Україна має намір запропонувати зміни до масштабної економічної угоди, ініційованої президентом США Дональдом Трампом, яка передбачає збільшення американських інвестицій.
Про це повідомляє Вloomberg з посиланням на джерело, яке знайоме із ситуацією, пишуть Гроші.
Зазначається, що згідно з проектом документа, з яким ознайомилося видання, США отримають контроль над ключовими майбутніми інвестиціями в інфраструктуру та видобуток корисних копалин в Україні, без зазначення часових рамок. У Києві побоюються, що така угода може не тільки ускладнити вступ країни до Європейського союзу, а й змусить її компенсувати всю надану Сполученими Штатами військову та економічну підтримку з початку війни.
Повідомляється, що, як розповіло джерело на умовах анонімності, оскільки переговори залишаються конфіденційними, українські чиновники провели відеоконференцію з американськими колегами, включно з юристами, щоб отримати роз’яснення щодо проєкту документа, який налічує майже 60 сторінок. Однак США поки що не відреагували на занепокоєння Києва, особливо щодо можливого конфлікту умов угоди з курсом України на інтеграцію в ЄС. За словами джерела, це може свідчити про готовність Вашингтона до обговорення можливих поправок.
Водночас представник казначейства США заявив, що Америка прагне якнайшвидшого укладення цієї угоди і досягнення стабільного миру як для України, так і для Росії. Однак представники Білого дому та Ради національної безпеки утрималися від коментарів поза робочими годинами.
Як пише видання, якщо угоду буде підписано, США отримають фактичний контроль над інвестиціями в низку стратегічних галузей України, включно з видобутком корисних копалин, нафтою і газом, а також розвитком транспортної інфраструктури — портів, автомобільних і залізних доріг. Крім того, передбачено, що прибуток спрямовуватиметься до спеціального фонду реконструкції, що перебуває під управлінням Вашингтона. Американська сторона також розглядає надану Україні з лютого 2022 року фінансову та матеріальну допомогу як внесок у цей фонд.
Також підкреслюється, що президент України Володимир Зеленський раніше заявляв, що військова допомога США не повинна розглядатися як борг. Він знову наголосив, що угода, яку укладають, не повинна перешкоджати вступу України до ЄС, оскільки цей курс закріплено в Конституції країни.
Як зазначає джерело видання, українська сторона ще має провести значну роботу, перш ніж представити остаточні пропозиції щодо внесення змін до угоди. Документ, який не передбачає гарантій безпеки для України, викликав критику з боку низки опозиційних депутатів. Своєю чергою, перший віцепрем’єр і міністр економіки Юлія Свириденко закликала утриматися від публічних дискусій щодо цього питання, зазначивши, що це може негативно вплинути на перебіг переговорів. Вона підкреслила, що Україна прагне до конструктивного діалогу з американськими партнерами.
Раніше ми писали про те, що новий проєкт угоди про природні ресурси, запропонований Сполученими Штатами, може суттєво загрожувати суверенітету України, вивести фінансові потоки за межі країни і збільшити залежність Києва від Вашингтона.