Або Чому Гройсман переграв Президента. Уже другого…
І питання не у тому, що новий губернатор Вінниччини Скальський та колишній прем’єр-міністр Гройсман закінчили одну й ту саму вінницьку школу №35 (із різницею у два роки). А тому що призначення Президента України мало стати показовим: чия Вінниччина – Порошенка, Гройсмана чи Зеленського?..
Гройсман виграв. Чи виграла від того область? І коли (на чому) відіб’ють жирну ставку на Скальського? Кажуть, що ніколи так дорого не коштувала посада губера – 30 лямів.
Дежавю від Гройсмана
«До сьогодні я ще не зустрічав області, де так поважають голову ОДА, який закінчує повноваження» — це слова Сергія Трофімчука, який 19 вересня представляв у Вінниці нового губернатора. Він теж встав і аплодував із усіма колишньому керівнику – Валерію Коровію.
Валерій Вікторович був заступником у п’яти голів ОДА. Потім у 2011 році його до себе в міськвиконком забрав Володимир Гройсман – своїм заступником — заступником мера Вінниці. У 2015 році Коровій знову повернувся в стіни облдержадміністрації – у крісло «першого». Нарешті його підняли вище заступника. Якщо голову облради Анатолія Олійника називали «людиною Порошенка», то Валерія Коровія – «людиною Гройсмана». Так вони і жили – на різних поверхах вінницької влади… І один одному дорогу переходили. Робили це тихо – «не для преси», поки торік не почалась публічна «заруба» Гройсман & Порошенко.
«Горіховий мафіозі» із вінницького села став джокером у цій війні – Мирослав Продан. Теж креатура Гройсмана. За чиї гроші екс-податківець №1 збирався купувати вілли у Туреччині за 2,4 млн. євро? Сам Мирослав Продан все це називав «замовленням» і «сфабрикованими справами».
Володимир Гройсман казав тоді про вибіркове правосуддя і «показуху» в системі боротьби з корупцією у контексті справи Продана. А Генпрокурор ніби й відповідь знав. Про Хазяїна колишнього податківця №1, родом з Вінниччини…
— Ця справа безумовно хвилює нинішніх високопосадовців, — пояснював Юрій Луценко. — Тим не менш, вона пройшла без жодних побоювань стосовно тиску, а йшла відповідно чинного законодавства. Я не розумію заяви прем’єр-міністра. З моєї точки зору, в разі обґрунтованих підозр щодо високопосадовця від уряду глава уряду має тільки одну відповідь — закон один для усіх… незалежно від рівня дружби. Додам, у ГПУ залишилась ще половина цієї справи, і, впевнений, що це ще не кінець підозри цьому та іншим високопосадовцям чинної влади. Фактично йдеться про те, що він разом з дуже близькою людиною купили за 2,5 млн євро нерухомість. Слідство володіє повністю багатомісячною перепискою усіх діючих осіб: хто, звідки, куди і в якому вигляді коштів має перераховувати… Я, як генпрокурор, скажу, що в ГПУ є усі підстави для оголошення підозри Продану.
У вінницьких «коридорах влади» шепотіли про те, як виїхав через Могилів-Подільський Продан у Кишинів. За однією версією, на «блясі» в багажнику тікав, за іншою – на авто з молдовськими номерами. Нібито від мами їхав. Натякали й про «прикриття» з «жовтого» будинку влади – з ОДА…
А в жовтні 2018 року облдержадміністрацію комісія з Києва перевіряла. Прогнозували звільнення Коровія. Нібито за «шефа» — Гройсмана. Не звільнили. Побоялись високого рейтингу Коровія. Визначатись із субординацію перед президентськими виборами викликали в столицю і мера Вінниці – Сергія Моргунова… Показового судового процесу над Проданом не чекали – не такі методи у Порошенка. Він не знищував – він змушував працювати на нього. Справу Продана закрили – Гройсман став більш слухняним…
Бордових стрічок «Дякую!» і «25%» Валерій Коровій після президентських виборів на аватарку у Фейсбуці не чіпляв. Хоча мав би представляти в області інтереси Петра Порошенка. В інтерв’ю казав, що заяву на звільнення раніше, ніж потрібно згідно процедури, писати не збирається…
Так, Коровій не був «бордовим», але не став «зеленим». Тепер Гройсман зробив ставку на нове обличчя місцевого істеблішменту. Незамурзаний і незаюзаний – Скальський. І вся ця прелюдія до того, що новопризначений губернатор теж сів у нове крісло, вставши із місця заступника мера Вінниці. Звісно, йому згадували Гройсмана під час представлення 19 вересня. Але, звісно, він розказує про свою самостійність у вінницькій владі… Як і про те, що пішки на роботу ходитиме і на велосипеді їздитиме…
Вінниччина «ЗЕленіє» восени. Хто кого посадить?
