Одеська область вже давно не просто «перлина біля моря», а місце сили українців. Незважаючи на небезпеку обстрілів, сюди їдуть відпочивати з усієї країни – і літній сезон 2025 року не стане винятком. Заміновані пляжі, дерева та залишки хімікатів у воді – не привід відмовлятися від можливості набратися сил на узбережжі Чорного моря. Просто відпочинок буде трохи скоригований із урахуванням цих неприємностей. Коротко про – про те, як регіон готується зустрічати відпочивальників.
Заборонено, але…
Торік Одеська область офіційно відкривала 20 пляжів для відпочинку. У цьому, як запевняє голова Одеської обладміністрації Олег Кіпер, можуть бути відкриті вже 48 пляжів в Одесі та області, зокрема популярні Аркадія, Ланжерон, Великий Фонтан та кілька приватних куточків відпочинку. Два пляжі в Ізмаїльському районі, відкриті минулого року, швидше за все, будуть доступні і цього року.
А ось офіційного відкриття пляжів у Затоці, Коблеві та Кароліно-Бугазі навряд чи варто чекати. Ці місця вважаються зонами високого ризику, тут немає хвилерізів, зате великий ризик мінної небезпеки. Зрозуміло, що ретельно очистити море в умовах війни – нереально, тому влада не візьме на себе відповідальність. А ось відпочивальники – запросто.
– З 17 квітня в межах Кароліно-Бугазької громади на час дії військового стану обмежене перебування осіб на пляжних зонах уздовж прибережної захисної смуги Чорного моря, за винятком осіб, які виконують військові чи спеціальні завдання. Так звучить офіційне повідомлення цього року, таке саме було і минулого – і всі на нього «забили», – діляться в соцмережах жителі регіону. – Усі, хто хотів, ходили на пляжі та купалися під свою відповідальність, незважаючи на заборони та колючий дріт біля пляжів. Просто відходили подалі від табличок «Заміновано» та не розташовувалися біля мосту.
Басейни мають особливий попит
Міст через Дністровський лиман у Затоці пошкоджений, тож дістатися до селища важкувато, хіба що електричками. Багато баз відпочинку залишаються закритими – обстріл відлякав відпочиваючих (у 2023 році по центру Затоки росіяни вдарили ракетами). Хтось продав свої готелі, хтось просто закрив їх до кращих часів. Найбезстрашніші продовжують працювати за умов, далеких від нормальних. Але до них їдуть – такі ж безстрашні відпочивальники. До речі, місцеві кажуть, що цього року навіть відкриється аквапарк, якщо дозволять, звісно. При цьому офіційно вихід до моря закрито до кінця воєнного стану.
Приблизно така ж ситуація і в Кароліно-Бугазі: торік частину місць відпочинку було закрито після заборони влади на пляжний відпочинок. Найвдаліше сезон проходив там, де були басейни. Цього року у Кароліно-Бугазі рішуче налаштовані на відкриття пляжів для туристів.
Басейни з морською чи прісною водою врятували минулий сезон у Коблеві (Миколаївська область). Виявилося, що вони чудово закривають потреби у купанні дітей, тож сім’ям з дітьми вдалося відпочити, як у старі добрі часи. Цього року Коблево переглядає режим роботи магазинів та ринків, а також рух транспорту – у регіоні ще встановлені блокпости, тож є відчуття, що відпочивати сюди поїдуть люди похилого віку та мами з дітьми.

Море нечисте
Стан Чорного моря після руйнування Каховської ГЕС у 2023 році досі не можна назвати задовільним. Як і раніше, у морській воді плавають сміття, різна органіка, розчинені хімічні речовини. Місцеві жителі кажуть, що досі хвилі прибивають до пляжів пні та стовбури дерев і залишки парканів, а екологи заявляють, що після штормів на берег виноситься сміття з Дніпровсько-Бузького лиману і купатися у такій воді небезпечно.
Ну і, звичайно, море продовжує викидати на берег вибухонебезпечні предмети, після яких мертві медузи та гори водоростей виглядають безневинно. В адміністрації області запевняють, що перевіряють якість морської води щотижня, але гарантувати, що вона повністю безпечна, ніхто не може. Туристам рекомендувалося приймати прісний душ після купання в морі і не перебувати там, якщо на шкірі є подряпини та інші ушкодження через високий ризик інфекції.
Ціни піднімуться, але не дуже сильно
Торік Одеса стала єдиним містом України із офіційно відкритими пляжами, куди приїхали тисячі туристів. Цього року очікується більше відпочивальників – майбутні туристи вважають, що з безпекою та чистотою пляжів влітку ситуація буде набагато кращою (сумнівно, звичайно, враховуючи, як часто зараз росіяни обстрілюють Одесу). Є сумніви щодо асортименту ринків і магазинів, зокрема, наявності (точніше – відсутності) місцевих морепродуктів, але загалом очікування найоптимістичніші.
Одеські чиновники також вважають, що “завтра буде краще, ніж учора”. Звичайно, навряд чи вдасться зустріти мільйон туристів, які приїжджали сюди до війни, але є очікування, що турпотік зросте хоча б до половини довоєнного рівня, а може, й більше. Закордонні пляжі доступні не для всіх, і внутрішній туризм міг пережити свій ренесанс, якби не війна поблизу.
Як уже було сказано, бази відпочинку в Одеській області планують відновити роботу, облаштувати на своїх територіях басейни, укриття та дитячі майданчики, а також закупити генератори.
Вартість проживання на літо-2025 здебільшого не озвучується, але ясно, що вона буде трохи вищою, ніж торік. Власники місць відпочинку поки що називають приблизні цифри найбюджетнішого відпочинку: від 500 грн за номер у санаторіях, від 1000-1200 грн за двомісні номери в готелях на першій лінії, 500-700 грн – на всіх наступних, від 100-200 грн за одну особу у приватному секторі. За кожний крок до комфорту доведеться доплатити. І це лише приблизні розцінки на червень – у липні та серпні, у «високому сезоні», цифри збільшаться приблизно у півтора раза.
Тобто Одеська область готується до літнього сезону 2025 року з оптимізмом та врахуванням військових реалій. Найбільше людей чекають власне в Одесі та Коблеві, а Затока та Кароліно-Бугаз сподобаються тим, хто не любить надто великої активності на відпочинку.
– У селищах відкриваються сезонні магазини, і це начебто натякає, що сезон буде. До будинків відпочинку набирається персонал. Ясність настане лише на початку червня, коли сезон розпочнеться. Або не почнеться, якщо влада офіційно заборонить взагалі все, – коментують жителі у місцевих чатах.