2016 рік для народних обранців не минув дарма. Деякі з них не тільки писали закони, а й отримували мільйонні дивіденди, поліпшували свої житлові умови чи виплачували борги.

Перший шок від е-декларацій українці пережили у жовтні-листопаді 2016 року. Вагони готівки, колекції антикваріату, ікони, мощі і навіть власний храм – народним депутатам вдалося здивувати виборців, — пише ЦН.

Станом на 1 квітня 2017 народні депутати подали нові декларації. Тепер у реєстрі НАЗК є декларації як 2015 року, так і 2016. А тому можна порівняти, як за рік змінилося життя конкретного народного обранця.

Для справедливості треба зауважити: життя покращилося не у всіх. Із середньою зарплатою депутата у 165 тис. грн на рік і приблизно такою ж сумою на виконання депутатських повноважень (відрядження, зустрічі з виборцями, тощо), — не розженешся.

Тому покращенням життя вже сьогодні нардепи, як правило, зобов’язані власному бізнесу, заощадженням або «допомозі залу»… Непоодинокі випадки, коли депутатам дарували значні грошові суми родичі або друзі чи випадала можливість пожити в чужій квартирі, покористуватись дорогим автомобілем.

БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА: МАТВІЄНКО БЕЗ ЦЕРКВИ, КВАРТИРИ ЗАГОРІЯ І ЛЕЩЕНКА

У 2016 Анатолій Матвієнко таки позбувся персональної церкви і пожертвував її громаді. Минулого року звістка, що нардеп має власний храм, нехай і в селі Бирлівка Вінницької області, нехай площею тільки 41 кв.м, наробила багато шуму. Ображений Матвієнко пояснював, що оформив церкву на себе, щоб вона не опинилась у власності Московського патріархату.

А загалом у 2016 році свої житлові умови поліпшила ціла низка членів БПП.

Депутат і бізнесмен Артур Палатний придбав будинок на 364 кв.м і дві земельні ділянки в Лісниках Київської області, скромно оцінивши нерухомість у 2 млн грн.

Власну квартиру в Києві площею 165 кв.м тепер має виходець із Закарпаття Валерій Пацкан. Роком раніше він декларував її як незавершене будівництво і вважався таким, що не має у Києві власного житла, у зв’язку з чим отримував компенсацію на оренду готельного номера (168 тис. грн на рік). Також у 2016 Пацкан придбав автомобіль Toyota Land Cruiser 200 за 2,3 млн грн – ця сума дорівнює сукупному доходу депутата. За минулий рік він отримав близько мільйона від продажу майна і ще взяв 1,3 млн грн кредиту в банку. Таким чином, Пацкан зміг купити авто, не чіпаючи своїх 300 тис. доларів заощаджень, сума яких другий рік поспіль залишається незмінною.

Також у 2016 році оформив у власність 6 квартир і 2 нежилих приміщення Гліб Загорій. Як власник фармацевтичної фірми «Дарниця» Загорій людина небідна, і таке придбання не викликало б інтересу, якби не передісторія цієї нерухомості. Річ у тому, що за місяць до того, як квартири перейшли у власність Загорія, вони належали скромній сільській жительці Світлані Риженко. Жінка працювала бухгалтером сімейного бізнесу нинішнього Генпрокурора Юрія Луценка, нерухомістю не користувалась, і її здавала в оренду фірма сина Луценка. Після публікації інтерв’ю з колишньою бухгалтеркою і світлин її простої хати апартаменти на Печерську швидко переписав на себе Загорій. Публіці нардеп розповів свою версію: квартири були куплені у 2009 році бухгалтером Луценка на позичені в нього гроші, жінка борг не повернула, а тому він забрав собі ці квартири.
У коментарі «Цензор.НЕТ» Гліб Загорій підтвердив інформацію про квартири і назвав Світлану Риженко давньою знайомою».
«З Риженко давно познайомили спільні знайомі. Нерухомість буду використати як пасивний дохід своїм дітям. Про співпрацю Риженко з іншими людьми мені нічого не відомо», — сказав Загорій.

