Перспективний проект вiдомого полiтика несподiвано згорнувся
Ще вчора «Рух за очищення» Мiхеїла Саакашвiлi активно роз’їжджав країною, проводячи антикорупцiйнi форуми. Промови грузинського реформатора та його соратникiв вражали гостротою та категоричнiстю. «Треба ламати хребет чиновницькiй мафiї!» «Треба цiлком оновлювати державний кадровий контингент, залучаючи чесних, порядних i розумних людей!» «Треба вживати радикальних заходiв, бо завтра може бути пiзно!» «Ми наведемо лад!..»
Команда Саакашвiлi обiцяла зiбрати мiльйон пiдписiв людей, якi виступають за змiни в країнi, пише expres.ua. I, якщо змiн не буде, привести той мiльйон людей в урядовий квартал. Однак нинi представникiв «Руху за очищення» не чути й не видно. Нема обiцяного мiльйона пiдписiв. Нiхто не виводить людей пiд урядовi будiвлi. I нiхто бiльше не проводить антикорупцiйних форумiв у регiонах…
Виникає закономiрне запитання: чому команда одеського намiсника припинила проведення полiтичних зустрiчей у регiонах?
Ситуацiю доволi неоковирно спробував прояснити соратник Саакашвiлi Олександр Боровик. Вiн заявив, що продовженню туру обласними центрами завадили… поганi дороги. «Якщо чесно, то ми всi переоцiнили свої можливостi. Проїхавши всiєю країною, ми виявили, що Україна значно бiльша, нiж вона видається на картi, а дороги значно гiршi, нiж ми думали. Приїжджаєш страшенно розбитий», — поiнформував пан Боровик. Однак вiн вважає, що форуми виконали свою функцiю «хоча б тому, що дали полiтикам, зацiкавленим у боротьбi з корупцiонерами, можливiсть познайомитися».
Визнайте: доволi дивне пояснення. Невже люди, якi обiцяли перевернути гори, дiйсно злякалися поганих українських дорiг? Що насправдi змусило Саакашвiлi припинити активну полiтичну дiяльнiсть? Чому прихильники колишнього грузинського президента в Українi не почули адекватної вiдповiдi на питання, куди зник «Рух за очищення»? I чи є ще шанси в цього проекту стати потужною полiтсилою, як ще недавно прогнозували аналiтики?
Це пробуємо зрозумiти в розмовi газети Експрес з директором Центру полiтичного консалтингу Андрiєм Золотарьовим, полiтичним експертом Iнституту соцiальних технологiй «Соцiополiс» Ярославом Макiтрою та директором Iнституту соцiально-полiтичного проектування «Дiалог» Андрiєм Миселюком.
— Як гадаєте, яка справжня головна причина згортання антикорупцiйних форумiв «Руху за очищення»?
А. Золотарьов: — Пан Боровик може змагатися в українськiй полiтицi за номiнацiю «король нiсенiтниць». Уперше чую таке, щоб поганi дороги якось перешкоджали полiтичнiй дiяльностi. На моє переконання, рух згорнуто перш за все з полiтичних причин. Мабуть, полiтичнi iнвестори та партнери Мiхеїла Саакашвiлi вказали йому, що бурхлива полiтична дiяльнiсть трохи не на часi, i вирiшили зачекати зi створенням полiтпроекту.
А. Миселюк: — Так, команда Саакашвiлi розраховувала на те, що урядова криза закiнчиться дочасними парламентськими виборами. Свого часу пан Боровик навiть поспiшив повiдомити, що вони створюватимуть полiтичну партiю. У Саакашвiлi сподiвалися на те, що їхня партiя матиме гiдне представництво у Верховнiй Радi, а сам вiн зможе очолити уряд. В умовах можливих дочасних виборiв органiзацiя антикорупцiйних форумiв у країнi, а фактично — проведення хвиль для полiтичної мобiлiзацiї, було першим етапом у створеннi полiтичної партiї Саакашвiлi.
Однак розвиток подiй пiшов за iншим сценарiєм. На мiсце Яценюка прийшов Гройсман, коалiцiя є, уряд дiстав рiчний iмунiтет. Питання дочасних виборiв вiдкладено щонайменше на рiк. Саакашвiлi вже не потрiбно у стислi термiни створювати полiтичну силу та проводити подальшу мобiлiзацiю. Тим паче, що такi заходи, як антикорупцiйний форум, потребують багато ресурсiв — органiзацiйних, фiнансових i так далi.
