1. Першими стріляти в Мукачевому почали бійці Правого сектору. Про це свідчить і оперативне відео, що було опубліковане в мережі наступного дня після інциденту.
2. За інформацією декількох джерел «Української правди» в правоохоронних органах, причиною конфлікту, який у підсумку привів до смерті випадкових людей та гучного скандалу, стали непрості стосунки між народними депутатами Михайлом Ланьо та Віктором Балогою, нібито, через розподіл контрабандних потоків.
3. За версією правоохоронців, коли закінчилися аргументи, сторони вирішили використати важку артилерію.В переносному та в прямому значенні цього слова. Віктор Балога – «Правий сектор», якому він допомагав фінансово, Ланьо – своїх бійців та найманих тітушок, які брали участь в конфлікті.
Події 11 та 12 липня в Мукачевому вже встигли охрестити «другим фронтом».
Дійсно, останні два дні увага медіа, політиків та користувачів соцмереж була прикута не до зони АТО, а до міста у 40 кілометрах від кордону із Європейським Союзом.
Хтось вважає події в Мукачевому добре спланованою провокацією із метою позбавити Україну останніх шансів отримати безвізовий режим із Європою.
Хтось – банальним перерозподілом політичного впливу та контрабандних потоків на Закарпатті.
Деякі – приводом для президента жорстко та якомога скоріше вирішити питання із добровольчими батальйонами, які він вже давно називає кишеньковими арміями та намагається знівелювати їхній політичний вплив.
Але абсолютно зрозуміло поки одне – конфлікт в Мукачевому оголив усі слабкі місця української правоохоронної системи та влади в цілому, показав її неспроможність передбачити подібний розвиток подій, та швидко і жорстко на нього зреагувати.
У цьому матеріалі «Українська правда» спробує розібратися в ситуації, відповісти на всі запитання та озвучити основні версії мукачівських подій, які безумовно матимуть наслідки для всієї країни.
ФАКТИ
11 липня у Мукачевому під час зустрічі народного депутата з групи «Воля народу» Михайла Ланьо та керівника 1-го запасного батальйону ДУК «Правий сектор», сталася перестрілка.
В її результаті загинула одна цивільна особа.
Після того, як на місце конфлікту під’їхали силовики, а сама розмова не дала ніяких результатів, бійці ПС, які прибули на зустріч на трьох броньованих позашляховиках, підірвали димову гранату і вирвались за місто.
На трасі їх зупинив блокпост міліції, який бійці «Правого сектора» пройшли з боєм, застосувавши автомати, кулемет, встановлений на одній з машин, та гранатомети.
У результаті три машини міліції були знищені, заправка, біля якої стався бій, також зайнялась.
Бійці ПС прорвались до лісу, де й зайняли оборону. Перемовником із ними визвався бути народний депутат та один із найвпливовіших людей Закарпаття Віктор Балога. Пізніше з’явиться інформація, що він нібито фінансує закарпатський «Правий сектор».
Генпрокуратура створила спеціальну міжвідомчу групу для розслідування цього епізоду, який в ГПУ кваліфікували як створення злочинної організації та теракт.
СБУ та МВС готові штурмувати позиції бійців у лісі, щоб роззброїти їх. Самі бійці заявили, що складуть зброю лише за умови, що їх про це попросить провідник «Правого сектора» Дмитро Ярош.
Ярош прилетів на Закарпаття і взяв із собою керівника військового крила організації Андрія Стемпіцького та керівника партії Андрія Тарасенка. Через це запланований раніше штурм відклали.
Бійці «Правого сектору» вимагають арештувати Ланьо та Віктора Медведчука, а також керівництво місцевої міліції.Також вони вимагають відставки глави МВС Арсена Авакова.
ВСЯ КОНФЛІКТУЮЧА РАТЬ: ВЕРСІЇ
Версія перша. «Правий сектор»
За версією «Правого сектора», на зустріч до спортивного комплексу «Антарес» їхпокликав сам Михайло Ланьо, якого у ПС називають «кримінальним авторитетом Блюком».
На поширеному прес-службою «Правого сектора» відео, яке заблоковані в лісі бійці записали на мобільний телефон, командир 1-го запасного батальйону ДУК ПС заявляє, що Ланьо кілька днів домагався відвертої розмови з ними.
