Цивільна конфіскація – це механізм, який дає змогу Вищому антикорупційному суду (ВАКС) вилучати в державних службовців майно, включно з активами та нерухомістю, якщо буде доведено, що законних доходів для його придбання в чиновника не було.
Про це пише “Дзеркало тижня”, повідомляють Dengi.ua.
Зазначається, що особливість цієї процедури в тому, що прокурору Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) не потрібно встановлювати вину чиновника. Достатньо підтвердити відсутність легальних джерел доходу, що дають змогу купити певне майно.
Крім того, цей інструмент дає змогу швидше повертати державі незаконно нажите – у середньому за рік, що значно швидше, ніж тривалі судові процеси за корупційними схемами, які можуть тягнутися роками як в Україні, так і за її межами.
Видання розповідає, скільки і в кого відібрали майна в рамках цієї процедури, і хто ще перебуває під прицілом антикорупційних органів.
Обсяги виявленого майна
Перший позов про цивільну конфіскацію подали ще 2021 року (справа Іллі Киви). Відтоді кількість заявлених справ і загальна вартість спірного майна суттєво зросли.
За даними САП:
- у 2021 році подано 2 позови на суму понад 8,2 млн грн;
- у 2022 році – 3 позови на 11,3 млн грн;
- у 2023 році – 7 позовів на 19,4 млн грн;
- у 2024 році – 12 позовів на 54,8 млн грн;
- за перші 6 місяців 2025 року – 21 позов на суму 118 млн грн.
Разом – понад 211,7 млн грн, значну частину яких уже вилучено у чиновників та афілійованих осіб.
Крім того, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) активно проводить моніторинг способу життя держслужбовців, передаючи матеріали в САП:
- у 2023 році – 33 випадки на суму 97,46 млн грн, за якими подано 4 позови на 13,4 млн грн;
- у 2024 році – 20 осіб на 89,8 млн грн, подано 9 позовів на 41,94 млн грн;
- у першому кварталі 2025 року – щонайменше 9 випадків на 51,3 млн грн, подано 8 позовів на 32,2 млн грн.
Уже конфісковане майно
На сьогодні ВАКС задовольнив 19 позовів про цивільну конфіскацію на суму понад 60 млн грн. З них понад 27,5 млн грн уже підтверджено рішеннями, що набрали чинності (12 справ).
Найбільші суми конфісковано в таких осіб:
- Максим Ковбель, голова Васильківського райсуду Київської області – 3,6 млн грн (частина вартості столичної квартири, оформленої на тещу);
- Андрій Аносов, колишній співробітник Нацполіції – 3 млн грн готівки, зарахованих на рахунки після звільнення;
- Юрій Нерух, начальник відділу контролю за обігом зброї поліції Києва – активи на суму 3,3 млн грн.
В апеляційному розгляді перебувають справи на 10,8 млн грн, зокрема щодо:
- Андрія Донскова (Міграційна служба, Київ),
- Євгена Жука (Департамент боротьби з наркозлочинністю),
- Ігоря Заброди (патрульна поліція, Харків).
У касації Верховного суду – ще три справи на загальну суму 21,2 млн грн. Фігуранти:
- Андрій Морару (Міграційна служба, Одеська обл.),
- Андрій Чапчай і Юлія Аполоніна (співробітник ДБР і прокурор),
- Руслан Фірсов (митниця, Київ).
На кого може чекати конфіскація найближчим часом
У низці нових справ НАЗК і САП виявили можливі незаконні активи:
- Міністр аграрної політики Віталій Коваль – квартира в Києві площею 170 кв. м, оформлена на тещу, куплена за 300 тис. доларів без підтверджених доходів. САП стверджує, що історія з позикою на 5,5 млн грн не відповідає дійсності.
- Геннадій Яременко, ексголова Запорізького ТЦК – під підозрою майно на 5,5 млн грн, включно з будинком, ділянкою та автомобілями, оформленими на дружину і дочку.
- Сергій Лосич, співробітник Нацполіції – через фіктивну оренду нерухомості, оформленої на сестру дружини, намагався легалізувати майно на 2,5 млн грн.
- Сергій і Галина Гринчишини, співробітники Одеської митниці – квартира в Одесі, ще одна в Києві (оформлена на сина), авто Toyota RAV-4 Hybrid. Активи оформлені на родичку похилого віку і були терміново продані після початку перевірки. Загальна сума – близько 8,5 млн грн.
Нагадаємо, Dengi.ua повідомляли про те, що Верховна Рада ухвалила закон, який підвищив пороги відповідальності чиновників за недостовірне декларування майна і доходів.
Також, Dengi.ua писали, що АРМА виявило незаконне виробництво на конфіскованому заводі, пов’язаному з Медведчуком.