Українці не поспішають платити податок на нерухомість, експерти ринку бачать головну проблему в тому, що у цьому питанні чимало недоробок і протиріч. Проте у ДПС все ж таки наполягають на сплаті і погрожують штрафами.

Кому, коли та скільки потрібно платити і що трапиться за відсутності своєчасної сплати? У цих питаннях розбиралася редакція Коротко про.

1. Кому потрібно платити?

Податок на нерухомість мають сплачувати власники житлової нерухомості, якщо площа перевищує встановлені ліміти. Причому податок нараховується лише за надмірні квадратні метри.

Податок на нерухомість в Україні — це одна із найбільш неврегульованих тем для власників майна. Тому що є великі проблеми з тим, щоб дізнатись, скільки по факту нараховано, коли сплачувати і за що, зазначила у коментарі Коротко про оглядачка ринку нерухомості Вікторія Берещак.

— Перше, що треба для себе усвідомити: сплачувати треба не всім, а лише власникам квартир площею понад 60 кв. м, будинків понад 120 кв. м та інших типів житла або їх частин понад 180 кв. м, — пояснює експертка. – Тобто, якщо людина, наприклад, володіє квартирою в 65 кв. м, це означає, що вона платить податок не за 65 квадратних метрів, а лише за ті метри, що перевищують межу в 60 кв. м, встановлену законом. У цьому разі — за додаткові 5 «квадратів».

За наявності у власності більше одного об’єкта житлової нерухомості податок обчислюється з їх сумарної загальної площі.

2. Коли потрібно платити?

У 2025 році власники майна мають сплатити податок за звітний 2024 рік. Сплатити потрібно до 1 липня включно.

3. Скільки потрібно платити?

Ставку податку розраховує місцева влада, яка враховує тип приміщення та його розташування.

Як нагадали в ДПС, розмір ставки податку не може перевищувати 1,5% розміру мінімальної зарплати за 1 квадратний метр у звітному році. На 1 січня 2024 року мінімальна зарплата становила 7100 грн. Отже, максимальний розмір ставки складає 106,5 грн за 1 квадратний метр.

Наприклад, власник квартири площею 65 кв. метрів за ставкою 1,5% має сплатити: 5 метрів (оподатковувана площа) х 106,5 грн = 532,50 грн.

Також у податковій зауважили, що за наявності у власності платника податку об’єкта житлової нерухомості, у тому числі його частки, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості або його частку.

4. Кому не потрібно платити?

Насамперед, податок не платять власники житлової нерухомості, сумарна площа якої не перевищує встановлених норм. Також від сплати податку звільнені власники, чия нерухомість знаходиться на окупованих територіях, пошкоджена чи в зоні активних бойових дій.

До об’єктів нерухомості, за які також не доведеться сплачувати, належать:

  • дитбудинки сімейного типу;
  • житло, яке належить дітям-сиротам, позбавленим батьківського піклування та дітям з інвалідністю, які виховуються одинокими матерями чи батьками, але не більше одного такого об’єкта на дитину;
  • житлова нерухомість — власність громадських об’єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств;
  • об’єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім’ям, у яких виховується п’ять та більше дітей, тощо.

5. Що робити, якщо квитанції немає?

Як показує практика, якщо платіжки розносять чи надсилають Укрпоштою, то частіше це відбувається в період травень-липень, розповідає Вікторія Берещак. Сплатити податок необхідно протягом 60 днів з моменту отримання повідомлення. Але часто платіжка губиться або її «забувають» принести, після чого на власників чекають штрафи.

— Щоб цього уникнути, слід дивитись на нарахування в Електронному кабінеті платників податку на сайті податкової. Так ви самостійно можете бачити і суму нарахування, і статус платіжки, — порадила експертка.

Юристи кажуть, що відповідальність за несплату чи невчасну сплату податку на нерухоме майно така сама, як і за несплату інших податків. До порушника застосовуватиметься штраф у розмірі 10% від суми податкового боргу при затримці до 30 календарних днів та 20% суми при затримці понад 30 днів.

Проте українці все одно не поспішають платити податок на нерухомість, а юристи кажуть, що у цьому питанні чимало недоробок і протиріч. Наприклад, згідно з чинним законодавством, податок потрібно сплатити протягом 60 днів після отримання повідомлення, але більшість власників по всій країні повідомлення не отримували. Тобто можна сказати, що за законом вони відповідальності за несплату не несуть. Водночас у податковій неодноразово робили заяви, що власники об’єктів житлової нерухомості зобов’язані самі звертатися до інспекторів і з’ясовувати розміри податку.

Ще одне проблемне питання стосується даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Справа в тому, що інформація в Держреєстрі є, головним чином, по об’єктах, за якими права власності змінювалися після 2003 року, тобто з моменту створення електронного реєстру. Власникам інших об’єктів знов-таки пропонують звертатися до податкової.

Загалом, кажуть юристи, більшість українців і надалі обиратимуть вичікувальну позицію, а платити почнуть після отримання квитанцій з податкової. Самостійно звертатися до податківців будуть одиниці.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяПеререєстрація авто: українцям розповіли, як швидко порахувати вартість податків та зборів
Следующая статьяСфера азартних онлайн ігор набирає обертів: чого очікувати у 2025 році