Підвищення акцизних податків на автомобільне паливо в Україні на початку 2025 року призвело до його подорожчання, проте незабаром ціни на АЗС стабілізувалися. Більше того, останнім часом пальне помітно дешевшає у роздробі. “Апостроф” з’ясовував, із чим пов’язана ця тенденція, і що буде з цінами на бензин, дизель та автогаз далі.

Ціни на бензин, дизельне паливо та автомобільний скраплений газ в Україні в середині березня пішли на спад.

Після відчутного подорожчання пального на початку року через зростання акцизів на нього з 1 січня вартість бензину, дизеля та автогазу протягом кількох місяців залишалася стабільною. Однак у середині березня відбулося досить різке зниження цін – якщо 17 числа бензин А-95 у середньому у роздробі коштував 56,66 гривні/літр, то вже 18-го – 56,43 гривні/літр. Дизпаливо подешевшало відповідно з 55,13 гривні/літр до 54,8 гривні/літр. По скрапленому газу тенденція не така помітна, але вона також є – 36,93 гривні/літр проти 36,85 гривні/літр.

Зниження цін на автомобільне паливо продовжується, і станом на 24 березня один літр бензину А-95 на АЗС у середньому коштував 55,7 гривні, дизеля – 54,3 гривні, автогазу – 36,35 гривні.

Тимчасове стало постійним

Чому дешевшає пальне?

Головна причина – зниження світових котирувань нафти.

“Якщо на початку року ціна була 75 доларів (за барель), потім вона буквально за місяць зросла до 82, то зараз – це 70. Тобто такі гойдалки, – пояснив у коментарі “Апострофу” директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн. – Відповідно, це потягнуло вниз цінник і в Україні”.

Інше питання, чому зниження цін відбувається лише зараз, адже нафтові котирування перебувають на нинішньому рівні вже деякий час.

“Зібралося достатньо передумов для того, щоб опустити ціни, – каже Сергій Куюн. – Кілька тижнів цьому передувало повзуче зниження у вигляді акцій у великих мережах у вихідні, потім були спроби в дрібніших мережах, і все це призвело до більш масштабних змін”.

Акційні пропозиції у вихідні відіграли, ймовірно, ключову роль у нинішньому зниженні цін на автомобільне паливо.

“Там рух був досить серйозний, іноді до 6 гривень на літрі” , – сказав “Апострофу” експерт “Нафторинку” Олександр Сіренко.

При цьому не всі АЗС і не завжди повертали ціни після акцій у вихідні до колишніх значень, а якщо й підвищували їх, то не до тих рівнів, які були до акційних пропозицій.

“Це стало помітно, на жаль, лише наприкінці лютого і ще активніше у березні. І, справді, приблизно з 17 березня почався реальний рух”, – резюмував Олександр Сіренко.

Нестабільна нафта

Отже, чому падають ціни на пальне, ми начебто розібралися. Але як довго збережеться цей тренд?

“Сподіваємося, що є ще потенціал для падіння, і я думаю, що одна гривня (на літрі) у нас ще є, – каже Сергій Куюн. – Відбутися це може у період кількох тижнів”.

Але загалом багато що залежатиме від світових цін на нафту (як, втім, і від курсу гривні, який останнім часом досить стабільний).

Зараз є очікування падіння котирувань нафти, зокрема, внаслідок реалізації планів американського президента Дональда Трампа, хоча поки що важко сказати, як насправді розвиватимуться події (наприклад, нинішній тиждень почався з невеликого зростання цін на нафту).

Невизначеність із нафтовими котируваннями змушує операторів вітчизняного ринку нафтопродуктів, як мінімум, не поспішати зі зниженням роздрібних цін на пальне.

“Нафта – це така історія нестабільна, і потім піднімати (роздрібні ціни) буде складно, і пояснювати, що це не вони винні, а нафта, – пояснює Олександр Сіренко. – По-друге, у них падає реалізація, і, як не крути, причина – це війна (люди воюють, люди гинуть, люди бояться потрапити під мобілізацію і менше їздять, люди продовжують тікати із країни). Тому заправки мають більше заробляти, а за все платимо ми”.

Резюмуючи, зазначимо, що у разі збереження низьких котирувань нафти та стабільного курсу гривні ціни на пальне в Україні також будуть стабільними та, ймовірно, навіть трохи знизяться. І навпаки, якщо нафта подорожчає, а гривня помітно ослабне, ціни на пальне підуть у зростання.

У кого в машині газ?

Окремо варто сказати кілька слів про автогаз. Ціни на цей вид палива меншою мірою, ніж на бензин та дизель, залежать від котирувань нафти. Крім того, на цьому ринку є свої особливості.

“На нього виріс дуже суттєво податок – на 6 гривень (на літрі), – розповідає Сергій Куюн. – Крім того, зараз дуже погана кон’юнктура європейська. У грудні запрацювало ембарго на постачання до Європи російського скрапленого газу. Великі обсяги йшли в Польщу, а звідти – до нас. Цей канал закрився, і тепер поляки змушені везти дорожчий газ, як правило, “морський” (тобто привезений морем – “Апостроф”), і це звичайно ж позначається на ціні”.

Споживачі звикли до того, що ціна автогазу становить приблизно половину від ціни бензину, але зараз це співвідношення перевищує 60%.

“Така диспропорція виникла не лише тому, що газ подорожчав, а й тому, що бензин подешевшав у світі, тому що є його певне надвиробництво”, – пояснив експерт.

Відносна невигідність ціни скрапленого газу є причиною того, що автомобілісти все рідше ним заправляються.

“Роздрібні продавці газу плачуть – людей немає”, – каже Олександр Сіренко.

Чи дешевшатиме він далі?

“Складно сказати, – чесно зізнається Сіренко. – Поки що розвиток подій на стороні споживача, і ціна падає” .

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Previous articleМісія (не)здійсненна? Чи зможуть миротворці припинити війну в Україні
Next articleПро що домовилися США, Україна та Росія в Саудівській Аравії і чи став мир ближче