На інтернет-схеми припадає понад 83% усіх шахрайських схем з платіжними картками доводиться і лише близько 17% становлять злочинні дії за допомогою фізичних пристроїв (банкоматів, POS- та платіжних терміналів)

Про це повідомляє пресслужба «Глобус Банку» з посиланням на заступницю голови правління Анну Довгальську, пишуть Гроші.

Банкір зазначила, що методи шахраїв стають дедалі витонченішими. Зловмисники постійно вдосконалюють свої навички, особливо у сфері соціальної інженерії та швидко опановують нові технології. Тому навіть експертам з Національного банку та комерційних банків важко повністю викорінити шахрайство.

Повідомляється, що шахраї часто використовують психологічні прийоми, щоб змусити людей діяти імпульсивно, не обмірковуючи свої кроки. Вони можуть апелювати до емоцій, створювати відчуття терміновості або використовувати інші методи маніпуляції. Тому, на її думку, дуже важливо зберігати пильність і критично ставитися до будь-якої інформації, особливо, якщо вона стосується особистих фінансів.

«Шахраї набагато швидше адаптуються до будь-яких технологічних новинок, ніж користувачі платіжних карток. До того ж вони концентрують зусилля на суто психологічних моментах, які ґрунтуються на відсутності критичного сприйняття інформації, на незнанні громадян усіх «підводних каменів» активності в інтернеті, часто апелюючи до емоцій, а не до раціо. Наприклад, кількість шахрайства за допомогою «соціальної інженерії» зросла майже на 40% у 2023 році та ще орієнтовно на 20% у 2024-му. Незважаючи на масштабну просвітницьку роботу банків, НБУ та експертів, обсяги карткового шахрайства в Україні продовжують зростати. А за попередніми підрахунками впродовж 2022-2024 років шахраї вкрали в громадян близько 1,5-1,7 млрд грн», — підкреслила Анна Довгальська.

Основні тренди карткового шахрайства, що виникли у 2024 році та активно застосовуються у 2025 році, за словами банкіра, включають:

  • Застосування штучного інтелекту (ШІ). Зокрема, шахраї використовують діпфейки для підміни зовнішності, голосу, а також імітації міміки і жестів реальних людей, створюючи достовірні образи для обману.
  • «Військові схеми» Аферисти адаптують свої методи під актуальний порядок денний, залучаючи кошти нібито на допомогу військовим, купівлю дронів або автомобілів. Також поширена схема здачі житла за заниженою ціною під приводом термінового від’їзду, наприклад, за кордон або в інше місто.
  • Недостатня цифрова грамотність користувачів. Багато українців, як і раніше, не володіють достатніми знаннями у сфері кібербезпеки. Станом на 2024 рік близько 30% громадян не усвідомлюють ризики, пов’язані з цифровими платежами, що робить їх уразливими перед шахраями, які використовують психологічні виверти та неправдиві пропозиції.
  • Оренда банківських карток і персональних даних. Зловмисники все частіше вдаються до використання дропів і криптовалюти, що ускладнює відстеження їхніх дій.
  • Соціальна інженерія. У 2024 році значно збільшилась кількість випадків шахрайства, пов’язаних із телефонними дзвінками від нібито співробітників банків. Маніпулюючи емоціями жертв і створюючи відчуття терміновості, шахраї змушують людей передавати їм свої фінансові дані, що призвело до зростання кількості злочинів на 12%.

Раніше ми писалипро те, що інформація про коригування пенсій за віковими категоріями є черговим фейком і вивертом шахраїв.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяКількість аптек точно скоротиться: експерти про регуляцію цін на ліки і її можливі наслідки
Следующая статьяДиректорська зарплата: у кого з керівників держпідприємств найбільші доходи