Українці, які тимчасово або постійно перебувають за кордоном, можуть пройти оцінку повсякденного функціонування, якщо вони мають ознаки стійких або незворотних порушень здоров’я. Нагадаємо, що нова система на початку цього року замінила медико-соціальну експертизу. Докладніше – на інфографіці «Слово і діло».
Пройти оцінку повсякденного функціонування можуть громадяни України, які тимчасово або постійно мешкають за кордоном, у разі:
- якщо людина має значні або стійкі порушення функціонування, які тривають не менше року або можуть призвести до передчасної смерті, навіть при найкращому доступному лікуванні;
- якщо наближається термін повторного огляду, раніше призначений МСЕК;
- якщо людині потрібно вперше встановити статус інвалідності або змінити її групу, зокрема для отримання соціальних виплат, доступу до реабілітації та іншої підтримки держави.
Україна має чинні договори у сфері соціального забезпечення з Болгарією, Естонією, Іспанією, Латвією, Литвою, Польщею, Португалією, Словаччиною та Чехією. Українці, які перебувають у цих країнах та хочуть отримувати виплати, можуть дистанційно пройти оцінку повсякденного функціонування.
Як це відбувається?
- уповноважений орган країни перебування передає медичні формуляри та додану до них медичну документацію до Пенсійного фонду України;
- Центр оцінювання функціонального стану людини забезпечує переклад поданих документів на українську мову;
- експертна команда розглядає справу;
- ухвалене рішення передається до Пенсійного фонду.
Пройти оцінювання можна також у країнах, з якими Україна не має міждержавного договору про соціальне забезпечення.
Процедура така:
- потрібно підготувати медичні документи: діагноз за Міжнародною класифікацією хвороб десятого перегляду, опис функціональних порушень, результати обстежень, лабораторних та функціональних досліджень, виписки зі стаціонару, консультації лікарів тощо;
- документи потрібно перекласти на українську мову та передати їх особистому лікарю;
- після отримання документів експертна команда розглядає справу та визначає, як проводитиметься оцінювання – заочно або з використанням телемедицини.
До розгляду не приймають документи, видані у росії чи Білорусі.
Якщо виникають складнощі з підготовкою чи передачею медичних документів, у МОЗ рекомендують звернутися до консульства чи посольства України.
Нагадаємо, у березні прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що 1440 експертних команд здійснюють оцінку повсякденного функціонування замість МСЕК. Рішення прийнято щодо 90 тисяч осіб.