20 днів. Саме стільки пройшло від моменту відставки голови НБУ Кирила Тимошенка до оголошення його у національний розшук. НАБУ підозрює його та ще двох управлінців «Укргазбанку» в розкраданні понад 200 мільйонів гривень.  Якщо вину Тимошенка доведуть у судовому порядку, то його загрожуватиме до 12 років позбавлення волі.

Але чи доведуть і як швидко? «КП в Україні» згадала останні найгучніші справи НАБУ та  який у них був фінал.

Улов НАБУ в 2022-му: від Микитася до Деркача

В середині жовтня в корупційних діяннях НАБУ запідозрило колишнього народного депутата Максима Микитася. Бізнесмена затримали за заявою мера Дніпра Бориса Філатова. Очільник Дніпра повідомив, що Микитась пропонував йому неправомірну вигоду в розмірі 22 млн євро за укладення з підконтрольними екснардепу компаніями контракту з будівництва метро в Дніпрі поза конкурсом. Вищий антикорупційний суд обрав Максиму Микитасю запобіжний захід у вигляді тримання під вартою до 16 грудня з можливістю внесення 260 млн грн. Ексдепутат ще не вніс таку заставу.

Максим Микитась. Фото: Коваль Володимир / УНИАНМаксим Микитась. Фото: Коваль Володимир / УНИАН

У вересні цього року НАБУ повідомило нардепу Андрію Деркачу підозру про державну зраду та незаконне збагачення. Слідство встановило, що чинний парламентар за 2019-2022 роки отримав щонайменше 567 тисяч доларів від правоохоронних та розвідувальних органів РФ за підривну діяльність проти України. Політика оголошено в національний розшук.

У липні НАБУ повідомило, що підозру у зловживанні владою та розтраті понад 426 млн грн оголосили Антону Янчуку, який очолював АРМА у 2016-2019-х рр. Триває досудове розслідування. У вересні Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду ухвалила застосувати до Янчука запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 198 480 грн, тобто в 15 разів менше, чим вимагали прокурори САП.

Незадовго до повномасштабного російського вторгнення в Україну НАБУ оголосило про підозру депутату Київради від «Слуги народу» Владиславу Трубіцину. Політика викрили на отриманні 1,39 млн грн неправомірної вигоди, яка передбачалась за сприяння в розміщенні точок сезонної пересувної торгівлі в столиці. Досудове розслідування по справі закінчено. Справу передали на розгляд до суду.

На початку року НАБУ викрило народного депутата фракції » Слуга народу » Сергія Кузьміних на хабарі в 558 тисяч гривень. За даними слідства, політик «отримав кошти за надання допомоги в укладанні договорів між приватними компаніями та лікарнею у Житомирській області».  На 11 жовтня Вищий антикорупційний суд призначив підготовче засідання з розгляду обвинувального акту стосовно народного депутата. Але чи відбулось воно, інформації нема. Сергій Кузьміних продовжує діяльність народного депутата, відвідує пленарні засідання.

А Труханов все ще мер

Неодноразово в повідомленнях НАБУ про розкриття чергової корупційної схеми та вручення підозри фігурував одеський мер Геннадій Труханов.

Геннадій Труханов: Фото: facebook.com/gennadiytruhanov Геннадій Труханов: Фото: facebook.com/gennadiytruhanov

 Так, у 2018 році НАБУ підозрювало Труханова та інших посадовців Одеської міськради в заволодінні коштами місцевого бюджету у великих розмірах.

У жовтні минулого року Труханову та ще трьом посадовцям Одеської міськради повідомили про підозру у зловживанні службовим становищем. Йдеться про махінації з землею в Одесі — фігурують 16 осіб, а розмір збитків сягає 689 млн грн. Для мера тоді обрали міру запобіжного заходу у вигляді застави в 30 мільйонів гривень, яку він оперативно сплатив. Геннадій Труханов продовжує працювати мером Одеси. У той же час на початку жовтня на сайті президента України набрала 25 тисяч підписів петиція з проханням до Володимира Зеленського звернути увагу на проросійські погляди Геннадія Труханова.

Мартиненко воює в судах

Відразу в трьох справах НАБУ обвинувачує колишнього народного депутата Миколу Мартиненка. У 2018 році антикорупціонери повідомили, що політик, за даними детективів НАБУ, разом зі спільниками організували схему заволодіння коштами на закупівлі «СхідГЗК» уранового концентрату. Схема полягала в тому, що підприємство мало самостійно забезпечити видобуток сировини, проте керівництво закупило її за кордоном через австрійську фірму-прокладку Steuermann. «Дохід» становив 17,2 млн доларів.

Мартиненка також підозрюють у заволодінні коштами держпідприємства НАЕК «Енергоатом» у розмірі 6,4 млн євро. У 2019 році Вищий антикорупційний суд об’єднав ці дві справ Мартиненка в одну. З цього моменту почався розгляд справи у суді по суті. Але сторона захисту всіляко затягує розгляд справи, оскільки зловживає правами подання відводів та клопотань.

ВАКСу набридли такі ігрища, і 6 жовтня суд зобов’язав прокурора САП до 14 листопада 2022 року, а сторону захисту до 10 січня 2023 року надати письмові пояснення щодо доказів у межах двох справ, за якими проходить Микола Мартиненко.