Однак найбільший резонанс викликала квартира за 7,6 млн грн колишнього журналіста-розслідувача Сергія Лещенка, який формально залишається членом БПП. «Прихильники» екс-журналіста і депутата постаралися, щоб про квартиру стало відомо буквально наступного дня після договору купівлі-продажу. НАЗК заявило, що Лещенко отримав незаконну знижку від забудовника, а Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження. Колишньому борцю з корупцією довелося пояснювати громадськості і правоохоронним органам, за які гроші було придбано квартиру. Так, Лещенко стверджує, що гроші в сумі 3,8 млн грн йому позичила його колишній шеф і власниця «Української правди» Олена Притула. Тільки в березні 2017-го суд поставив крапку в цій історії, зобов’язавши ГПУ закрити «квартирну справу» Лещенка.

«НАРОДНИЙ ФРОНТ»: БОРГИ КОТВІЦЬКОГО, ЧУЖІ КВАРТИРИ І АВТО

Ігор Котвіцький не єдиний мільйонер «Народного фронту», але найцікавіший. І йдеться не тільки про його газовий бізнес і зв’язок з Арсеном Аваковим. Чого варта тільки історія про те, як Котвіцький переказав 40 млн доларів офшору з Панами. Цей інцидент знайшов своє відображення у декларації депутата за 2015 рік. Як стверджував Котвіцький, з 2007 року за ним значився майже 1 млрд грн боргу перед жителем Сімферополя Нурманом Хаялієвим. І начебто саме на покриття цього боргу він перекачував гроші на Панаму. З декларації 2016 видно, що Котвіцькому вдалося зменшити свій борг до 11 млн доларів (297 млн грн).

Минулого року в мережі інтернет з’явились фото нардепа Антона Геращенка в районі елітної новобудови на Печерську. Автори публікації стверджували, що депутат переїхав у нову квартиру, але документальних підтверджень цьому не було. Після подачі декларації інтрига розвіялась: Геращенко повідомив, що справді користується квартирою на 189 кв.м, яку орендує його тесть. Вартість оренди не зазначається.

У коментарі «Цензор.НЕТ» Антон Геращенко не зізнався, скільки коштує оренда квартири.
«Все, що передбачено законом, указано в моїй електронній декларації», — відповів Геращенко.

Судячи з декларації, за минулий рік тесть і дружина Геращенка заробили від підприємницької діяльності 641 тис. грн, а сам нардеп – 143 тис. грн зарплати. В заощадженнях Антон Геращенко з дружиною мають 440 тис. грн і 40 тис. доларів, а тесть – 560 тис. грн і 58 тис. доларів.

З грудня 2016 орендувати квартиру площею 174 кв.м з видом на Софію Київську став також Андрій Іванчук з «Народного фронту». Іванчук багато років працював у бізнесі, донедавна мав заміський будинок в селі Іванковичі, під Києвом, записаний на дружину. Але через недавнє розлучення місце проживання прийшлось змінити.

Також звернув на себе увагу Ярослав Єдаков, який, живучи на депутатську зарплату і погашаючи два кредити, почав їздити на Toyota Camry 2016 року випуску. Ціна такого авто стартує від 25 тис. доларів. Офіційно його власницею є 61-річна мати нардепа.

«ОПОЗИЦІЙНИЙ БЛОК»: ПАЛАЦ НА ОСТРОВІ І ЗАМІСТЬ ХАТИ В «ДНР» КВАРТИРА В ІСПАНІЇ

Однак орендовані квартири і мамині машини членів «Народного фронту» блякнуть перед деклараціями «Опозиційного блоку». Ось де справжня розкіш!

Так, за підсумками 2016 року можна привітати з новосіллям Юлію Льовочкіну, яка добудувала і 30 грудня, під ялинку, ввела в експлуатацію будинок на острові в Козині. Загальна площа будинку з господарськимим будівлями та спорудами – 5897 кв.м, а вартість оцінено у 36 млн грн.

Як відомо, Юлія Льовочкіна має під Києвом приватний острів площею 3 га, який вона купила у 2014-му, після Євромайдану. Прокуратура подавала позов про повернення острова у власність держави. Але суд призначив експертизу, чи є острів островом, і справа з місця не зрушила.

Всього за 2016 рік Юлія Льовочкіна, крім зарплати і депутатських коштів, задекларувала 14 млн грн доходу, з яких 8 мільйонів позичені мамою.

