США. План Трампа може передбачати розміщення європейських та британських військ у 1200-кілометровій буферній зоні між російською та українською арміями.

Реакція України – позитивна, але з умовою. В Україні розцінюють запровадження миротворців як одну із вагомих потенційних гарантій безпеки. Але президент Володимир Зеленський вважає, що розміщення європейських миротворців в Україні не повинно відкидати її членства в НАТО у майбутньому.

Глава держави також згадав, що ідея «європейських миротворців» була порушена під час його зустрічі з Макроном та обраним президентом США Дональдом Трампом. «Я побачив, що Трамп позитивно ставиться до цієї ідеї. Але ми ще не почули, які конкретні країни і чи серед них будуть США», — додав Зеленський.

Відмова від окупованих територій

Надходять тривожні сигнали, що план Трампа також передбачає залишити Росії приблизно 20% території України, які країна-агресор захопила. І навіть нібито в грудні минулого року Трамп направив послання президенту Зеленському, в якому містився заклик «почати думати про припинення вогню та відмову від усіх територій, що тимчасово окуповані Росією».

А на пресконференції 16 грудня Трамп не дав прямої відповіді на запитання журналістів, чи має Україна поступитися країні-агресорові Росії своїми територіями, які були захоплені окупантами.

Але майбутній президент США недвозначно дав зрозуміти, що українцям слід відмовитись від окупованих територій. За словами Трампа, на великій частині цих територій не залишилося жодної будівлі. Він вважає, що безглуздо відвойовувати землі, на відновлення яких піде 100 років.

Реакція України – різко негативна. Україна за жодних обставин не визнає російську окупацію Криму, Донбасу та інших своїх територій. Однак повертати їх вона буде дипломатичним шляхом.

«Ми не можемо юридично визнати якусь окуповану територію України російською. Йдеться про ті території, які були окуповані Путіним до повномасштабного вторгнення, з 2014 року. Юридично ми це не визнаємо, ми це не приймаємо», — заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю Fox News.

Відмова від вступу до НАТО

Радники Дональда Трампа висунули різні версії плану фактичного заморожування лінії фронту в Україні. Одна з них передбачає відмову України від вступу до НАТО протягом 20 років, а в обмін Вашингтон продовжуватиме постачати Києву зброю. Трамп на зустрічі в Парижі сказав Зеленському та Макрону, що не підтримує вступ України до НАТО, але хоче, щоб після завершення війни Україна «була сильною та добре озброєною».

Реакція України – негативна. Президент Володимир Зеленський під час онлайн-спілкування з читачами французького видання Le Parisien наголосив, що Україна не може відмовитись від свого прагнення стати частиною Європейського Союзу та НАТО.

Він також заявив, що країна також не розглядає можливість набуття членства в НАТО в обмін на відмову від територій, які зараз знаходяться під російською окупацією.

Президент підкреслив, що українська сторона на всіх переговорах наголошує на питанні безпеки, вважаючи НАТО найкращою гарантією.

«Найкраще – це НАТО. Під час війни – запрошення, абсолютно відкрите, із сильною позицією у будь-якому форматі дипломатії. Це запрошення, на мою думку, не залежить від думки Росії. Коли в цьому будуть впевнені і ще деякі партнери — що вони сильніші за Росію, тоді у нас все буде в цьому сенсі позитивно», — додав він.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяНової пандемії не буде: що відомо про метапневмовірус людини
Следующая статьяЯкі воєнні обіцянки Зеленський має виконати цього року