Скандал навколо підняття тарифу за обслуговування будинків триває. Спочатку кияни дізналися з повідомлень на дверях своїх під’їздів, що вартість послуги зросте у 2-2,5 рази та становитиме 10–14 грн за метр в залежності від типу будинку, прибудинкової території тощо. Потім з’явилися новини, що це рішення нібито скасовано. І ось сюрприз: прийшов квітень, а разом з ним і нові платіжки з новими сумами.
Що відбувається, чому рішення постійно змінюються, чи може належати до прибудинкової території найближчий парк та чи мають мешканці сплачувати нові платіжки? Про це – в матеріалі Коротко про.
1. Як зріс тариф?
Підвищення тарифів на обслуговування у Києві стосується багатоквартирних будинків, які не мають ОСББ чи іншого управителя. За даними КМДА, таких в столиці близько половини. І вже зараз мешканці цих будинків користуються прибудинковими територіями за «новими розцінками», тобто нові платіжки отримають вже у квітні.
Експерти кажуть, що в середньому по столиці тарифи зросли з 5–8 грн за метр площі до 11–13 грн. Сказати, що мешканці роздратовані, – це нічого не сказати. Особливо враховуючи, що тариф підвищили без жодних попереджень. А про те, що в лютому районні адміністрації призначили нових управителів багатоквартирними будинками, якими стали керуючі компанії відповідних районів, люди взагалі дізналися зі ЗМІ.
2. Це не перше підвищення, чому такий скандал?
Голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко пояснює, що тут поєдналися декілька проблем.
По-перше, люди просто не мають грошей, щоб сплачувати комуналку. А після зазначеного підвищення платіжка пересічного киянина зросте щонайменше на 300-400 грн. Це для більшості великі суми.
По-друге, керуючі компанії (КК), які виграли конкурс, і раніше не виконували свою роботу, а тепер вони її так само не виконуватимуть, але вже за ринковим тарифом. Всі прекрасно розуміють, що працювати ці підприємства краще не будуть.
По-третє, певні питання викликає сам конкурс.
3. Чи скасували результати конкурсів?
Найбільша плутанина виникла з конкурсами, їх результатами та скасуваннями. Розбираємося по порядку.
Керуючі компанії районів підпорядковані міській владі і частково фінансуються зі спільного міського бюджету. Тобто показують суцільні збитки. І ідея встановити «ринкові тарифи» виглядала настільки привабливо, що столична влада просто не змогла нею не скористатися.
Теоретично нових управителів будинків, які встановлюватимуть нові ринкові тарифи, обирали через конкурс, брати участь у якому могли начебто всі охочі. Але дивним чином сталося так, що абсолютно в усіх районах перемогли старі керуючі компанії цих районів.
Така стовідсоткова перемога комунальних компаній викликала певні питання у нардепа Олексія Кучеренка, який відправив депутатське звернення з вимогою дослідити правомірність проведених конкурсів. А на своїй сторінці в фейсбуці Кучеренко висловив свою позицію менш стримано:
«У Києві проведено «конкурс» на призначення управителів багатоквартирних будинків.
За дивним збігом обставин, в усіх 10 районах перемогли комунальні керуючі компанії. Навіть незважаючи на те, що були альтернативні пропозиції із ціною послуги у півтора раза нижче. Районні адміністрації, яким підпорядковані КК, чітко впевнені, що «доїти» киян мають право лише комунальні підприємства. Звернувся до урядових структур з пропозицією «навести різкість» на цю ситуацію. Монополізація ринку послуг очевидна, державний контроль за якістю та наданням послуги практично відсутній, державний ціновий контроль відсутній (хоча це напряму вплине на субсидії з бюджету), значна частина послуг або не надається, або надається в неповному обсязі, проконтролювати це мешканці не в змозі.
І нарешті – мені абсолютно незрозуміло, як всупереч закону в послузі на управління з’явилося «прибирання прибудинкової території» без погодження її меж з мешканцями.
Вартість послуги після «конкурсу» зростає вдвічі».
21 березня з’явилося розпорядження начальника Київської міської військової адміністрації Тимура Ткаченка про скасування конкурсу на управителів багатоквартирних будинків в районах. Теоретично це мало означати, що й тариф поки що підіймати не будуть. Але квітень таки приніс платіжки з оновленими тарифами. Що відбувається?
– Скасувала конкурс військова адміністрація, а самі конкурси проводили райдержадміністрації, – пояснив Попенко у розмові з Коротко про. – Зараз вони посилаються на те, що не отримали жодних документів щодо скасування, тому й залишили результати конкурсу в дії. Вони наполягають, що зробили все за законом і порушень не було.
4. Чи може до прибудинкової території належати найближчий парк?