Причина нібито в тому, що «Правий сектор» патрулював на кордоні та заважав Ланьо займатися контрабандою в ЄС.
Але на місці зустрічі їх начебто чекали «озброєні тітушки Ланьо», через що бійці ДУК і приїхали зі зброєю.
В ході розмови депутат погрожував комбату ПС, вимагаючи не лізти у «його справи» на митниці.
За версією «Правого сектора», поки йшла ця розмова, до спорткомплексу під’їхали якісь силовики в повному екіпіруванні, але без розпізнавальних знаків, які й почали стрільбу. За даними ПС, місцеві силовики мають свою частку від контрабанди і діють спільно з Ланьо і криміналом.
Після цього бійці «Правого сектора» під димовим прикриттям вирвались зі спорткомплексу і виїхали за місто.
На запитання, звідки у бійців на Закарпатті автомати, кулемети та гранатомети, керівник інформслужби ПС Артем Скоропадський заявив, що «це зброя, здобута в боях».
За його словами, частина бійців залишає зброю в зброярні 5-го батальйону ДУК безпосередньо в зоні АТО, а частина може собі дозволити взяти її з собою, коли виїжджає звідти на відпочинок.
Як це в’яжеться з наказом провідника ПС Дмитра Яроша річної давнини щодо заборони вивозити зброю з АТО, не зрозуміло.
Тим часом, визволяти бійців ПС, яких заблокували в лісі під Мукачевим, приїхали найвищі керівники «Правого сектора».
За інформацією «Української правди», переговори з Ярошем ведуть особисто президент Петро Порошенко і глава СБУ Василь Грицак.
Ярош вимагає гарантій для своїх бійців, щоб їх вивезли цілими або в Київ, або на базу ПС в Дніпропетровській області.
Скільки всього бійців заблоковані в лісі, у ПС воліють не говорити. Зараз відомо, що є четверо поранених бійців, які потребують медичної допомоги.
«До них зараз дістались наші лікарі і стабілізували ситуацію. Можливість, щоб ці бійці отримали медичну допомогу і їх там не заарештували і не викрали, теж є предметом переговорів», — розповів Скоропадський.
Він категорично відкидає будь-які звинувачення у тому, що бійці «Правого сектора» могли представляти інтереси Балоги, у якого давній конфлікт з Ланьо ще з часу виборів у Верховну Раду у 2012 році.
Версія друга. МВС, СБУ та ГПУ
Офіційна версія подій дещо відрізняється.
Згідно із повідомленнями МВС та інформацією від джерел «Української правди» у правоохоронних органах, першими стріляти в Мукачевому почали бійці ПС. Про це свідчить і оперативне відео, що було опубліковане в мережі наступного дня після інциденту.
Жертвою конфлікту став чоловік, який, ймовірно, був одним із кількох десятків «охоронців» комплексу Ланьо. Сам нардеп запевняє, що не знав вбитого.
У МВС заявляють, що тільки після загибелі першої людини їхні бійці прибули на місце і заблокували людей із ПС.
На поширеному МВС відео видно, як бійці «Правого сектору» підтягають до однієї зі своїх машин тіло чоловіка в цивільному одязі і вантажать його у багажник.
Був також інший постраждалий, якому вистрілили в голову. Він зараз перебуває у реанімації, лікарі його прооперували. Стан дуже важкий.
Після того, як комбат ПС вийшов від Ланьо, його бійці повантажились в авто і висунули представникам МВС вимогу пропустити їх.
Коли вони отримали відмову, то зробили кілька черг із автоматів у повітря, і розштовхавши автівки МВС, вирвались із Мукачевого.
На трасі «Київ-Чоп» поблизу села Лавки їх зупинив блокпост міліції, яка почала план «Перехоплення». На місце виїхало керівництво МВС області на чолі з начальником УМВС Сергієм Шараничем.
Бійці ПС не збирались здаватись на ласку міліції і відкрили вогонь із автоматів, кулемета та гранатометів.
У результаті перестрілки було поранено шістьох міліціонерів (одному відірвало три пальці, кілька отримали поранення в руки та ноги) та троє цивільних, які випадково опинились на місці бою.
Крім того три автомобілі МВС підірвали на блокпосту, а ще чотири пошкодили вистрілами.
Бійці «Правого сектора» прорвались до лісу, але двоє із них загинули, а ще четверо отримали поранення.
