В Українi кiлькiсть злочинiв за вiсiм мiсяцiв поточного року збiльшилася на 26,9% у порiвняннi з таким же перiодом минулого року. А якщо порiвнювати iз 2014 роком, то зростання вiдбулося на 35,5%. Для порiвняння: у 2014 роцi загалом було зареєстровано 529 139 кримiнальних правопорушень, у 2015 — 565 182, — пише «Експрес».
У полiцiї зростання злочинностi пов’язують iз збiднiнням населення. Також правоохоронцi зазначають, що кожен десятий злочин скоєний особами, якi звiльнилися з мiсць позбавлення волi. 60% злочинiв — майновi, пише газета Експрес.
Тож на цьому тлi мiнiстр МВС Арсен Аваков запропонував на законодавчому рiвнi затвердити презумпцiю правоти полiцейського. Тобто принцип «спершу пiдкоряйся вимогам полiцейського, а потiм можеш їх оскаржувати».
Чому ж зростає злочиннiсть в Українi i чи допоможе її подолати «закручування гайок»?
Про це в розмовi з Володимиром Лiпканом, доктором юридичних наук, академiком Академiї наук вищої освiти України, експертом з безпекової полiтики, Миколою Хавронюком, директором з наукового розвитку Центру полiтико-правових реформ, доктором юридичних наук, професором, Сергiєм Стареньким, колишнiм головою Державної пенiтенцiарної служби України, та Олегом Березюком, головою Українського юридичного товариства.
— Тож якi, на вашу думку, реальнi причини рiзкого зростання рiвня злочинностi?
В. Лiпкан: — У нас реформували не всю нацiональну полiцiю, а лишень одну її частину — патрульну полiцiю. Якщо вдатися до старої мiлiцейської термiнологiї, реформi пiддали тiльки патрульно-постову службу. Решту ж просто розвалили, не створивши взамiн нiчого нового. А кримiналiтет дуже чiтко реагує на такий вакуум.
М. Хавронюк: — Найперше я б хотiв зазначити, що в Українi немає нормальної статистики кiлькостi скоєних злочинiв. Законодавчо не врегульований збiр кримiнальної статистики. Її ведуть i полiцiя, i прокуратура, i iншi вiдомства. Може бути так, що сказали: «У нас зростання злочинностi. Треба боротися». Через рiк прозвiтували про спад i заявили: «Дивiться, якi ми молодцi». Але, якщо справдi кiлькiсть злочинiв збiльшилася, то треба розiбратися, якi саме це злочини. Зазвичай пiд зростанням злочинностi мають на увазi збiльшення кiлькостi так званих вуличних злочинiв — розбiйних нападiв, пограбувань, хулiганств. Я бачу декiлька причин цього.
Перша — вiйна на сходi країни. Через це країна наповнилися великою кiлькiстю зброї, що потрапила в тому числi й до маргiнальних елементiв, якi використовують її в злочинних цiлях. Друга — безробiття й низький рiвень доходiв населення. Саме це штовхає багатьох на скоєння майнових злочинiв.
С. Старенький: — Я вбачаю двi складовi зростання злочинностi. Перша — на волю вийшла велика кiлькiсть осiб, якi вже ранiше були засудженi за скоєння злочину i знову стали на злочинний шлях. I це не стосується лишень «закону Савченко». За ним вийшло сiм тисяч, а от за амнiстiєю 2014 року — бiльш як двадцять. Друга — вiдсутнiсть нинi в Українi дiєвої правоохоронної системи. Стару зруйнували, нову ще не збудували.
О. Березюк: — Дiйсно, таке зростання злочинностi — невиправдано високе навiть для воюючої країни.
— Чи є нинi кому боротися iз цiєю злочиннiстю? Скiльки в полiцiї, наприклад, слiдчих, — керiвництво каже, що їх налiчується 10 тисяч, — якi в них зарплати, яке навантаження?
В. Лiпкан: — Робота слiдства — складна проблема. Уявiть, приходить у райвiддiл патрульний нової патрульної полiцiї, в якого 10 тисяч гривень зарплата, а там сидить слiдчий, у якого зарплата — три тисячi гривень. Як ви думаєте — буде цей слiдчий ефективно виконувати свою роботу? Якщо ранiше навантаження на слiдчого було 30 справ, то тепер стало в десять разiв бiльше.
А справжню статистику щодо кiлькостi слiдчих вам не нададуть, бо тодi можна буде жахнутися вiд того, що нема кому працювати. Також знаю, що некомплект оперативникiв карного розшуку нинi становить 30 — 40 вiдсоткiв.
О. Березюк: — Зарплата українського слiдчого в полiцiї еквiвалентна приблизно 100 доларам. А, наприклад, найменша зарплата в грузинськiй полiцiї — 520 доларiв. Стiльки отримує звичайний оперативник. А у слiдчого зарплата стартує з 750 доларiв.
Залежно вiд вiддiлку навантаження на одного слiдчого коливається вiд 80 до 450 справ. Тож у середньому це 400 справ на одного. Та 10 справ — це вже важко! А як вiн має розслiдувати 400?
Щоби одержати фахового слiдчого, потрiбно роки навчання у вишi та ще не менш як п’ять рокiв практичної роботи. Тож маємо пiдсумок — 10 рокiв. На пiдготовку фахового оперативника необхiдно не менш як 8 рокiв. Цi термiни були ще розрахованi й науково обгрунтвоанi в радянськi часи. За три мiсяцi хорошого спiвробiтника нiяк не пiдготуєш.
М. Хавронюк: — Потрiбна розбудова правоохоронної системи. Адже, наприклад, Державне бюро розслiдувань iснує лишень на паперi.
— Мiнiстр МВС уже заявив, що лобiюватиме законодавче закрiплення так званої презумпцiї правоти полiцейського. Як вона допоможе в боротьбi зi злочиннiстю i чи не призведе це до сваволi полiцiї?
М. Хавронюк: — Мiнiстр сказав красиве словосполучення, але чи розумiє вiн сам значення цих слiв? Наприклад, якщо полiцейський каже менi вийти з автомобiля i покласти руки на капот, доки вiн перевiрить базу даних, то так. Я розумiю, що робить вiн це задля власної безпеки, i тут не йдеться про якесь iстотне обмеження моїх прав. Але коли менi наказують вийти з машини, а потiм кладуть на брудний асфальт? То я проти такого обмеження моїх прав. Гадаю, що в мiнiстерствi повиннi самi спершу розiбратися в тому, що вони мають на увазi пiд цiєю презумпцiєю.
С. Старенький: — Я проти застосування цього принципу в нас, хоча це нормальна європейська практика. Але в Європi, разом iз презумпцiєю правоти полiцейського, ефективно дiють i механiзми захисту вiд сваволi полiцiї. У нас же такi механiзми не працюють, i захистити себе громадянин вiд сваволi правоохоронцiв не зможе.
О. Березюк: — Та ця презумпцiя просто в нас не буде працювати. Люди, якi не мають досвiду, будуть дiяти так, як вмiють, хоч би яких законiв їм понаприймали. Вони робитимуть так, як вмiють, а не як треба.