У Франції з першого жовтня світлини, оброблені у програмі Photoshop, маркують спеціальною позначкою – “Photographie retouchee”. Цього вимагає закон, що забороняє використання ретушованих фотографій моделей.
У разі ігнорування вимоги порушники змушені будуть заплатити штраф у розмірі 37 000 євро або 30 відсотків від вартості рекламного проекту.
Закон захищає природну красу
Як стверджують експерти, передумовами для прийняття законопроекту стали нові модні тенденції та боротьба з критично низькою вагою моделей.
“Не так давно в модну та рекламну індустрію ввійшли такі поняття, як різноманітність краси та боді-позитив. З модних подіумів говорять про те, що дівчина має право бути такою, якою хоче вона сама. Ці поняття розповсюджуються на об’єми тіла, колір шкіри, вік і т. д. На цій хвилі у Франції стався ряд прецедентів, коли рекламні кампанії з пропагандою нездорової худорлявості стали зазнавати цензури – наприклад, рекламна кампанія бренду Saint Laurent, яка не тільки викликала скандал через занадто худих моделей, а й стала однією з причин введення владою Парижа заборони на сексизм у рекламі. Наступним кроком стало запровадження закону про маркування відретушованих фотографій», – повідомила журналу Persona.Top Наталія Чуловська, fashion-редактор сайту Cosmopolitan Ukraine.
Читачі купують глянець заради красивої картинки
За її словами, цей закон не можна назвати однозначно позитивним, адже читачі глянцю звикли до того, як має виглядати картинка у глянцевому виданні.
«Коли журнали чи модні сайти публікують знімок, у якому використання фотошопу зведено до мінімуму, зображення можуть назвати неакуратним або зробленим непрофесійно. Подібні публікації вже викликали обурення в мережі. Люди звикли, що глянець продає власне красиву картинку – мистецтво фотографії, гарну роботу моделі та візажиста. Звичайно, я за те, щоб використовувати фотошоп обґрунтовано і в міру», – говорить Наталія Чуловська.
В Україні ще зарано забороняти Photoshop
Аналогічний закон, на думку fashion-редактора, можна запровадити в Україні, але значні зміни відбудуться лише тоді, коли зміняться уже сформовані стереотипні уявлення про жіноче тіло у всіх представників модної індустрії, які диктують ці тенденції молоді.
Міф про ідеальне тіло шкодить здоров’ю
Натомість народний художник України, фотограф, лауреат численних міжнародних конкурсів, меценат Володимир Козюк переконаний, що закон є позитивним кроком для популяризації образу природної жіночої краси.
“До Photoshop я ставлюся дуже негативно. Зараз ретушуються майже всі рекламні світлини в Україні, і це має погані наслідки. Адже людина дивиться на зображену ідеальну модель і в неї через це виробляються комплекси, які спонукають її сидіти на жорстких дієтах чи виснажувати себе. Потім, як наслідок, з’являються хвороби: виразка шлунку, гастрит, анорексія. При цьому тіло все одно не є стає настільки ідеальним, як на обробленому в програмі Photoshop фото. Навіть спортивна фігура теж насправді не виглядає так, як та, що відретушована», – розповідає журналу Persona.Top народний художник України, фотограф Володимир Козюк.
За його словами, на деяких міжнародних виставках використання програм ретуші надзвичайно обмежене: дозволяється «фотошопити» не більше п’яти відсотків роботи. Фото обов’язково ретельно перевіряють на наявність корекцій. Загалом на престижних виставках Photoshop – це поганий тон.
Правда, є виставки, де навіть надають перевагу обробці у графічних редакторах, але тут радше мова йде про комп’ютерну графіку.
Для українців такі штрафи завеликі
Що стосується штрафів, то, на думку художника, в Україні не існує високої індустрії моди, як у Франції, тому подібний законопроект не матиме ефекту.
«Відзначимо, що в українських компаній і коштів на такі великі штрафи немає. Але я, наприклад, рекомендував би фотографам ставити інше маркування «без фотошопу» – хай усі бачать, що у нас дівчата та моделі дуже гарні і без ретушування», – каже Володимир Козюк.
Автор: Ірися Герцун, Persona.Top