Незважаючи на війну та загальний настрій «не до покупок», «чорна п’ятниця» в Україні все ж таки пройде за розкладом, принаймні в деяких мережах. 25 листопада покупці разом із магазинами зустрічають «найчорніший» день року, і це не блекаут, а «чорна п’ятниця».

У яких магазинах діє «чорна п’ятниця», чи можна робити замовлення за кордоном, як заощадити цього дня і як не потрапити на шахраїв? Про це – у матеріалі «КП в Україні».

Де і скільки

Black Friday — щорічна «чорна п’ятниця» — родом із США. Проводиться вона в останній тиждень листопада після Дня подяки і означає найбільший розпродаж року. І оскільки на товари із серії «дешево та сердито» ласі не лише американські споживачі, а й жителі інших країн, «чорна п’ятниця» успішно проходить і в Канаді, і в Європі, і в Україні.

Хороша новина для тих, хто хоче купити ноутбук чи смартфон: за час війни багато українських магазинів скучили за покупцями, тому за традицією, що вже склалася, святковий розпродаж триватиме кілька днів. Тривалість своєї «чорної п’ятниці» кожен магазин встановлює на власний розсуд.

Найчастіше це тиждень з 21 по 28 листопада — у ці дні великими знижками заманюють покупців магазини Сomfy, «Фокстрот», «Ельдорадо».

«Розетка» обіцяє знижки до 60% з 22 по 28 листопада.

«Цитрус» щодо конкретного часу тримає інтригу, але обіцяє «круті знижки» від 7 до 70%.

А, наприклад, у магазині «АЛЛО» розпродаж вже стартував і триватиме 10 днів — з 18 по 28 листопада. Покупцям обіцяють знижки до 60% на понад мільйон товарів. Побутова техніка, смартфони, гаджети та безліч інших необхідних речей із різних категорій – є з чого вибрати!

Доставка працює по всій Україні, крім тимчасово окупованих територій.

Замовлення за кордоном

Багато хто вважає, що цього року шопінг за кордоном буде дуже обмежений через війну. Наприклад, кілька співрозмовників запевняли, що доставка з AliExpress досі не працює. Це не так.

Справді, щодо товарів, замовлених до 24 лютого, AliExpress частково згорнув посилки, які на той час не доїхали в Україну, і повернув гроші. Після чого тимчасово призупинив доставку в Україну та не приймав замовлення.

З 15 червня 2022 року AliExpress знову розпочав роботу з Україною, а «Нова пошта» та «Укрпошта» оголосили, що відновили доставку товарів з AliExpress.

– Після 15 червня Ali приймає замовлення, але перестали возити батареї та акумулятори – зараз народ їх тягає через Польщу, – розповідає киянин Андрій. — Замовляє на польську адресу та переправляє в Україну. Я замовляв після 15 червня по дрібницях – окуляри, навушники, ліхтарики – все прийшло.

Сисадміну Павлу для роботи постійно потрібні деталі, електроніка, акумулятори, і він підтверджує, що кілька місяців AliExpress на цей товар навіть замовлення не приймав. Проблему Павло вирішив тим, що почав оформляти замовлення на адреси європейських друзів.

– Зараз, напевно, у кожного з нас друзів та знайомих у Європі більше, ніж в Україні, тож проблем не виникло, – каже Павло. – Мені пересилали товари з Польщі, де живуть знайомі, та з Естонії, де живе дружина. Дружина отримує посилку та перевізником відправляє мені в Україну, ціна питання – 2 євро за кілограм. У неділю відправила – у вівторок-середу я вже одержав.

До речі, за словами Павла, з жовтня AliExpress почав приймати замовлення на всі товари, у тому числі на електроніку. Тож нинішню «чорну п’ятницю» українські шопоголіки можуть зустрічати у всеозброєнні. Щоправда, платформа не гарантує отримання товару у стандартний термін 30 днів, але зараз ніхто нічого не гарантує, тож це не новина.

Правила успішного шопінгу

Опитування показують, що, незважаючи на велику любов до знижок, через кілька днів після «чорного тижня», коли ажіотаж спадає, багато хто незадоволений своїми покупками. Зокрема, в Україні про свій торішній великий шопінг шкодує кожен четвертий покупець.

Щоб куплена «карета» не перетворилася на «гарбуз», а «чорна п’ятниця» на найближчий рік залишилася в пам’яті як шопінг мрії, до розпродажів потрібно готуватися заздалегідь. І перше, з чого потрібно почати, – скласти список покупок. Наприклад, у однієї з моїх подруг такий список при собі завжди, а не лише «чорної п’ятниці». Це своєрідний «лист очікування», який постійно оновлюється, поповнюється та іноді скорочується.