Брат Юлії Льовочкіної, також народний депутат, Сергій Льовочкін придбав Mercedes — Benz 2016 року за 2,6 млн грн, що дорівнює сумі процентів, які він за рік отримав у банку «Кліринговий дім». Єдиною істотною статтею доходів Льовочкіна стали позичені матір’ю 5 млн грн, яких саме вистачило, щоб заплатити податки у 2016 році.

Решту своїх витрат Льовочкін, очевидно, покривав за рахунок заощаджень. Так, він задекларував благодійну допомогу у вигляді добрив (селітри аміачної) на суму 625 тис. грн для Києво-Печерської Лаври. А ще це один із небагатьох політиків, хто зізнався, скільки платить за особисту охорону — 1,6 млн грн.

Відомо, що українські політики всіх мастей небайдужі до закордонної нерухомості, особливо в країнах Євросоюзу. Депутати від «Опоблоку» — не виняток.

Так, дружина «опозиціонера» Володимира Гусака Юлія Ряховська купила квартиру в Іспанії площею 109 кв.м, а до квартири ще комору і паркомісце. У декларації стверджується, що на наші гроші це коштувало 5,8 млн грн.

Декларація Гусака дозволяє його родині робити такі покупки: нардеп має в заначці 1 млн доларів, 277 тисяч євро, а його дружина, котра працює в «Метінвест Холдингу» Ахметова, – 80 тис. доларів і 60 тис. євро.

Але увагу привертає інше. У тому ж таки 2016-му нардеп продав будинок в селі Доля у Волноваському районі Донецької області. Село з 2014 року перебуває під контролем самопроголошеної «Донецької народної республіки». Але це, очевидно, Гусаку не завадило. Будинок за майже 2,5 млн грн купила така собі Ольга Заленська.

Проте у 2016 році народні депутати думали не тільки про гроші чи політику, а й знаходили час на особисте життя.

Так, Нестор Шуфрич, який багато років холостякував, повідомив, що в нього з’явилась цивільна дружина – Катерина Майкова. Виконуючи норму закону, Шуфрич вніс у декларацію 4 квартири, 4 шуби і ювелірні прикраси своєї співмешканки. Ще у 2016-му Шуфрич заробив 4,8 млн грн від продажу нерухомості і отримав 3,9 млн грн в подарунок від батька.

«ВІДРОДЖЕННЯ»: ХОМУТИННІК, ПОДАРУНОК ДЛЯ РОЗВАДОВСЬКОГО І ПІДРОБІТКИ ПИСАРЕНКА

Рекордсменом фракції «Відродження» став Віталій Хомутиннік, задекларувавши 84,5 млн грн річного доходу. Ще 82,7 млн грн задекларувала його дружина, з яких 61,7 млн грн – подаровані чоловіком.

2016 рік був продуктивним і для колишнього начальника податкової міліції і генерал-полковника Віктора Розвадовського. З декларацій, поданих у НАЗК, видно, що народний депутат активно шукав собі автомобіль, купував, а потім за місяць продавав, а також отримав подарунок.

Розвадовський задекларував 12,7 млн грн, подарованих йому Едуардом Лопатком, який був його помічником у парламенті 4 і 7 скликань. Цікаво, що цей же Лопатко виручив Розвадовського, коли той вирішив продати, куплений місяць тому Mercedes-Benz S63.

Інший член фракції «Відродження» Валерій Писаренко заробляв на оренді нерухомості і стягував через суд гроші зі своїх боржників. Так, Писаренко отримав понад 6 млн грн орендної плати від нардепа з «Народного фронту» Дениса Дзензерського, а також через суд стягнув 2,5 млн грн боргу з нардепа групи «Воля народу» Олександра Фельдмана.

«САМОПОМІЧ»: НЕ БЕЗ МІЛЬЙОНЕРІВ

Фінансові показники депутатів «Самопомочі» помітно скромніші, аніж в їхніх колег з інших фракцій. Палаців і коштовних автомобілів знайти не вдалося. Тому просто назвемо тих, хто у фракції задекларував найбільше.

Йдеться передусім про депутата від «Самопомочі» Андрія Журжія, який у 2016-му заробив 26,5 млн грн від відчуження цінних паперів та корпоративних прав. Ці гроші він отримав від групи компаній «Інвестиційні партнери», яка надає консультаційні послуги і власником якої залишається нардеп Журжій. Він підтвердив «Цензор.НЕТ», що у 2016 році отримав 26,5 млн грн. «Це продаж частини компанії, що мені належить. Частку викупила сама компанія», — сказав Журжій в коментарі «Цензор.НЕТ».