Я. Макiтра: — Сам проект не мав нi потужних органiзацiйних структур, нi людей на мiсцях, а через вiдтермiнування виборiв ще й, очевидно, втратив фiнансування. Як можна зрозумiти, проект на нинiшньому етапi заморожений.
— Чи правильно повелась команда Саакашвiлi, не пояснивши адекватно нiчого своїм прихильникам — що ж вiдбувається з їхнiм рухом?
А. Золотарьов: — Безумовно, коли близька до Саакашвiлi людина годує народ вiдвертими байками, це не сприяє довiрi. Якщо ми дiємо по-новому, треба бути вiдвертими, казати правду. Я думаю, що команда Саакашвiлi небагато втратила б, якби, наприклад, сказала: «У нас є певнi проблеми з фiнансуванням». Або ж: «До Порошенка дуже багато претензiй, але президентська вертикаль — це останнє, на чому тримається полiтична стабiльнiсть. Ми не бажаємо руйнувати цю стабiльнiсть, бо так можна зруйнувати й країну». Тобто можна було б озвучити якiсь версiї, ближчi до життя.
Я. Макiтра: — Поза сумнiвом, треба було пояснити людям, куди подiвся «Рух за очищення». Але той факт, що Саакашвiлi нинi мовчить, пiдтверджує: вiн не дуже переймається тим, що думають про нього виборцi України, якi йому повiрили. Очевидно, це вже не є для нього завданням №1. Очевидно, таким завданням сьогоднi для нього є правильно вийти з України та спробувати грамотно повернутись у Грузiю, точнiше — в її полiтику. Адже восени там вибори, на яких партiя Саакашвiлi має шанс повернути собi владу.
— Чи може команда Саакашвiлi ще повернутися до активної полiтичної дiяльностi в Українi?
А. Золотарьов: — Усе залежатиме вiд того, як справи пiдуть у Верховнiй Радi — чи буде виконано домашнє завдання, яке панi Нуланд (помiчник держсекретаря США. — Авт.) залишила нашому Президентовi. А вiд цього залежатиме доля Верховної Ради, наступних виборiв, а отже, i проекту Саакашвiлi. Якщо ситуацiя буде бiльш-менш стабiльна, навряд чи команда грузинського реформатора бачитиме потребу продовжувати полiтичне ралi Україною.
Не вiдкидаю, однак, що проект Саакашвiлi спробують реанiмувати. Електоральну базу, яку рух прихилив на свiй бiк, нiхто не захоче втрачати. Адже для того, щоб напрацювати 5 — 10% пiдтримки виборцiв, потрiбнi десятки мiльйонiв доларiв. А тут усе зависло в повiтрi.
— Та чи пiсля нинiшньої дивної паузи команда Мiхеїла Саакашвiлi не втратить пiдтримки виборцiв?
— Мусимо визнати, що український виборець зазвичай налаштований голосувати за лiдерськi полiтичнi сили. На другий план вiн ставить iдеологiю, програмнi засади й так далi. Є лiдер — є рейтинг. Саакашвiлi впiймав тренд i доволi потужно виїжджав на ньому.
Але, розпочавши, треба тримати темп. Якщо втрачаєш темп, зупиняєшся, це зазвичай має поганi полiтичнi наслiдки. На Саакашвiлi багато хто покладав великi сподiвання, вважаючи: якщо в наших не вийшло, то, може, щось у нього вийде. Тобто для виборцiв це був полiтик останньої надiї. Тепер у людей з’являються розчарування, вiдчуття, що всi полiтики однаковi — лише балакають i нiчого не роблять. Я переконаний, що зупинка на декiлька мiсяцiв може виявитися для проекту Саакашвiлi згубною.
Саакашвiлi дуже добре вiдчуває масштаб перешкод, з якими йому довелося зiткнутися в Українi. Як на мене, ця пауза дає йому можливiсть подумати та зробити остаточний вибiр. Бо ж нiяк не личить розкрутити кампанiю в Українi i повернутись до Грузiї. Тим паче, що є люди, якi вкладали в його проект, якi йому вiрили.
Як можна зрозумiти, Саакашвiлi вичiкуватиме до осенi, а там уже побачить, на користь якого з варiантiв робити вибiр — вiдновлювати полiтичну активнiсть в Українi чи повертатись до Грузiї.
Звiсно, гасло про бездарнiсть та корупцiйнiсть українських чиновникiв сьогоднi актуальне як нiколи. Воно пiдвищило рейтинг команди Саакашвiлi. Але без системної роботи, без низових структур пiдтримка людей швидко й остаточно згасне.
Наталiя ВАСЮНЕЦЬ