Кабмін в черговий раз змінив правила вручення повісток громадянам призовного віку. Відтепер співробітники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК) мають право «здійснювати заходи оповіщення та призову громадян незалежно від місця їх перебування на військовому обліку». До чого призведуть такі зміни, розбирався «Апостроф«.

Навіщо це потрібно

Раніше уточнення про те, що повістку можна видати без «прив’язки» до місця реєстрації в законодавстві не було. Таким чином, якщо чоловік призовного віку постійно проживав, наприклад в Києві, але на декілька днів приїхав в Чернівці, і його там зупинив патруль, то повістку, за усталеною практикою, така людина не отримувала. Така історія трапилася з мешканцем столиці Євгеном.

«Ще на початку широкомасштабного вторгнення я вивіз свою родину на захід країни до знайомих. Через два дні до будинку знайомих прийшов патруль: поліція та співробітники військкомату. Вони сказали, що я повинен стати на облік в місцевому ТЦК. Я пояснив ситуацію, що я проїздом і показав документи про те, що постійно мешкаю в Києві, саме там стою на обліку у військкоматі та скоро повернусь до столиці. Тому повістку тоді мені ніхто не дав», — пояснює «Апострофу» Євген.

Відтепер місце перебування військовозобов’язаного на обліку не має значення. Повістку можуть вручити в будь-якій точці країни, незалежно від реєстрації.

Логіка уряду зрозуміла: країна у стані війни повинна забезпечити дієву мобілізацію свого резерву. Тим паче, що на росії, очевидно, насувається чергова масштабна хвиля мобілізації: путін підписав закон про електронні повістки росіянам.

Однак через активну внутрішню міграцію, пов’язану з бойовими діями в Україні, ефективно мобілізувати військовий резерв досить проблематично.

«Через війну є дуже багато внутрішньо переміщених осіб (ВПО), серед яких багато чоловіків призовного віку, які можуть бути мобілізовані, але оскільки вони перебувають не за місцем реєстрації, і не всі стали на військовий облік за місцем фактичного проживання, то є проблеми з призовом», — пояснював представник президента у ВР Федір Веніславський.

Теоретично, запобіжником від безконтрольного переміщення по країні чоловіків призовного віку під час війни, мали стати правила ведення військового обліку (постанова Кабміну №1487). Там сказано, що військовозобов’язані не можуть «змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) ТЦК». Якщо місце проживання все ж таки змінено, то у семиденний термін потрібно стати на облік в місцевому військкоматі.

Але будемо відверті: не всі чоловіки дотримуються цих правил.

«Якщо говорити про зміну місця реєстрації, то в 99% випадків правила працюють. Вас не зареєструють за місцем проживання, поки ви не станете на військовий облік, — пояснює «Апострофу» юрист Олександр Золотухін. – А от що стосується просто зміни місця проживання, то в такому випадку обов’язок стати на військовий облік на новому місці покладається на чоловіків. Та їх ніхто не контролює до того моменту, поки їх отак не зупинять і не скажуть зробити це».

«Є такі громадяни, які поїхали жити, наприклад, у Львівську область з Києва, і на облік не стали. Ходять собі, а їх зупиняють, вони показують документи що з іншого міста, мовляв, я тут і відрядженні, приїхав у справах чи ще щось, і вже їду назад. І такій особі повістку не вручали», — пояснює джерело «Апострофа» у командуванні Сухопутних військ.

Що зміниться

Тепер це все не буде мати особливого значення, адже повістку до військкомату можна буде вручити незалежно від місця перебування військовозобов’язаного на обліку. Якщо, звісно, людина стоїть на такому обліку. Якщо ж ні, то ще краще: запросити його стати на облік відтепер можливо незалежно від місця зареєстрованого проживання – з будь-якої точки країни.

«Якщо людина скаже, що вона тут не зареєстрована, то значить тепер зареєструється і буде виписана повістка», — додає Золотухін.

«Це робиться для приведення до нормального стану реєстру військовозобов’язаних. Все інше це вже нюанси», — додає співрозмовник видання.

Та нюанси важливі.