Також високими доходами вирізняється декларація Вікторії Войціцької, в якої чоловік працює в українському офісі міжнародної юридичної компанії «Бейкер і Макензі Сі Ай Ес». У 2016 році від цієї фірми Геннадій Войціцький задекларував 10,8 млн грн доходу і 16 млн грн дивідендів. Також він придбав Mercedes-Benz GLS 350D 2016 року випуску за 2,5 млн грн.

Якщо порівнювати декларації Войціцької, то можна помітити, що зароблені її чоловіком у 2015 році 13,7 млн грн не перекочували у розділ про готівку чи банківські вклади. Очевидно, їх було інвестовано в компанію Duarte Investments Co з Маршалових островів, статутний фонд якої за останній рік збільшився. Єдиним власником компанії є Геннадій Войціцький.

Сама Вікторія Войціцька до обрання нардепом у 2014 році також працювала у приватних структурах, але ані заощаджень, ані інвестицій у бізнес в неї, судячи з декларації, немає.

«ВОЛЯ НАРОДУ»: БОРГИ ФЕЛЬДМАНА, КАРТИНИ ДОВГОГО І КОВБАСА ПОПЛАВСЬКОГО

Шестизначною сумою у групі «Воля народу» здивувати важко. Тут мільйони в декларації має чи не кожен у фракції. Тому зосередимось лише на найцікавіших подіях депутатських гаманців.

Так, привертає увагу ділова активність Олександра Фельдмана. Він весь рік купував, продавав і віддавав борги, словом, крутився. Так, у 2016 нардеп задекларував придбання цінних паперів на 65 млн грн, дохід у 40 млн грн від продажу цінних паперів і 24,7 млн грн дивідендів. Разом з тим, не менше вражає список його боргів перед фізособами і банками. У 2016 Фельдман за рішенням суду виплатив 2,5 млн грн боргу нардепу з партії «Відродження» Валерію Писаренку. Та одним із найбільших кредиторів Фельдмана на суму 23,8 млн грн виявився екс-прокурор Харківської області Василь Синчук.

Криза чи інші обставини змусили любителя мистецтва Олеся Довгого у 2016 продати частину своєї картинної колекції. Покупцем з ціною 5,2 млн грн виступила «Галерея Тетяни Міронової». Робити повну інвентаризацію колекції нардепа не будемо. Але при швидкому порівнянні впадає в очі, що з декларації 2016, приміром, зникла картина Давида Датуна, одного із найдорожчих сучасних художників.

Ще у 2016 Довгий почав винаймати квартиру площею 413 кв.м в архітектора Сергія Бабушкіна, загалом витративши на оренду протягом року 1,7 млн грн. Можливо, це було пов’язано із сімейними обставинами: в кінці 2015-го Олесь Довгий повідомив про розлучення з дружиною.

Нардеп Михайло Поплавський, судячи з декларації, у 2016-му активно займався творчістю. Він видав три книги, зареєстрував торгові марки «Михайло Поплавський», ковбаса «Ректорська» і ковбаса «Професорська», оформив авторські права на низку аудіовізуальних творів і програм, серед яких » Euro Show Михайла Поплавського у Варшаві», «Вікно в Європу Михайла Поплавського», «Піар-проект «Співаючий ректор» як технологія» та ін.

Водночас Поплавський займався і більш рутинними справами: позичив 16 млн грн, але в кого — не уточнив. Також він продав квартиру в Києві площею 242 кв.м за ціною 9,8 млн грн і придбав нежиле приміщення в Угорщині площею 109 кв.м і вартістю 11 млн грн.

«БАТЬКІВЩИНА»: СПАДОК КОЖЕМ’ЯКІНА І ЗЕМЛЯ ВЛАСЕНКА

Фракція «Батьківщина», переживаючи в політиці не найкращі часи, деклараціями здивувати також не змогла.

На фоні фракції великий дохід задекларував Андрій Кожемякін, чия дружина отримала спадщину вартістю 11,7 млн грн.

