Небажання Дональда Трампа надавати військову та фінансову допомогу Україні (зараз наша країна отримує те, про що було домовлено з попереднім президентом Джо Байденом) спонукала Європу взяти на себе основний тягар підтримки нашої країни. І поки країни ЄС із цим справляються успішно — збільшили фінансування та надання військової допомоги Києву.
На що та від кого найближчим часом може розраховувати Україна – у матеріалі Коротко про.
Мільярди від Німеччини та ракети від Франції
Так, наприклад, міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок під час візиту до Києва 1 квітня повідомила про надання пакету військової допомоги на загальну суму 11,25 млрд євро. За її словами, 3 мільярди євро виділять для короткострокової підтримки, а ще 8,25 млрд – для військової допомоги до 2029 року. Також уряд Німеччини надасть 130 млн євро на гуманітарні та стабілізаційні проєкти. Бербок наголосила, що підтримка України з боку Німеччини продовжуватиметься, незважаючи на майбутні зміни уряду.
«Через патову ситуацію, що склалася між США та Росією, надзвичайно важливо, щоб ми, європейці, продемонстрували, що ми підтримуємо Україну без жодних «якщо» та «але»- і що ми підтримуємо її зараз ще більше», — заявила вона.
А після зустрічі з Володимиром Зеленським 26 березня президент Франції Еммануель Макрон оголосив про новий пакет військової підтримки для України на суму 2 мільярди євро. Як зазначив французький лідер, до нового пакету допомоги увійдуть критично важливі засоби для оборони.
Конкретно Україна отримає:
- протитанкові ракети MILAN;
- засоби ППО;
- ракети MICA;
- ракети наземного захисту Mistral;
- бронемашини AMX-10RC;
- боєприпаси, включаючи дистанційно керовані.
Також пакет передбачає виробництво техніки в Україні у співпраці з європейськими оборонними підприємствами.
Швеція та Нідерланди дають гроші на дрони
Міністр оборони Швеції Пол Йонсон оголосив, що його країна надасть Україні новий пакет військової допомоги на суму 1,6 млрд доларів. І це буде найбільший пакет допомоги із усіх, які раніше надавала Швеція. Зокрема, вона включатиме:
- 0,92 млрд доларів буде витрачено на озброєння. Йдеться про боєприпаси, а також засоби протиповітряної оборони (ППО),
- 0,5 млрд доларів підуть кільком фондам та коаліціям, які купуватимуть обладнання для України,
- 50 млн доларів направлять на обладнання для Збройних сил України: кулемети, дрібнокаліберні боєприпаси, навчальну зброю та медичні транспортні засоби.
Загалом ця країна має намір 2025 року збільшити обсяги допомоги Україні з 2,5 до 4 млрд доларів. Окрім військової допомоги, Швеція фінансує відновлення зруйнованої інфраструктури, розмінування та надання медичної допомоги. Також Швеція виділить понад 7 млн євро у рамках Коаліції дронів для України.
А Нідерланди нададуть Україні 500 мільйонів євро на закупівлю БпЛА. Виділені кошти є частиною пакету прискореної підтримки у розмірі 2 мільярди євро, які Нідерланди нададуть Україні 2025 року.
«Важливо оголосити, що ми надаємо Україні 2 мільярди євро прискореної підтримки, у тому числі проєкт безпілотників вартістю 500 мільйонів євро. Ці безпілотники змінять ситуацію на полі бою та буквально врятують життя… Це зміцнює позицію України на фронті та за столом переговорів», – розповів міністр оборони Нідерландів Брекельманс.
Норвегія збільшить допомогу втричі
Парламент Норвегії ухвалив рішення про збільшення фінансової допомоги Україні до 8 мільярдів доларів у 2025 році. Як повідомила норвезька сторона, гроші підуть «на міжнародні ініціативи», закупівлю зброї в українській оборонній промисловості, а також на інвестиції у власне виробництво на території нашої країни.
Норвегія від початку повномасштабної війни постійно допомагає Україні. Вона ухвалила програму підтримки Нансена, розраховану на 2023-2030 роки. Спочатку передбачалося, що щорічно протягом цього періоду Норвегія виділятиме Україні щонайменше 15 млрд норвезьких крон ($1,4 млрд).
Але асигнування в 2025 році було спочатку збільшено до 35 млрд норвезьких крон, а тепер до 85 млрд. Таким чином, загальний обсяг програми Нансена на 2023–2030 роки становить 205 млрд норвезьких крон ($18,9 млрд). У 2024 році уряд Норвегії дозволив прямий продаж норвезької зброї та оборонної продукції Україні.
А тим часом
1 квітня Єврокомісія перерахувала Україні черговий транш у 3,5 млрд євро з фонду Ukraine Facility (механізм підтримки України з боку ЄС на загальну суму 50 млрд євро). Загальна сума підтримки в рамках цієї програми вже сягнула 19,6 млрд євро. Програма передбачає стабільне фінансування у вигляді грантів та кредитів для підтримки відновлення, реконструкції та модернізації України на період з 2024 до 2027 року.
На тему
У лютому 2024 року під час 19-ї зустрічі у форматі «Рамштайн» з ініціативи Латвії та України було сформовано Коаліцію дронів. Зараз Латвія разом із Великобританією координує роботу ініціативи. Окрім лідерів, коаліція налічує ще 15 держав: Австралія, Чехія, Данія, Франція, Естонія, Італія, Нова Зеландія, Канада, Литва, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Польща, Німеччина, Швеція та Естонія.
Головна мета коаліції – забезпечити українські Сили оборони безпілотниками та зміцнити оборонну промисловість України та держав-партнерів задля створення технологічної переваги над ворогом у довгостроковій перспективі.