Змоделюємо ситуацію: військовозобов’язаний сумлінно виконує правила військового обліку за місцем свого проживання, наприклад в Києві, але виїхав у відрядження до іншого міста, наприклад до Львова. За новими правилами тепер у Львові йому можуть вручити «запрошення» до ТЦК для звірки облікових даних. І що тепер? Іти до військкомату Львова?

Джерело «Апострофа» запевняє що так, не дивлячись навіть на те, що громадянин вже стоїть на обліку в Києві. Бо якщо документів немає, електронного реєстру немає, то як це з’ясувати?

«Тому інформація буде з’ясовуватись вже на місці. Перша повістка це ж не одразу в армію. Це для уточнення облікових персональних даних. Ви, наприклад, ігноруєте ТЦК свій в Києві, а приїхали до Львова, ну то буде видно що вам надсилали купу повісток за якими ви не з’явилися», — підкреслює співрозмовник.

Таких додаткових походів, ясна річ, можливо було б уникнути за умов повноцінної роботи електронного реєстру військовозобов’язаних. Співробітники ТЦК прямо на місці могли б перевірити де чоловік стоїть на обліку, та чи стоїть взагалі. Однак реєстру немає. «Якщо повістки будуть виписувати всім підряд, це буде додатковим навантаженням на ті ТЦК, де є багато людей, які перемістилися з окупованої території. Наприклад, у Львові та Закарпатті», — пояснює «Апострофу» юрист Олександр Золотухін.

Щоб уникнути додаткових походів у «чужі» ТЦК, юристи радять завжди носити з собою військово-облікові документи.

«Якщо людина має з собою військово-облікові документи та після 24 лютого вона з’явилася для уточнення даних до територіального центру комплектування за місцем реєстрації, то до такої людини питань, зазвичай, немає жодних. Якщо, такі особи, звісно, можуть все обґрунтувати та показати свій обліковий документ, — додає Золотухін. – Якщо людина не може обґрунтувати й не може показати жодного військово-облікового документа, то їй можуть виписати повістку. Це робили раніше, це роблять і зараз. В такому випадку людині доведеться піти до військкомату, простояти чергу. Здебільшого там їй не дуже будуть раді, бо у ТЦК своїх людей вистачає. Вже у ТЦК доведеться пояснювати з документами, що ви у себе стоїте на обліку, а тут проїздом. У ТЦК дійсно може не бути жодних відомостей про людину, адже реєстр військовозобов’язаних ще не запрацював. Тому фактично ТЦК в іншому місті не може з’ясувати де людина стоїть на обліку, та чи стоїть взагалі. Хіба що з її облікових документів».

Другий важливий нюанс нових правил полягає у тому, що тепер військовозобов’язаним складніше буде уникнути відповідальності за неявку у військкомат. Нагадаємо, що згідно зі статтею 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення правил військового обліку загрожує штраф від 510 до 1700 гривень.

«На практиці повістки видавали всім підряд. Та очевидно зіткнулися з тим, що коли людині видали повістку в «чужому» ТЦК, а він на обліку в іншому, то формального обов’язку з’явитись в «чужий» ТЦК у неї не виникало, — пояснює «Апострофу» юрист Дмитро Бузанов. – Наприклад, чоловік може і знаходиться на військовому обліку, але в Маріуполі, де державні органи влади тимчасово не виконують свої обов’язки. Формально людина начебто нічого і не порушила, але на облік на новому місці не стала і викликати її ніхто не може».

Але ж не постановка на облік це порушення правил військового обліку, а значить адміністративна відповідальність.

«Так, але при розгляді адміністративного правопорушення за порушення правил обліку, люди уникали відповідальності посилаючись на те, що «чуже» ТЦК не має права їх викликати. Тепер цієї колізії немає. Навіть ті, хто не став на облік як ВПО, можуть отримати повістку і не зможуть посилатись на те, що знаходяться на обліку в іншому місці. Тепер так людина не зможе уникнути відповідальності», — резюмував Бузанов.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяНа фронті загинув колишній нардеп Олег Барна, він не дожив день до свого 56-річчя
Следующая статьяІ знову накопичувальні пенсії: скільки доведеться платити працюючим українцям