Прибудинкова територія – це частина земельної ділянки певного розміру, яка включає ще й ділянку під будинком. Як правило, розміри і цільове призначення земельної ділянки, включаючи прибудинкову територію, визначають державні будівельні норми. Але, каже Олег Попенко, переважна більшість багатоквартирних будинків в Україні формально не мають визначених меж прибудинкової території, тобто її розміри просто невідомі, а нарахування вартості обслуговування у всякому разі некоректне. Співвласники багатоквартирного будинку мають відповідати саме за свою прибудинкову територію, визначену в установленому законодавством порядку.
Парк до прибудинкової території місцева влада все ж таки не додає, але до неї цілком можуть «додати» пустирі, чужу територію або, наприклад, захаращений шматок землі, якій невідомо кому належить.
5. Чи маємо ми платити, адже рішення ухвалене?
Олег Попенко наполягає: мешканці взагалі не зобов’язані оплачувати прибирання території біля будинку, якщо ця земля не перебуває у їх власності та вони не погоджувалися на такі послуги.
За словами фахівця, витрати на прибирання двору мають покриватися лише у двох випадках: якщо мешканці є власниками цієї землі або якщо мешканці офіційно погодилися оплачувати такі послуги. Через те, що жоден з цих варіантів не був реалізований на практиці, українцям взагалі не мають виставляти рахунки за прибирання прибудинкової території.
– У Законі «Про житлово-комунальні послуги» чітко сказано: прибирання прибудинкової території сплачує власник, – зазначив Олег Попенко у коментарі Коротко про. – Власником є Київська територіальна громада у вигляді Київської міської ради. Тому по факту, поки земля не оформлена як прибудинкова територія, за неї має сплачувати міська рада. Або ж є інший варіант: потрібно було пройти процедуру через загальні збори співвласників багатоквартирного будинку, на яких визначитися з тим, що мешканці згодні сплачувати за прибирання конкретного шмату землі. Доки це не зроблено, за прибирання прибудинкових територій столиці мають платити з київського міського бюджету.
6. Як вирішити це питання?
Голова спілки споживачів комунальних послуг наполягає: конкурси були проведені з порушеннями, тому споживачі мають не платити, а звертатися з листами до керуючих компаній та повідомляти, що відмовляються визнавати результати конкурсів та сплачувати за ці послуги.
Олег Попенко підготував зразок такого листа:
Шановна Керуюча компанія _______в м Києві!
Згідно з розпорядженням КМВА від 21.03.2025 №204 було скасоване розпорядження №1311 від 14.11.2024 року про проведення конкурсів управителів у місті Києві, що є підставою для анулювання проведених конкурсів та їх результатів. Проте Керуюча компанія ______району в м. Києві проігнорувала дане розпорядження і за березень виставила нарахування за підвищеними тарифами, які були запропоновані на конкурсі.
Вважаю дані нарахування неправомірними, тому сплачувати за виставлені рахунки відмовляюсь до з’ясування наступних питань:
- На підставі яких нормативно-правових документів проведені нарахування за новим кошторисом, який був запропонований при проведені конкурсу, результати якого були скасовані розпорядженням КМВА №204 від 21.03.2025 року?
- На підставі якого закону України послуги з прибирання прибудинкової території та прибирання снігу були включені до кошторису? Згідно з Законом України “Про житлово-комунальні послуги” №1060 з 01.01.2023 року надання цих послуг не входить до обов’язкових, а можуть бути включені тільки за згодою співвласників багатоквартирного будинку через процедуру проведення загальних зборів. Прибудинкова територія є комунальною власністю та не передана співвласникам у власність обо користування.
- Зі співвласниками будинку не були проведені обговорення щодо складових кошторису, від частини яких ми маємо право відмовитись.
- Відсутня технічна документація, згідно з якою робили розрахунок кошторису по управлінню та обслуговуванню багатоквартирного будинку.
- У договорі на балансі Керуючої компанії відсутні дитячі та спортивні майданчики та інше спільне майно багатоквартирного будинку на прибудинковій території, але в кошторис включений пункт про поточний ремонт саме цих споруд. Ще раз нагадую, що прибудинкова територія – це комунальна власність (можна вписати про інше майно, якщо воно включено у ваш кошторис).
- Прошу надати пояснення щодо пункту придбання електричної енергії. Як і на основі чого зроблено розрахунок споживання електроенергії нашим будинком?
Прошу зареєструвати дану відмову про сплату за утримання багатоквартирного будинку та надати вичерпну відповідь на поставлені питання. Запрошую Керівництво Керуючої компанії ____ району в м. Києві та ____РДА, як підписантів договору, до обговорення даних питань з співвласниками будинку за адресою вулиця _________.
Прошу також надати план проведення запланованих поточних ремонтів згідно з кошторисом на управління будинку та дати їх проведення у 2025 році, а також акти виконаних робіт за березень 2025 року, згідно з прописаною в кошторисі періодичністю надання послуг за договором.