Є іронічна приказка: «у цій історії чудово все». Так ось тут, скоріше, жахливо. І оперативник, який навів на стареньку грабіжників, і загадкове зникнення частини знайдених грошей, і нахабна підміна речових доказів у камері зберігання поліції.

Якось звернувшись за допомогою до закону, пенсіонерка втратила всі свої заощадження, пише kp.ua. Нещодавно Київський районний суд Одеси ухвалив рішення, що за своїх правоохоронців має розплачуватись держава.

Заповітний горщик

Кухонне віконце у Марини Йосипівни (ім’я вигадане) так само, як тисячі таких вікон в Одесі, прикрашали герань, пеларгонія, аспарагус. Мало хто б звернув увагу, що серед живих квітів ховається горщик зі штучною зеленню та землею. От і пенсіонерка, яка розміняла дев’ятий десяток років, забула про муляж і полила всі горщики водою.

Через кілька днів сплеснула руками: там же долари під штучною землею! Заощаджені протягом усіх років життя 10 000 у. е., відкладені на операцію! Розкопавши вологий пісок, пенсіонерка злякалася ще більше: купюри були незвичайного кольору. Марина Йосипівна вирішила, що хтось підмінив її долари на фальшивки. І кинулася до банку. Надворі стояв липень 2020 року, понеділок – 13-те число.

У банку сказали, що з грошима все гаразд, злегка покрились пліснявою, але платоспроможність не втратили. А щоб бабуся зовсім не хвилювалася, запропонували сходити до поліції, мовляв, там у грошах розуміються. Знала б Марина Йосипівна, які пригоди на неї чекають, ні за що б не послухалася поради.

Але вона не знала. І одразу повірила черговому оперативнику, який не лише назвав долари хорошими, а й зголосився проводити до під’їзду – щоб нічого не сталося…

Половина грошей випарувалася

Сталося… Коли «тимурівець» довів стареньку до арки її будинку, гучно гальмуючи, біля них зупинився автомобіль, через відкрите вікно висунулась волохата рука і різко рвонула сумку бабусі. Окрім доларів та 5000 гривень, у руках грабіжника опинилися паспорт та ключі від квартири.

Адвокат Валерій Судаков. Фото: facebook.com/profile.php?id=624983257&sk=photos_albumsАдвокат Валерій Судаков. Фото: facebook.com/profile.php?id=624983257&sk=photos_albums

— На щастя, повз проїжджали пильні люди, їм вдалося заблокувати машину грабіжників. Двох затримали на місці, третій із сумочкою втік, але його спіймали за годину, — розповідає адвокат Валерій Судаков. — Пізніше в телефоні одного бандита знайшли СМС від оперативника з точною вказівкою, куди він поведе пенсіонерку.

Навідника згодом покарали, але не дуже боляче – перевели із Одеси до районного центру. Зв’язок із бандитами вважали недоведеним – прикрили презумпцією невинуватості. З чуток, зараз «тимурівець» знову повернувся до Одеси.

Скажете, що Марині Йосипівні пощастило? Так, віри в добрих людей вона не втратила. Дещо інакше було з вірою в закон. Коли жінка з сином прийшла в поліцію, щоб подякувати за щасливу розв’язку і забрати свої кревні, виявилося, що сума грошей у сумочці різко усохла.

Слідчий не сказав, а чомусь написав на телефоні цифру 5800 — тобто стільки знайшли доларів. Від гривень залишилося лише 3500. Приголомшена сім’я вирішила, що це краще, ніж зовсім нічого.

Вибачте, грошей немає – не знайшли

Але й цих грошей їм не дали. Слідчий заявив, що долари з гривнями – це речові докази, суд накладе на них арешт, і все буде надійно заховано в камері зберігання райуправління. Прокурор теж виявився глухим, коли пенсіонерка говорила про свій вік, онкохворобу та заплановану операцію.

Лише більше через рік, коли над бандою грабіжників уже йшов процес, а самі вони вийшли на підписку із СІЗО, Київський районний суд зглянувся над Мариною Йосипівною, зняв арешт з грошей і зобов’язав поліцію їх повернути. Але це ще не казка, це лише приказка.

— Коли син пенсіонерки приніс до райвідділу копію судового рішення для виконання, всі забігали, заметушилися, а потім вийшов начальник і розвів руками: ваших грошей немає. Як немає? Ось так – немає. Під квитанцією № 001367, за якою бралися на облік нещасні долари та гривні, зберігаються два циліндричні замки – докази в іншій кримінальній справі, — згадує адвокат Валерій Судаков. – Тому сказали – вибачте, йдіть куди хочете.