Після цього у Києві президент Петро Порошенко виступив з вимогою негайно покарати тих, хто почав війну у мирному місті.
До справи приєднались СБУ та Генпрокуратура.
Одразу було порушено кримінальну справу за «створення злочинного угрупування» та «теракт».
Силовики почали готуватись до штурму бійців у лісі. Операцією керує особисто голова СБУ Василь Грицак. Проте, за словами депутата Мустафи Найєма, штурм цілу ніч переносили, бо почались переговори між провідником ПС та Порошенком і Грицаком.
Версія третя. Михайло Ланьо і Віктор Балога
Інший учасник конфлікту, екс-регіонал з неоднозначним минулим Михайло Ланьо, взявся всіляко відхрещуватись від конфлікту.
«Я до цього не причетний, і взагалі вважаю, що я в цій історії – постраждалий. В чому я винен? У тому, що ми з комбатом розмовляли?», –заявив він в коментарі «Українській правді».
За версією Ланьо, він «Правий сектор» до себе не кликав, вони прийшли самі. При чому не для того, щоб говорити про контрабанду, а «попросити про допомогу».
«Вони мені сказали, що хочуть до мене приїхати. Я сказав – нехай приїжджають. Але я не думав, що вони таки приїдуть».
Ланьо стверджує, що комбат попросив його про допомогу для солдатів, що повертаються з АТО, щоб вони відпочили в санаторії.
«Потім ми почули постріл, і виявилося, що застрелили людину», – розповідає свою версію подій Ланьо.
Він також стверджує, що під час зустрічі «Правий сектор» взагалі не запитував його про кришування контрабандних потоків.
«Я нічого не маю проти «Правого сектора», хочуть займатися контрабандою, нехай їдуть на кордон… Контрабандою у нас займається хто, щоб вона йшла? Це митники, прикордонники, сбушники. А хто їх контролює? Контролює їх губернатор», – зробив висновок Ланьо.
При цьому Ланьо пов’язує дії ПС з іншим закарпатським діячем, з яким у них конфлікт «відколи знайомі» – з Віктором Балогою.
«Тут взагалі немає ніяких сумнівів, що Балога «Правий Сектор» фінансує, він сам мені скільки разів про це говорив. Балога – хвора людина, він ракова пухлина Закарпатської області, яку потрібно лікувати, тому що всі проблеми йдуть від нього», – заявив Ланьо.
|
|
Балога був дещо стриманішим у коментарях щодо Ланьо і сказав, що нормально спілкується із ним, і що конфлікт в них був вже давно, ще під час виборів мера Мукачевого.
Проте, за інформацією декількох джерел «Української правди» в правоохоронних органах, саме непрості стосунки Ланьо та Балоги стали причиною конфлікту, який у підсумку призвів до смерті випадкових людей та гучного скандалу.
«Реальною причиною зіткнень у Мукачевому став конфлікт між Михайлом Ланьо та Віктором Балогою за контрабандні потоки на кордоні», – вважає один із лідерів батальйону «Азов» Сергій Коротких, більш відомий за позивним Боцман.
Ланьо та Балога декілька років були бізнес-партнерами та політичними однодумцями.
До 2012 року Ланьо був депутатом обласної ради політичного проекту Балоги «Єдиний центр». Проте потім зі скандалом полишив ряди фракції ЄЦ. Його новим політичним дахом стала «Партія регіонів».
За інформацією співрозмовників «Української правди» у правоохоронних органах Закарпатської області, розбіглися Ланьо та Балога саме через конфлікт на грунті контрабандних потоків із Європи.
Після революції це протистояння лише загострилося. Балога повернув собі політичний вплив на Закарпатті та здобув підтримку з боку місцевого «Правого сектору».
«Балога фінансував закарпатський підрозділ «Правого сектору» ще з минулого року. І про це всі знали. Не виключено, що він міг використовувати окремих бійців для вирішення своїх бізнесових питань, оскільки звик завжди мати за спиною силу», – говорить Боцман із полку «Азов».
За словами співрозмовника «Української правди» в Закарпатському МВС, конфлікт між Ланьо та Балогою дістав свого апогею за місяць до всіх сумних подій у Мукачевому.
