Польський уряд планує поступово припиняти роботу притулків для українських біженців. Відповідний законопроєкт було схвалено на додатковому засіданні Ради міністрів. Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на інформацію “Польського радіо”.
Зазначається, що, починаючи з 1 листопада, так звані центри колективного розміщення (OZZ), де проживають українські біженці, прийматимуть лише представників вразливих категорій. До них належать пенсіонери, вагітні жінки та люди з інвалідністю. За словами спікера польського уряду Адама Шлапки, форми наданої українцям допомоги змінюються залежно від актуальних потреб.
“Міністерство внутрішніх справ і адміністрації вважає, що зараз той момент, коли цей вид підтримки може бути припинений”, – заявив Шлапка.
У свою чергу, як зазначила Йоанна Баханек, прессекретарка мазовецького воєводи, наразі понад половина мешканців центрів колективного розміщення вносять оплату за проживання та харчування. У перші місяці після перетину кордону України з Польщею кожному надається безкоштовне проживання в центрі.
“Після цих 120 днів, які відраховуються з першого дня в’їзду громадянина України до Польщі, починається період фінансової співучасті”, – пояснила Баханек.
Для шести тисяч біженців з-поміж уразливих груп розроблено програму “Разом до незалежності”, що передбачає використання коштів ЄС для субсидування оренди житла українцями, а також оплати курсів польської мови.
Приміром, на сьогоднішній день у центрах колективного розміщення Мазовецького воєводства проживають близько 3 тисяч осіб, водночас вільними залишаються понад тисячу місць.
Нагадаємо, як раніше повідомляли Dengi.ua, за даними на 31 травня 2025 року, у Польщі статус тимчасового захисту отримали 986 845 українців або 23,1% від загальної кількості українських біженців у країнах ЄС.
Крім того, як писали Dengi.ua, результати опитування від IBRiS показують, що 42% громадян Польщі проти вступу України до Європейського Союзу та НАТО, а майже половина виступає за скорочення військової допомоги.