У липні 2022 року Мартиненко повідомили про нову підозру. Детективи НАБУ виявили, що у липні 2014 року Мартиненко отримав від керівництва чеської компанії SKODA JS a.s. неправомірну вигоду в сумі 311, 5 тисяч євро за сприяння інтересам вказаної чеської компанії та просування її інтересів в Україні. За цією справою ВАКС визначив для Мартиненка запобіжний захід у вигляді застави в 5 мільйонів гривень.13 вересня стороні захисту відкрили матеріали справи для ознайомлення.

А ще через тиждень Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала арешт 785 тисяч доларів та 650 тисяч грн, які вилучили під час обшуку в квартирі колишнього народного депутата Миколи Мартиненка.

Насіров — за крок до рішення суду

У березні 2017 року співробітники НАБУ затримали колишнього очільника Державної фіскальної служби Романа Насірова. Тоді вся країна дізналася, що чиновника обвинувачують у зловживанні службовим становищем і службовому підробленні. За даними слідства, він надавав незаконні відстрочки і розстрочки зі сплати податків фірмам екснардепа Олександра Онищенка. Збитки держави від таких афер – понад 2 млрд грн. Розслідування і судовий розгляд справи триває так довго, що Насіров встиг прийняти участь як кандидат в президентських виборах.

Роман Насиров. Фото: facebook.com/rmnukrРоман Насиров. Фото: facebook.com/rmnukr

Лише в листопаді 2019-го вдалось зачитати йому обвинувачення. Розгляд справи, по суті, триває по сьогоднішній день. Але в колі антикорупціонерів – громадських активістів обережно прогнозують, що справа виходить на фінішну пряму, оскільки сторона обвинувачення на одному з останніх засідань розгромила основну лінію сторони захисту, що, мовляв, Насіров виконував виключно церемоніальну функцію – підписував, що йому дають, не більше.

17 жовтня 2022 року НАБУ повідомило нові обвинувачення Насірову. Цього разу – «в  одержанні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, а саме 722 млн гривень». Ці кошти він нібито отримав від власника одного агрохолдингу за те, щоб його компанії відшкодували понад 3,2 млрд грн податку на додану вартість.

Оніщенка, який переховується в Німеччині, судять заочно

Фігурантом гучної справи, яку веде НАБУ, в 2016 році став народний депутат Олександр Оніщенко. За версією слідства, він разом зі спільниками у період з січня 2013 року по червень 2016 року купував газ на спеціальних «аукціонах» держпідприємства «Укргазвидобування» для своїх фірм за заниженою у кілька разів ціною.

Олександр Оніщенко. Фото: Синиця Олександр /УНІАНОлександр Оніщенко. Фото: Синиця Олександр /УНІАН

Потім ці фірми перепродавали його кінцевим споживачам вже за ринковими цінами. Внаслідок схеми держава зазнала збитків на загальну суму майже 3 млрд грн.

Оніщенко швидко позбавили недоторканності та дали дозвіл на затримання. Політик втік за кордон і почав «викривати» п’ятого президента Петра Порошенка.

Справа щодо Онищенка слухається у ВАКС заочно. Україна безрезультатно намагалась екстрадувати Онищенка.

У жовтні 2021 року стало відомо, що Онищенко отримав російське громадянство.

«Бурштинова справа» Розенблата – 20 невдалих спроб провести підготовче судове засідання

Однією з перших гучних справ НАБУ стала так звана «бурштинова справа». У 2017 році депутата Борислава Розенблата обвинуватили в отримані хабаря в розмірі 280 тисяч доларів за «бурштинові схеми».

Борислав Розенблат. Фото: Ковальчук Віктор/УНІАНБорислав Розенблат. Фото: Ковальчук Віктор/УНІАН

Мова йшла саме за просування змін до Митного та Податкового кодексів для налагодження видобутку бурштину в Україні фірмами-нерезидентами.

З жовтня 2018 року «бурштинова справа» гуляє по різних судових інстанціях. Спочатку нею займався Печерський суд. А після створення Антикорупційного суду Верховний суд передав «бурштинову справу» туди.

У ВАКС триває розгляд цієї справи. Хоча процес йде з великими пробуксовками.

Зокрема, було 20 невдалих спроб провести підготовче засідання. До вироку ще далеко.

В ТЕМУ

4 жовтня

Український бізнесмен Ігор Коломойський відвідав київський офіс Національного антикорупційного бюро України. Про це пише Bihus.Info.

Як зазначено у повідомленні, до будівлі НАБУ Коломойський приїхав у супроводі кортежу. За даними видання, цього дня мав пройти його допит. Журналісти зазначають, що з офісу детективів бізнесмен вийшов приблизно через 45 хвилин.

Про те, що за місцем проживання Ігоря Коломойського силовики провели обшук на початку вересня, повідомило «Дзеркало тижня». Видання стверджувало, що обшук проходив у рамках кримінальної справи про заволодіння майном та коштами компанії «Укрнафта», співвласником якої є Коломойський. Водночас, офіційного підтвердження від НАБУ не було, про статус бізнесмена у справі також невідомо.

До цього НАБУ повідомило про підозру восьми особам з «Укрнафти»: колишньому голові правління «Укрнафти», ексзаступнику керівника управління, колишній керівниці відділу та ексдиректорам п’яти комерційних підприємств. За версією силовиків, у 2015 році було присвоєно майно та кошти компанії майже на 13 млрд грн.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяМільйонер не з нетрів: цікаві факти про Ріші Сунака
Следующая статьяПерехід на зимовий час: як легко пережити переведення стрілок