Росія з початку війни на Донбасі і до повномасштабного вторгнення в Україну зірвала 25 угод про режим припинення вогню. Саме тому, як заявляв президент Володимир Зеленський, просте припинення вогню в Україні, якого хочуть досягти США, не буде успіхом: путін лише скористається цією паузою для перепочинку.
Більше про спроби припинити вогонь на Донбасі у 2014-2021 роках – на інфографіці «Слово і діло».
В 2014 році росія зірвала три спроби припинити вогонь на Донбасі. У червні Україна пішла на одностороннє припинення вогню, проте зіткнення на Сході продовжилися.
Жодного дня не протримався режим припинення вогню, оголошений із 5 вересня після підписання Мінських угод. Режим тиші, оголошений 9 грудня, протримався цілу годину, перш ніж проросійські бойовики відкрили вогонь.
У 2015 році було чотири угоди про припинення вогню. У лютому про припинення вогню домовилися на зустрічі лідерів «нормандської четвірки».
Потім після переговорів із лідерами Франції та Німеччини путін погодився на всеосяжне припинення вогню з 1 вересня. Ще одна спроба була у жовтні.
23 грудня був ще один режим тиші, про який тоді домовилася Контактна група, але бойовики одразу його зірвали.
У 2016 році росія зірвала чотири перемир’я: 30 квітня (великоднє), 1 та 15 вересня (шкільне) та 24 грудня (новорічне). Ще чотири спроби було зірвано у 2017 році: 1 квітня (великоднє), 24 червня (хлібне), 25 серпня (шкільне), 23 грудня (новорічне).
Протягом 2018 року було цілих п’ять домовленостей про припинення вогню на Донбасі: 5 та 30 березня (весняне та великоднє перемир’я), 1 липня (хлібне), 29 серпня (шкільне), 29 грудня (новорічно-різдвяне).
У 2019 році, вже після обрання Володимира Зеленського президентом, було дві спроби досягти припинення вогню: 21 липня – хлібне перемир’я, а також 1 жовтня.
2020 рік також розпочався зі спроби перемир’я, про яке домовилися на зустрічі «нормандської четвірки», майже одразу воно було порушене.
З 27 липня 2020 року набула чинності домовленість про встановлення на Донбасі «режиму повного та всеосяжного припинення вогню». Незважаючи на численні порушення перемир’я з боку бойовиків, формально вважалося, що домовленість дійсна.
Проте у 2021 році ситуація на фронті загострилася. Остання спроба підтримати припинення вогню була у грудні 2021 року.
Нагадаємо, за інформацією ЗМІ, адміністрація президента США Дональда Трампа заявила європейським партнерам, що хоче домогтися припинення вогню в Україні до 20 квітня.
На інфографіці «Слово і діло» – позиція України, США та росії щодо ключових питань у ході переговорів. Крім того, на прикладі кількох воєн за участю росії ми аналізували, коли розпочиналися переговори, скільки вони тривали і чим закінчилися.