Поліція масово ігнорує елітні автомобілі, що паркуються в урядових кварталах під знаками «зупинка заборонена». Наприклад, біля Верховної Ради
Запуск поліції – головна і чи не єдина помітна реформа, якою звітує і уряд, і президент. Голова Національної поліції Хатія Деканоїдзе наголошує – відомство орієнтоване на звичайних громадян.
«В Україні всі рівні перед законом і Новою поліцією – чи ти генерал, чи прокурор, чи будь-хто інший», – говорить президент Петро Порошенко.
Журналісти проекту «Схеми» пильніше придивилися до роботи копів і виявили, що винятки все ж таки існують – поліцейські закривають очі на порушення правил дорожнього руху окремих людей.
Верховна Рада, автомобіль «Лада» пригальмовує просто під знаком «зупинка заборонена». Пасажири допомагають вийти з авто людині з особливими потребами. До них поспішає поліцейський. «Лада» від’їжджає.
Навколо – під тим же знаком – все заставлено елітними автомобілями. «Мерседеси», «Ауді», «Тойоти». У Раді – сесійний тиждень, депутати з’їхались на засідання. Утім, на цих порушників поліцейські не звертають уваги.
Знімальна група «Схем» кожного сесійного тижня приїжджає до Верховної Ради на зйомки і ця картина повторюється регулярно.
Минулого тижня під час такого спостереження до журналістів підійшов колишній радник міністра внутрішніх справ, член колегії МВС, народний депутат Антон Геращенко.
– От зараз треба викликати поліцію, щоб *** прибрали оці два джипи. Це точно.
– А ось ці теж під знаком стоять, – звертає увагу народного депутата журналіст «Схем».
– Звичайно, звичайно. Все, зараз будемо викликати патрульну поліцію. Треба їх *** вивезти і все.
З моменту розмови з депутатом мине дві години, журналісти тричі дзвонитимуть до поліції, однак патрульні так і не приїдуть. Натомість, «Схеми» стануть свідками того, як правилами дорожнього руху нехтуватимуть заступник міністра МВС із питань європейської інтеграції Тігран Авакян та сам Антон Геращенко.
Патрульні декілька разів проїжджатимуть повз журналістів, утім, автівки порушників залишаться непоміченими. Ситуація зі стихійною неправильною парковкою під Верховною Радою того дня не змінилася.
Батько президента. Паркувальні «фішки»
Знімальна група «Схем» змінює місце спостереження і прибуває до Міністерства внутрішніх справ на вулицю Пилипа Орлика. Біля входу до центральної поліклініки МВС під знаками «зупинка заборонена» рядочком припарковані автівки.
Один із припаркованих «Мерседесів» – із «найпершим» номером (АА0001АА) – зареєстрований на батька президента України – Олексія Порошенка. Тут же – дорожній знак, що забороняє паркуватись.
Копи тут не просто не роблять зауважень порушникам – вони самостійно рухають паркувальні фішки для інших автомобілів.
Упродовж години журналісти фіксують бездіяльність патрульних. Однак, побачивши камеру «Схем», один із поліцейських демонстративно поспішає до автомобіля батька президента.
«Схеми»: Чому ви не штрафуєте автівки, які тут стоять?
Поліцейський: Я прийшов.
«Схеми»: Ви прийшли до автівки Олексія Порошенка попередити чи що?
Поліцейський: Я прийшов поцікавитись, чому він тут стоїть із порушенням.
«Схеми»: Тут можна стояти взагалі?
Поліцейський: Тут не можна стояти.
«Схеми»: А чому?
Поліцейський: Тому що тут знак 3.34, який забороняє, і розмітка, яка забороняє.
Утім, патрульний одразу ж заперечує свої слова і каже журналістам, що стоянка дозволена на тротуарі, якщо є два метри для проходу пішоходів.
«Я вважаю, що штрафувати за це буде якось не по-людськи, мабуть. Ми все ж таки працюємо для людей, а не щоб кожного штрафувати просто так за все», – пояснює поведінку свого колеги інший патрульний. Він теж погоджується з журналістами, що зупинятися під знаком – заборонено. Утім, штрафувати таких порушників теж не збирається.
За кілька днів «Схеми» знов фіксують порушення Правил дорожнього руху під МВС. Під знаком «зупинка заборонена» стоїть автомобіль преміум-класу – «Інфініті».
Минулого року «Схеми» встановили власника цього елітного автомобіля. Ним виявився заступник начальника відділу робочого апарату Українського бюро Інтерполу Руслан Соцький. Тоді поліцейські прогнали його з-під знаків «зупинка заборонена», але не оштрафували, через – за їхніми словами – відсутність «бланків».
Цьогоріч поліцейські знову стоять біля того самого «Інфініті», яке знову припарковане з порушеннями правил дорожнього руху. Машину патрульні впізнають, та штрафувати водія знов не збираються, уже – з інших причин.
«Схеми»: Під знаком «зупинка заборонена» можна так ставати?
Поліцейський: Не можна. Але знак діє на дорогу. На дорозі він не стоїть. Ну вже у вигляді винятку – людина працює тут. Він стоїть на тротуарі.
«Схеми»: Тобто Ви знаєте, що цей «Інфініті» належить співробітнику МВС?
Поліцейський: Наскільки мені відомо, з лояльності дозволяємо тільки для тих, хто тут працює. Для інших нікого немає.
«Схеми»: Якщо порушник правил дорожнього руху є співробітником МВС – це не є якимось імунітетом?
Поліцейський: Ні, імунітету немає. Немає зараз різниці, чия автівка: міністерства не міністерства, співробітників нинішніх чи колишніх.
Поліцейський переконує, що усі без винятку автомобілі копи мають евакуйовувати у разі, якщо ті суттєво перешкоджають руху пасажирів чи автотранспорту.
Після спостереження за роботою патрульних під МВС та Верховною Радою «Схеми» зафіксують іще низку порушень водіїв, які не помітять самі поліцейські. Практика показує, що недоторканні для поліції таки існують.
Розставити крапки над «і» журналісти спробували в самій Національній поліції. Там отримали наш запит. Але на запитання, для кого і в яких випадках поліцейські можуть робити винятки з правил, поки не відповіли.
Михайло Ткач