Президент вiдправив представником України до Норвегiї людину, що таврувала Майдан та ще й любить керувати авто напiдпитку
Петро Порошенко нарештi призначив кiлькох нових послiв. I без скандалу не обiйшлося. Однак про все по черзi, зазначає газета Експрес.
Отже, новим послом України в Малайзiї став Олександр Нечитайло. Крiм того, надзвичайний i повноважний посол в Iндiї Iгор Полiха за сумiсництвом буде представляти Україну в Шрi-Ланцi. А посол України в Сiнгапурi Дмитро Сеник тепер за сумiсництвом працюватиме послом i в Брунеї. Також за сумiсництвом послом у Танзанiї призначено посла України в Кенiї Євгена Цимбалюка.
Однак найбiльше уваги привернуло призначення В’ячеслава Яцюка на посаду надзвичайного й повноважного посла України в Норвегiї. Чому? Питаємо модератора аналiтичної групи «Geostrategy» Сергiя Даниленка.
— Що вам вiдомо про нашого нового посла в Норвегiї?
— Яцюк працював з 2009-го по 2012-й радником-посланником посольства України в Росiї. У 2012 роцi мiнiстр закордонних справ Леонiд Кожара призначив його директором полiтичного департаменту МЗС. I на цiй посадi Яцюк розсилав 7 грудня 2013 року лист посольствам України, у додатку до якого мiстилося пояснення голови МВС Вiталiя Захарченка «про подiї, пов’язанi з проведенням мирних демонстрацiй в українськiй столицi». У листi влада Януковича через українських дипломатiв за кордоном намагалася нав’язати мiжнародним партнерам думку про те, що мирнi демонстранти поводяться агресивно, провокують органи правопорядку до застосування сили.
Яцюка також називали одним з iнiцiаторiв звiльнення генерального консула України в Стамбулi Богдана Яременка за його критичнi висловлювання на адресу «Беркута» пiсля жорстокого побиття студентiв на майданi Незалежностi. I, розповiдають, саме Яцюк у часи правлiння Януковичi курував антиМайданну роботу в МЗС.
— Це ще не все?
— Кажуть, Яцюк досi в непоганих стосунках iз Кожарою. А той у Києвi пiсля революцiї створив «Iнститут миру», який «стежить за виконанням Україною Мiнських угод», що натякає на його проросiйську позицiю.
А працюючи в Росiї, наш новопризначений посол у Норвегiї взагалi встиг себе дискредитувати. Є iнформацiя, що вiн їздив по Москвi п’яним в авто, а пiсля зупинки полiцейськими кинув машину просто посеред дороги.
— I як розцiнювати таке призначення?
— Його можна розцiнити як дискредитацiю найвищої посадової особи в Українi — Президента. Чи його самодискредитацiю… Кiлька мiсяцiв не призначали послiв у низку країн, бо, мовляв, довго пiдбирали добрi кадри. Ото пiдiбрали! Та призначення людини, яка у важкий для України перiод не захищала нацiональних iнтересiв, взагалi здається елементом контрреволюцiї. Мабуть, далеко не всi в оточеннi Президента є щирими патрiотами.
Тепер, думаю, нам слiд чекати мiжнародного скандалу в медiа та демаршiв українських дипломатiв. Не всi стерплять це кадрове рiшення.
— Хто готує Президентовi кандидатури дипломатiв на призначення послом у ту чи iншу країну?
— Iнколи рiшення суто полiтичне, i його ухвалює безпосередньо Президент. Так було, коли Ющенко призначав колишнього голову ради «Нашої України» Романа Безсмертного послом у Бiлорусь. Рiшення вiдправити екс-мiнiстра оборони Михайла Єжеля туди ж, очевидно, також було iнiцiативою тодiшнього глави держави — Януковича. Призначення Порошенком надзвичайним i повноважний посол України в Канадi колишнього депутата й журналiста Андрiя Шевченка вiдбулося за схожим сценарiєм.
А от якщо говорити про кадрових дипломатiв, прiзвища яких мало вiдомi широкiй громадськостi, то їхнi кандидатури пiдбирає департамент Адмiнiстрацiї Президента, який вiдповiдає за зовнiшню полiтику.
Iрина Коваленко