30 мільйонів. Це ціна впливати/заробляти на Вінниччині. В кулуарах звучить саме така сума за призначення Зеленського на область Порошенко&Гройсмана.
Не секрет, що розглядалась зовсім інша кандидатура. Все перегралось за 20 хвилин до засідання Кабміну. Тоді ще прем’єра Гройсмана. Він «збив». Дорого. Саме тоді вперше вилізло прізвище Скальського. І його почали «збивати» інші. На владному аукціоні лот із губернатором отримав Гройсман. Все ж таки…
Очевидно, що для більшого бонусу Скальському ще треба зробити місцеві вибори. От тут в команді Гройсмана – пробіл. На парламентських виборах його кандидати по Вінниці продули не те, що «ЗЕленим», а й кандидатам від Порошенка. «Гройсманівські» Кістіон і Марцинковський перейшли у розряд «політичних трупів». І грошей в них в клали, і медіа мали… Але виграла команда Зе. Тому не дивно, що «сповзає» з політичного поля й нинішній мер Сергій Моргунов. Кажуть, що не має амбіцій балотуватись на наступні вибори міського голови – йому б свій бізнес зберегти. У нього з Гройсманом свій «двіж»: у кого влади більше?
Інше питання: а хто тепер Гройсман? Окрім того, що один із найбагатших вінничан. Ще Порошенка кинув. Або вчасно відмежувався. І мова не лише про власну політичну силу, а й про кримінальну відповідальність. І до Зеленського одразу сам пішов – на «неформальну зустріч».
«Ми ж не у футбол граємо. Тому я не в «Єдності вінничан». Насправді у мене гарні стосунки і з Олександром Домбровським, і з Григорієм Заболотним. У кожного були свої обов’язки і територія відповідальності…» Це теж Володимир Гройсман сказав – цитата родом із 2010 року. Тоді мер Вінниці знайшов маловідому партію «Совість України», аби балотуватися на міського голову, а не йти разом із «старшими товаришами»…
…Ще у 2015 році Порошенко втратив свій вплив на Вінниччині. Вибори мера Вінниці продемонстрували це. У першому турі Сергій Моргунов (на якого працювали два штаби — «Вінницька європейська стратегія» та БПП «Солідарність»), не зміг набрати 50%. До речі, у другому турі явка побила усі антирекорди вінницьких виборів – 27,85%. За Сергія Моргунова проголосували лише 50 575 вінничан – 17%. Але їх вистачило перемогти лідерку вінницької «Батьківщини» — Людмилу Щербаківську.
Але ж саме Порошенко так довго «вирощував» тут своїх мерів: Домбровський, Ваховський, Гройсман, Моргунов… У 2000 році привіз Гонгадзе робити вибори для Ваховського…
Кому служити? – шок у «слуг»
У вінницьких прихильників Зеленського шок і розчарування від призначення Скальського. А «Слуга народу» у Вінниці мовчить… Поки що місцевих лідерів тут не світять. Хоча саме «зелені» мають усі шанси стати альтернативою на виборах мера Вінниці. Якщо знову хтось зі своєю «касою» не втрутиться за 20 хвилин до початку…
Для Гройсмана вкрай важливо продемонструвати, що він ще може «своїх» прикрити. Аби не порозбігались. Але ж люди не такі тупі – вони бачать, що змін нема. Ті, хто програли на виборах, сьогодні виграють посади. Адже влада в області (а значить і районах) – не змінюється. Дехто боїться, бо повірили Зеленському і не мовчали. Їх просто залякують: обличчя у влади — нові, а методи – старі. Чи за це теж візьме відповідальність Володимир Зеленський? Довіру до нього вбивають раніше. Своїм призначенням губернатора Вінниччину він програв…
Андрій Горбатюк