Почім кокаїн від сержанта

За три місяці до цих подій – на початку червня 2021 року – Служба безпеки України випустила прес-реліз про викриття поліцейської, яка крала з камери зберігання кокаїн та через своїх спільників збувала по 120 доларів за грам.

Блондинка на фото у званні сержанта була і відповідальною за камери зберігання у тому самому райвідділі поліції, звідки зникли бабусині долари. Пізніше навіть висунуть їй підозру в крадіжці, але спочатку потягають кота за хвіст.

— У поліції товкли воду в ступі, Держбюро розслідувань теж не поспішало займатися справою. Лише за пів року після виявлення зникнення, коли з’явилася публікація в пресі, ГБР вручило підозру. Колишні колеги обіцяли натиснути на панночку, змусити віддати вкрадене, але грошей ніхто не повернув. У жовтні 2022-го ми звернулися до суду, — підсумовує Валерій Судаков.

У середині березня Київський районний суд Одеси виніс рішення стягнути з державного бюджету на користь нашої героїні матеріальні збитки у розмірі 5800 доларів, 3500 гривень та моральні збитки у розмірі 10 000 гривень.

Але це не кінець історії. Сторона, яка програла, має право подати апеляцію, і якщо вона це зробить, то Марині Йосипівні знову доведеться чекати на свої розполовинені заощадження.

Хтось що охороняє, той і має. Затримання відповідальної за речові докази блондинки. Фото: Прес-служба СБУХтось що охороняє, той і має. Затримання відповідальної за речові докази блондинки. Фото: Прес-служба СБУ

Долари перетворюються на…

— Я не розумію, у чому логіка арешту грошей. Якщо хабар, то там купюри мічені, переписані, тут нічого цього не зробили. Просто поклали гроші в камеру, звідки їх легко було взяти, — резюмує Валерій Судаков.

Проте у поліцейських хроніках часто доводиться читати, що гроші повернули власнику. Отже, процедура, за якою пенсіонерку можна було позбавити мук, все-таки існує?

– Речовим доказом є ті гроші, на яких є сліди злочину. Вони або позначені, або облиті спеціальною фарбою, номери переписані. Такі кошти необхідно залучати до справи щодо постанови слідчого чи прокурора. А якщо гроші були предметом злочину та їх вилучили під час затримання злочинця, то треба повертати власнику, — вважає колишній заступник генерального прокурора Олексій Баганець.

Юристи радять наполягати на поверненні грошей та цінностей, хоча це дуже непросто. Оскільки викрадений «ланцюжок жовтого кольору», який був золотим, у камері зберігання може перетворитися на мідний. Крадіжка речових доказів у поліції та прокуратурі, на жаль, досить поширена. Як і розполовинювання здобичі грабіжників, заміна реальних купюр фальшивками.

Досить згадати гучний скандал, коли в київській прокуратурі підмінили на фантики 272 000 доларів із 800 000, заарештованих у справі бізнесмена Альперіна. Гроші зберігалися просто у мішках у звичайній кімнаті. Ніхто з прокурорів за недбалість не відповів.

Якщо панночка-сержант так легко брала із сейфа наркотик і перевішувала на речових доказах бирки, значить, теж була впевнена, що так можна.

На відкуп слідчого та прокурора

– На жаль, таких фактів багато. Просто більшість не розголошується. Є інструкція зі зберігання речових доказів, де все чітко розписано: коштовності потрібно здавати на експертизу та зберігання, гроші, якщо накладено арешт, проводити через бухгалтерію, звідки їх передадуть до банку. Але це часто-густо порушується, — каже адвокат Олександр Сирота. – Наркотики зберігаються у кабінеті слідчого, гроші – в особистих сейфах тощо.

Водночас, зазначає адвокат, прямої вказівки на те, що викрадене треба повертати, у законі немає. Усе віддається на відкуп слідчого, прокурора, судді.

— Клопотання про арешт подає слідчий, і суд має право його задовольнити, оскільки адвокати підозрюваних можуть заявити, що грошей як предмета пограбування не було або були, але фальшиві, давайте експертизу. Тому купюри мають бути переписані, ксерокопійовані або сфотографовані і, бажано, збережені. Якщо є дозвіл прокурора, то можуть бути передані потерпілому під розписку про зберігання. Тобто користуватися цими купюрами не можна, але якщо суд зніме арешт, то можна, — робить висновок Олександр Сирота.

Постскриптум

За крадіжку бабусиних доларів білявці із погонами сержанта загрожує до 5 років в’язниці. Враховуючи гуманність наших судів, вона цілком може відбутися умовним терміном покарання.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяСтипендії для пенсіонерів та надбавки із затримкою: усі пенсійні нововведення квітня
Следующая статьяПіар без грошей: як нардепи «вернули» надбавки військовим