Понад 160 тисяч українських біженців, які тимчасово проживають в Італії, можуть зіткнутися з серйозними труднощами через бюрократичні затримки, пишуть Гроші. Це може створити перешкоди при перетині кордонів, пошуку роботи та отриманні медичної допомоги, перевівши українців фактично в нелегальний статус.
Про це повідомляє Visit Ukraine з посиланням на місцеві видання, а також численні онлайн-спільноти українців у країні.
- Проблеми з продовженням дозволу на проживання
Зазначається, що українські громадяни, які прибули до Італії, мають оформляти спеціальний дозвіл на тимчасовий захист — Permesso per protezione temporanea, відомий як «пермессо». У грудні 2024 року влада країни продовжила термін дії цього статусу до 4 березня 2026 року, ухваливши указ 202/2024. Однак його реалізація наразилася на адміністративні складнощі, спричинені недостатньою координацією між центральними органами влади та місцевими підрозділами поліції — квестурами (Questura), відповідальними за видачу документів.
Повідомляється, що через відсутність чітких інструкцій механізм оформлення нових дозволів не був вчасно доведений до відповідних відомств. У результаті біженці стикаються з тривалими чергами, складнощами під час запису на прийом і недостатньою інформованістю. Станом на грудень 2024 року в Італії перебувало 162,3 тисячі українців, що на 2 тисячі менше, ніж місяцем раніше, але актуальна статистика на 2025 рік поки що відсутня через бюрократичну тяганину.
- Наслідки для українців в Італії
Як повідомляє газета Corriere della Sera, ситуація, що склалася, ускладнює доступ біженців до медичних послуг та офіційного працевлаштування. Роботодавці часто відмовляються наймати українців без чинного дозволу на проживання. Крім того, в деяких випадках через протермінований пермессо можуть виникнути проблеми з безкоштовним медичним обслуговуванням. Для українців, які тимчасово залишили Італію, затримка з оновленням документів може означати неможливість повернутися назад, якщо в них немає підтвердження від квестури про продовження статусу.
- Як уникнути можливих проблем
Як пише видання, незважаючи на адміністративні складнощі, відсутність оновленого «пермессо» не означає автоматичної втрати права на проживання. Українці можуть подати заяву на продовження документа й отримати підтвердження з призначеною датою візиту до квестури. Сам факт подання заявки слугує підставою для легального перебування в країні. Однак терміни очікування залежать від регіону: в одних містах прийом може бути призначено вже на березень 2025 року, в інших — тільки на літо або навіть січень 2026 року.
За словами юриста Дмитра Магдича, затримки з прийомом викликані високою завантаженістю відділень поліції. При цьому зафіксованих випадків відмови у продовженні «пермессо» поки що немає. Найсерйозніші проблеми спостерігаються в Римі, Новарі, Падуї, Тренті, Ріміні, Тревізо та інших містах.
- Перспективи прискорення процесу
Зазначається, що на момент публікації видання Міністерство праці та соціальної політики Італії, а також посольства Італії в Україні та України в Італії не надали коментарів щодо можливого прискорення процесу продовження документів. Водночас представники італійської влади запевняють, що всі українські біженці отримають оновлені дозволи.
Тож, щоб уникнути неприємностей, українцям в Італії радять не відкладати подання заяви на продовження «пермессо» та регулярно звертатися до квестури до отримання офіційного підтвердження дати візиту. Це допоможе зберегти легальний статус, уникнути проблем із перетином кордону, працевлаштуванням і медичним обслуговуванням.
Раніше ми писали про те, що в Польщі через зростання кількості заяв на отримання міжнародного захисту від громадян України, зокрема чоловіків, польська влада зобов’язала тих, хто подає такі заяви, пройти співбесіду в Управлінні у справах іноземців та надати детальне обґрунтування причин звернення.