Також Сергій Власенко у 2016-му заробив 7,5 мільйони гривень від продажу землі зятю Юлії Тимошенко – Артуру Чечоткіну. Не корупція, а так – цікавий міжсобойчик. Йдеться про 0,25 га землі в селі Великі Дмитровичі в Київській області, на якому зять «леді Ю» зможе збудувати житловий будинок.

РАДИКАЛЬНА ПАРТІЯ: «МОСІЙЧУК ЗАДЕКЛАРУВАВ ЖІНКУ, А ЛОЗОВИЙ ВІДДАВ МОЩІ»

Декларація Ігоря Мосійчука змінилася після появи в ній дружини Владлени Карпенко, яка раніше була його помічницею в парламенті. З дружиною до декларації Мосійчука додалася орендована квартира, Hyundai Coupe 2006 року, а також заощадження в сумі 22 тис. доларів, 7600 євро, 420 тис. грн. Після одруження з Мосійчуком працювати в Раді перестала, задекларувавши в цьому році тільки 8 тис. грн зарплати. Жодного іншого місця роботи дружини в декларації Мосійчука не зазначено.

Однак справжньою зіркою і одним із найбагатших членів Радикальної партії є її лідер Олег Ляшко.

Ніколи не мавши бізнесу, Ляшко накопичив 730 тис. доларів, 70 тис. євро і 2,7 млн грн. Ще 30 тис. доларів, 20 тис. євро і 0,5 млн грн показала в декларації цивільна дружина нардепа Росіта Сайранен, яка, до речі, другий рік поспіль не повідомляє ані про своє місце роботи, ані про доходи.

Попри все, у 2016 Росіта придбала ділянку в Києві і вже через півроку на ній виріс дачний будинок на 296 кв.м.

Але справжній камінг-аут в Ляшка стався поза звітним періодом, у січні 2017 року, коли голова Радикальної партії за 15 мільйонів викупив будинок у Козині, котрий раніше орендував, як сам стверджував, за копійки.

Також зазначимо зміну в статках Андрія Лозового, який минулого року декларував мощі. Нардеп повідомив, що хрест-енколпіон із Святими мощами ХІІІ ст. йому більше не належить. Після першого е-декларування Лозовий пообіцяв, що подарує «сімейну реліквію» Свято-Федосіївському монастирю.

ПОЗАФРАКЦІЙНІ: ЧОЛОВІКИ-МІЛЬЙОНЕРИ І КВАРТИРА БЕРЕЗИ

Мільйонні доходи у 2016 році мали брати Олександр і Віктор Шевченки з Івано-Франківщини (пов’язані з гірськолижним курортом «Буковель», основними власниками якого є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов), Костянтин Жеваго, Вячеслав Константіновський, власник мережі супермаркетів «Епіцентр» Олександр Герега, бізнесмен Сергій Тарута, Олександр Супруненко, брати Віктор, Павло та Іван Балоги.

У списку мільйонерів опинились також Ірина Геращенко і Вікторія Пташник через доходи своїх чоловіків-бізнесменів.

Минулого року покращення житлових умов трапилося в сім’ї Борислава Берези. Його дружина придбала квартиру в Києві площею 289 кв.м за 5 млн грн. За підсумками двох років можна стверджувати, що саме дружина забезпечує основний дохід у сім’ї нардепа. У 2015 Наталія Береза отримала 3 млн грн в подарунок, у 2016 – оформила в банку кредит майже на 4 мл грн. Відомо, що дружина Берези як підприємець за минулий рік заробила 1,4 млн грн.

Також нерухомість в столиці тепер має родина Павла Балоги. В жовтні 2016-го дочка нардепа оформила у власність будинок в Києві площею 425 кв.м.

***
Огляд депутатських декларацій показав, що далеко не кожну фракцію можна назвати клубом товстосумів, і в деяких депутати із шестизначними сумами становлять меншість. Депутати беруть кредити і живуть в орендованих квартирах. Декотрі справді багаті парламентарії конкретно цього року великих доходів не отримували і, очевидно, жили, так би мовити, з жирових запасів. Ймовірно, українських політиків теж іноді зачіпає криза.

Предыдущая статьяС июля в украинских больницах заработает электронная система здравоохранения
Следующая статьяБольше солнца. Кровельные электростанции становятся все популярнее среди украинцев