Збити з пантелику подругу на розпродажах майже неможливо: вона, звичайно, може щось пропустити з верхніх рядків, але ніколи не опускається нижче за актуальне 10-е місце, якщо не викреслені перші п’ять. Отже, беріть на озброєння цей досвід і складайте свій «лист очікування». Тому що війна війною, але Новий рік прийде за розкладом, тож без подарунків найближчим не обійтися.

Далі визначаємося з тим, де купуватимемо, причому мова навіть не стільки про конкретні магазини, скільки про стратегію: онлайн чи офлайн? Звичайно, у звичному магазині є свої плюси, до яких під час війни до можливості помацати і приміряти додалася ще можливість трохи відволіктися. Водночас очевидні й переваги інтернет-покупок: найширший вибір у магазинах по всьому світу, привабливіші ціни, а також можливість перебувати у безпечному місці, не ризикуючи потрапити під повітряну тривогу.

Визначившись зі стратегією, можна розпочати вибір конкретних магазинів. Докладно про це ми писали тут.

Щоб уникнути зайвого розладу та випадково не влізти у борги, потрібно заздалегідь визначитися із сумою, яку ви дозволяєте собі витратити. Добре дисциплінує список, з якого ми розпочали свою підготовку. Якщо навпроти кожного пункту у складеному списку поставити максимальну суму, за межі якої ви не плануєте виходити, це серйозно полегшить ваш вибір і дозволить зробити максимально вигідні покупки.

І, нарешті, не забуваємо про дисконти та правила повернення. Вирушаючи на традиційний шопінг, захопіть всі наявні дисконтні картки – у такій справі ніколи не знаєш, що може стати в нагоді. Актуальною «превентивною» порадою для онлайн-покупців буде заздалегідь усе дізнатися про правила повернення товару у вибраних магазинах. Вивчіть не тільки офіційну інформацію, але й відгуки, які багато розкажуть про те, як конкретний продавець ставиться до своїх клієнтів.

Словом, готуйтеся, і нехай «чорною» у вашому житті буде лише п’ятниця розпродажу.

НА ТЕМУ

Як не потрапити на шахраїв

У магазинах завжди слід бути напоготові, але у «чорну п’ятницю» особливо, оскільки ризик бути ошуканими у цей день сильно підвищується.

Основний спосіб обману в дні будь-яких розпродажів – це псевдознижки: перед тим як обвалити ціну, її значно підвищують. Порада тут може бути одна — заздалегідь вирішити, що ви плануєте купувати, і відстежувати ціни. Якщо йдеться не про ексклюзивні речі, а, наприклад, про побутову техніку та електроніку, варто порівняти ціни в декількох магазинах.

Ще один прийом продавців – виставити на своїх сайтах неіснуючі товари за низькими цінами. Працює так. Скажімо, людина шукає найпростішу праску — аби гладила. І бачить, що у одного з продавців є подібні праски по 300 грн, тоді як в інших торгових точках ціни стартують з 350. Вона приїжджає до продавця з мінімальною ціною і дізнається, що праски по 300 грн закінчилися, але зате є набагато кращі за 400. У більшості випадків покупці погоджуються з пропозицією, і в результаті виходить, що недобросовісний продавець спочатку заманив покупця неіснуючим товаром з низькою ціною, а потім продав йому товар, який є в інших мережах, та ще й за завищеною ціною.

Ще один прийом маркетологів — продаж товарів «з навантаженням». Найчастіше це стосується косметики, парфумерії, побутової хімії тощо. Тому добре подумайте: чи потрібний вам цей крем за пів ціни, термін придатності якого закінчиться ще до Нового року?

Багато інтернет-магазинів у період розпродажів або включають таймери зворотного відліку, або повідомляють про обмежену кількість товару. Постарайтеся не звертати на них увагу, оскільки маркетологам чудово відомо, які дива з нами робить страх упустити вигоду.

І остання порада: ретельно перевіряйте сторінки, на яких ви робите замовлення. Перед великими розпродажами в Мережі з’являються шахраї, які створюють спеціальні сайти-двійники для отримання доступу до конфіденційних даних користувачів — логін та паролів, даних банківських карток або номерів телефону. Щоб уникнути неприємностей, уважно читайте адресний рядок, не переходьте за підозрілими посиланнями та встановіть добовий ліміт на витрати коштів з картки.​

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяУкраїна відкрила другий фронт: куди піде наступати «Армія відновлення»
Следующая статьяВерещук оголосила евакуацію мешканців Миколаївської та Херсонської областей