Банки iнтенсивно закривають свої вiддiлення
За даними НБУ, з початку року загальна мережа вiддiлень банкiв зменшилася на 8,8%, або на 1049. Цiкаво, що закривалися не тiльки офiси неплатоспроможних банкiв, пише газета Експрес.
За пiвроку найбiльше вiддiлень закрили провiднi фiнустанови — Приватбанк та Ощадбанк. Чому банки оптимiзують свою мережу?
— Лише у квiтнi-червнi кiлькiсть вiддiлень банкiв скоротилася на 505 i на 1 липня становила 10 822, — коментує Олексiй Кущ, радник голови Асоцiацiї українських банкiв. — Найбiльше фiлiй втратили Ощадбанк, Промiнвестбанк, Правекс-Банк, Приватбанк, Укрсиббанк. А от прирiст за кiлькiстю вiддiлень показали Мегабанк, Агрокомбанк, Артем-Банк.
Банки створювали свої мережi вiддiлень пiд тi обсяги ринку, якi були до кризи. Це стосується перш за все роздрiбного бiзнесу. Якщо корпоративний бiзнес можна ще консолiдувати у великих офiсах, обслуговувати клiєнтiв дистанцiйно, то роздрiбний, що орiєнтований найперше на населення, малий та середнiй бiзнес, завжди йшов назустрiч клiєнту, тобто задля нього розвивалися мережевi структури.
Сьогоднi населення критично збiднiло, у рази скоротилися послуги, якi банки надавали клiєнтам. Депозити люди не кладуть у банки, за кредитами не звертаються, iншими послугами мало користуються. Малий i середнiй бiзнес теж у пригнiченому станi. Скорочення ринку призвело до того, що мережа банкiв є збитковою, фiнустанови не можуть покривати витрати на їх обслуговування. Тому тривають мiнiмiзацiя, реструктуризацiя та скорочення. Часто ще банки передислоковують свої вiддiлення в цiкавiше для них мiсце.
— Банкiвська система має великi збитки через поганi кредити, — додає директор Українського аналiтичного центру Олександр Охрiменко. — Як результат — банки повиннi економити, щоб хоча б вийти на нуль. Якщо вони не лiквiдують збитковi вiддiлення, то просто розоряться. Тому дiйсно для багатьох фiнустанов стоїть завдання зменшити кiлькiсть вiддiлень, залишаться тiльки прибутковi.
— Можливо, багато своїх послуг банки просто переводять в iнтернет?
О. Кущ: — Помилковою є думка, що в нас так добре стало жити населення, що перейшло на онлайн-банкiнг. Якщо поїхати в невеликi мiстечка та села, то там навiть проблеми з мобiльним зв’язком є, а не лише з iнтернетом. Повторюю, що основна причина скорочення вiддiлень — банки втратили 50% своєї клiєнтської бази.
О. Охрiменко: — Iз часом населення звикне користуватися iнтернет-банкiнгом. Цiлком можливо, що з’явиться нова послуга — консультацiя та допомога у здiйсненнi платежiв й операцiй через всесвiтню павутину. Можуть виникнути навiть невеликi фiрми в райцентрах, якi спецiалiзуватимуться на цьому.
— Вiддiлення й надалi закриватимуть?
О. Кущ: — Основна хвиля скорочень вiдбулася, але тенденцiя триватиме. Досi переважно комерцiйнi банки «рiзали» свої мережi, державнi банки ще сяк-так трималися, бо мали пiдтримку. Тепер дiйшла черга й до них. До кiнця року значно поменшає вiддiлень у державних фiнустановах.
До речi, лiдерами за кiлькiстю структурних пiдроздiлiв, попри все, залишаються Ощадбанк (3902), Приватбанк (2325), Райффайзен Банк Аваль (590), Укрсиббанк (429), Укрсоцбанк (262).
Леся ЯСИНЧУК