Відомий депутат пояснив, чому вийшов із фракції Президента, але позбуватись мандата не хоче
У час, коли уряд святкував маленьку перемогу — ухвалення держбюджету, народний депутат Микола Томенко заявив про вихід із фракції «Блоку Петра Порошенка». “За антинародний бюджет та антисоціальні законопроекти я не голосував, — повідомив він. — Я вирішив вийти із фракції «БПП» і, відповідно, зі складу проурядової коаліції».
Томенкові поспішили нагадати, що тепер йому доведеться відмовитись від депутатського мандата. Мовляв, згідно з пунктом 6 статті 81 Конституції, народний обранець повинен скласти повноваження у разі виходу зі складу фракції партії, від якої балотувався на виборах…
— Що саме змусило вас покинути фракцію Порошенка?
— Протягом останнього часу я всіляко спонукав і фракцію, і парламентську більшість працювати в рамках коаліційної угоди та регламенту коаліції, співавтором яких я є. На сьогодні, щоб ви розуміли, коаліція жодного разу не збиралася, крім символічного засідання на початку роботи парламенту. Не було жодної системної дискусії з приводу того, як нам діяти, наприклад, у системі ухвалення рішень щодо Конституції, що нам робити з урядом, пояснює нардеп газеті «Експрес«.
Рік я критикував діяльність Кабміну, але радикальних кроків на кшталт виходу з коаліції не робив. Перед 11 грудня, коли минав час “імунітету” уряду, коаліція не підтримала мене в тому, щоб прем’єр виступив зі системним звітом (як це передбачають Конституція і регламент), а погодилась на піар-виступ Яценюка з трибуни парламенту, який урешті закінчився лише клоунадою за участі Барни. Тоді стало зрозуміло, що коаліція не має наміру змінювати прем’єра. Голосування за бюджет — це фактично підтримка прем’єра, його концепції розвитку країни на рік. Я вважаю, що підтримувати нині Яценюка на посаді глави уряду — зневага до людей. Тому що абсолютна більшість українців не підтримують уряду та прем’єр-міністра.
— Тобто, ви покинули коаліцію через те, що вам не подобається уряд Яценюка?
— Ні, мені не подобається бюджет, який ухвалив парламент. Усе, що в ньому написано, прямо протилежне до того, що написано в коаліційній угоді. Це бюджет проти народу. Я всіляко переконував керівництво парламенту провести фахові дискусії щодо кожного з блоків — соціального, гуманітарного, аграрного і так далі. Адже було зрозуміло: це вбивчі ініціативи, які пропонує уряд. Та ніхто бюджету не обговорював, більшість голосувала за нього, не бачачи тексту.
До речі, і бюджет, і щонайменше сім бюджетних законопроектів коаліції допомогли ухвалити депутатські групи “Відродження” та “Воля народу”, а також “Опозиційний блок”. Виглядає на те, що стратегію розвитку України на рік фактично проголосувала нова коаліція. Така неприродна коаліція — ще один важливий аргумент на користь мого виходу з фракції “БПП”. Я ж не обіцяв, що буду в одній коаліції разом з колишніми регіоналами, які голосували за «диктаторські закони».
Я не можу брати на себе відповідальність за нову широку коаліцію і за третій термін прем’єрства Яценюка. Я не можу поїхати до Львова, Черкас чи Херсона і сказати: “Я взагалі-то чесний чоловік, я — за народ, але тимчасово
перебуваю в антикорупційній, європейській частині корупційної фракції”. Це трохи смішно виглядає. Якщо я не зміг переконати фракцію і колег по коаліції діяти інакше, то краще бути позафракційним депутатом, який критикуватиме владу за неправдиві кроки.
— Низка депутатів з «Блоку Порошенка» також не згодні з діями своїх колег із фракції, але не покидають її лав. Кажуть, що, будучи членами фракції, можуть зробити більше, ніж у статусі позафракційних. Ви не вважаєте, що поспішили з рішенням?
— Я вважаю, що є речі, коли не можна обманювати самого себе і суспільство. Коли ухвалюють бюджет, який знищує все, що я протягом останніх років захищав, — це те саме, коли тебе обплювали, а ти обтерся і подякував. Мій військово-афганський досвід не дозволяє мені обтиратися і дякувати, коли мене обпльовують. Краще я відповідатиму за себе і за свої вчинки, ніж за 90% фракції, які мене підтримують, але говорять, що генеральна лінія партії вимагає голосувати. Мій дедлайн (крайній час. — Авт.) боротьби всередині фракції вичерпався.
— Ви розумієте, що тепер можете взагалі втратити депутатський мандат?..
— Я розумію, що дійняв уряд Арсенія Петровича та його команду. Їм хочеться позбутися системних критиків. А я не просто критикую, я звернувся зі скаргою на Яценюка до Національного антикорупційного бюро, через Вищий
адмінсуд змусив Президента підписати закон про заборону на вивезення лісу-кругляку і так далі. Бажання моїх опонентів можна зрозуміти. Може, вони ще й північнокорейський досвід застосують — там тих, хто виступає проти партії, спершу виключають з її лав, а потім розстрілюють.
У нашій Конституції є загальна формула про позбавлення депутата повноважень, яка має бути підтверджена законом про імперативний мандат. А закону про імперативний мандат немає і, я сподіваюся, не буде. Поки що він є у Північній Кореї, на Кубі, в Китаї, але його немає у жодній європейській країні. Якщо “Народний фронт” проголосує закон про
імперативний мандат, і мене позбавлять повноважень, тоді я піду з парламенту. А робити Яценюку подарунок — залишати у парламенті тільки тих, з ким можна домовитися, і дати їм “рядок” з державного бюджету — це неправильно. Думаю, що 99% людей, які не підтримують “Народний фронт”, мають право на те, аби в парламенті обстоювали їхню позицію…
Наталія ВАСЮНЕЦЬ, газета «Експрес»