«Балога мав стосунок до затримання людей Ланьо, одним із яких був його партнер на прізвисько «Вася Принц». Ланьо мстився перевірками з боку МВС, в нього добрі стосунки з деякими керівниками. Вони обидва мають вплив в області та використовували його в цій ситуації», – говорить правоохоронець.
Отже, за версією правоохоронців, коли закінчилися аргументи, сторони вирішили використати важку артилерію.
В переносному та в прямому значенні цього слова.
Віктор Балога – «Правий сектор», якому він допомагав фінансово, Ланьо – своїх бійців та найманих тітушок, які брали участь в конфлікті.
Про зустріч із «Правим сектором» Ланьо знав ще за тиждень до всієї історії. Це підтверджує і Балога в коментарі «Українській правді».
«Ще тиждень тому всі знали, що намічаються розбірки. Ланьо опинився в мишоловці. Як і «Правий сектор». А сценаристом був начальник УМВС (Шаранич – ред.)», –заявив Балога.
За версією Ланьо, зброя була лише у «Правого сектора». Про те, чи були озброєні його «охоронці», яких на відео з місця подій можна нарахувати кілька десятків, депутат не говорить.
Балога у свою чергу заперечує фінансування «Правого сектору» та усі звинувачення, які були озвучені в пресі з боку Ланьо.
У суботу 11 липня він заявив, що вступив в перемовини із бійцями, проте згодом від них усунувся.
«Сьогодні тут керівник АТО, Дмитро Ярош, це їхня задача», – заявив він «Українській правді».
Відкидають і Ланьо, і Балога звинувачення в контрабанді, проте визнають, що така проблема все ж таки існує.
«Моєї жодної машини не затримували з контрабандою. Я взагалі не розумію, коли я можу займатися контрабандою, якщо я тиждень в Києві, тиждень вдома», – дивується екс-регіонал.
«Контрабанда є, однозначно. Про це всі говорять, як можна сказати, що цього немає? Проте ми говоримо, але нічого не відбуваються, ніхто за це не сидить», – розлючено констатує Балога.
Схоже, і Ланьо, і Балога хочуть відхреститися від цієї неприємної історії.
«Єдиним винним в цій ситуації зараз виглядає «Правий сектор», – констатує Боцман з «Азову». – Проте ми зі свого боку вимагатимемо об’єктивного розслідування по відношенню і до Ланьо, і до Балоги, які будуть намагатися уникнути об’єктивного розслідування та покорання».
ВИСНОВОК, ЯКИЙ МАЮТЬ ЗРОБИТИ УСІ
Чим глибше зануритись у конфлікт у Мукачевому, тим за плутанішим він стає.
Єдине, що зрозуміло точно – слід зупинити череду смертей. Українці не можуть собі дозволити убивати одні одних, чим би не були викликані їхні непорозуміння.
Влада ж має дати відповіді на багато незручних для себе запитань.
Вона має з’ясувати, як зброя із фронту опиняється за сотні кілометрів від зони АТО і унеможливити її використання у мирних містах.
Держава має нарешті почати виконувати свої функції і навчитись тримати під контролем створені нею ж збройні загони.
Проте мукачівський конфлікт не можна звести лише до двох десятків бійців, які вирішили з’ясувати стосунки «так, як це робиться у зоні АТО».
Вона демонструє усю гниль системи, яка руйнувалася 23 роки, і за рік після революції та жертв, не зазнала кардинальних змін.
Суспільство має негайно дізнатись правду, чи справді закарпатська митниця стала спільним бізнесом для народних депутатів, бандитів та силовиків.
Чому депутати під прикриттям криміналу досі наживаються на неспроможності українських чиновників встояти перед хабарем?
Чи правда Ланьо залякував тих, хто намагався завадити його «бізнесові»?
Хто були усі ці тітушки, від яких сам Ланьо тепер відхрещується?
Чи використовував Балога «Правий сектор» у вирішенні своїх бізнесових питань?
Чи мав «Правий сектор» частку в цьому «бізнесі»?
Влада має зрозуміти, що якщо корупція і співпраця криміналу з силовиками не буде подолана в найкоротші строки, то загорітись може не лише заправка у Мукачевому, а й Адміністрація президента.
Під яку «Правий сектор» уже, до речі, пообіцяв привести усі свої батальйони.
Роман Романюк, Севгіль Мусаєва-Боровик, УП