У Чернівцях через спалах сказу оголосили карантин, цю хворобу виявили також у домашніх тварин – собаки та кішки — на Житомирщині і Харківщині, на Прикарпатті сказ — у корови, на Рівненщині підтвердили 39 випадків сказу у тварин, що на 9 більше, ніж минулого року, – і це лише новини за останній тиждень.

Україна не одинока в боротьбі з цією хворобою. Вчені наводять страшні цифри: від сказу щорічно помирає більше 50 тисяч людей. А ще кажуть, що майже половина заражених на сказ – це діти. Так, саме малеча найчастіше не боїться, а хоче погладити бездомного песика або ж побавитися з їжаком.

Як вберегти себе та свою дитину від хвороби, чи можливо вилікуватися від сказу, як діяти, якщо тварина вже вкусила, дізнавалася KP.UA.

Маленька подряпина може привести до смерті

28 вересня в світі відмічали День боротьби проти сказу (World Rabies Day). За даними ВООЗ, хвороба входить в страшну «п’ятірку» небезпечних інфекційних захворювань тварин, що завдають найбільших соціальних та економічних збитків. Так, сказ порівнюють із чумою, пташиним грипом, лептоспірозом.

Що ж до України, то в нас спалахи хвороби тривають останні 40 років. І нібито поступово вона йшла на спад, але війна і тут додала проблем.

— Полювання під час воєнного стану заборонене. Відповідно, зростає популяція диких тварин, які можуть хворіти, в тому числі і на сказ, — розповів KP.UA лікар-ветеринар Сергій Мученко. — Страждають і люди. Так, в Тернопільській та Чернівецькій областях одразу кілька сіл закрили для в’їзду-виїзду через хворих на сказ тварин. Пацієнти Чернівецької обласної лікарні швидкої допомоги та жителі трьох прилеглих до закладу вулиць теж на карантині: в районі розгулював скажений кіт.

Чи були в Україні летальні випадки?

Були, і нещодавно теж. У Вінницькій області від сказу помер чоловік. Він не звернувся до лікарів після укусу свого домашнього кота. Підозрюють сказ і в молодої жінки, яка у серпні померла в лікарні на Житомирщині.

Що це за хвороба – сказ?

— Це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом, — каже Сергій Мученко. – Пояснюю простою мовою: в організм вірус попадає зі слиною. Швидко розмножується у нервах та м’язах і таким чином долає шлях до головного мозку, викликає запалення оболонок, після чого людина помирає.

Як людина може захворіти?

Джерелом збудника сказу є хворі тварини. Вони виділяють вірус зі слиною. В людський організм вірус потрапляє через укус чи подряпину, навіть маленьку, з ослиненням. Важливо: на сказ можуть хворіти всі ссавці. Не лише собаки і коти з лисицями, а й коні, кози, корови. Навіть їжаки!

Чи існує лікування від цієї хвороби?

Лікування сказу

В Центрі громадського здоров’я МОЗ повідомляють, що інфіковану людину треба негайно госпіталізувати та ввести антирабітичну (проти сказу. – Ред.) вакцину. І таких щеплень має бути п’ять. В МОЗ пропонують таку схему: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.

На жаль, якщо у людини вже з’явились симптоми захворювання, це майже завжди призводить до летального кінця. Специфічного лікування не існує.

Тож вчасно проведена вакцинація може убезпечити від хвороби.

Яка вакцина існує і скільки доз потрібно зараженій людині?

Перш за все, необхідно вакцинувати проти сказу здорових домашніх тварин. Щеплення роблять кожного року, починаючи з 3-місячного віку. Щорічно в Україні здійснюється понад 5 млн щеплень тваринам проти сказу. Така вакцина безкоштовна, для здійснення щеплення необхідно лише звернутися до ветлікарень.

Що стосується людей, то є два препарати які використовуються у профілактиці сказу. Це антирабічна вакцина та антирабічний імуноглобулін. Оскільки інкубаційний період вірусу триває приблизно від 14 днів до 1 року, то важливо після укусу швидко дати імунітету поштовх для вироблення антитіл проти вірусу. Тоді вколюють вакцину. Курс — 5 ін’єкцій. Якщо часу залишилося мало, то вводять імуноглобулін, і тільки в стаціонарних умовах.

Чи можна заразитися не від тварини, а від людини?

Такі випадки не зафіксовані. І теоретично це неможливо. У слині людини концентрація вірусу дуже мала. А, наприклад, в слині кажанів концентрація вірусу дуже висока.

Які тварини найчастіше виступають переносником вірусу сказу?

Собаки, коти, лисиці і ті ж кажани. Так, вакцина не захищає на 100% кожну конкретну тварину. Але вакцинація більше 70% тварин перериває передачу сказу серед них. Щоправда, треба підкреслити, що все частіше домашніх собак господарі вакцинують. З котами ситуація складніша. А для людей краща профілактика — уникати контактів з потенційно небезпечними тваринами.

Вкусила тварина. Що робити в першу чергу?

Ретельно промити рану проточною водою, бажано з милом, не менше 15 хвилин. Це важливо, так ви змиваєте слину з вірусом. Далі рану треба обробити антисептиком, наприклад, бетадином. Після цього відправляйтеся в найближчий травмпункт. Що ще важливо: якщо вкусила домашня собака або домашня кішка, то необхідно спостерігати за нею. Якщо це чужа домашня тварина, то дізнатися дані господаря, породу тієї ж собаки тощо. Про це вас запитають у лікарні. Якщо вкусила бродяча тварина, не зволікайте, не шукайте її, а починайте вакцинацію.

Чи варто робити антирабічне щеплення для профілактики?

Тут кожен вирішує сам для себе. Особисто я роблю таку профілактику, тому що кожного дня контактую з тваринами. Знаю, що вакцинуються люди, які ризикують заразитися сказом: ті ж лісники, працівники певних лабораторій. Така вакцинація складається з 3 доз вакцини, які вводяться, залежно від препарату, на першу, третю або сьому і 28-му добу. Ревакцинація – кожні 5 років.

(До речі, вартість антирабічної вакцини в різних приватних медичних клініках та центрах стартує від тисячі гривень за дозу. Медики стверджують, що в державних лікарнях щеплення проводять безкоштовно. – Авт.).

Важливо!

Симптоми хворої на сказ тварини:

  • спочатку це дивна поведінка, наприклад, тварина гризе неїстівні предмети;
  • з’являється слинотеча;
  • неспокійна поведінка, ховається від людей;
  • дикі тварини втрачають почуття страху і забігають в населені пункти;
  • через деякий час тварина починає кидатися на людей;
  • після цього настає паралітичний період: тварина пересувається тільки на передніх лапах (задні паралізовані), хвіст висить, язик звисає з рота, слина тягнеться стрічкою.

У людей:

  • місце укусу припухає, червоніє, свербить, біль не зникає, а поширюється;
  • важко дихати, ковтати слину;
  • далі йде розлад дихання, болісні судороги ковтальних м’язів при спробі напитись, слинотеча.

Щоб запобігти захворюванню на сказ, дотримуйтесь наступних правил:

  • не контактуйте з бездомними та дикими тваринами, розповідайте дітям про небезпеку таких контактів;
  • не провокуйте тварин на укуси;
  • уникайте зграй безпритульних собак;
  • при укусі або ослиненні підозрілою твариною промийте рану водою з милом, краї рани обробіть розчином йоду;
  • своєчасно робіть своїм домашнім тваринам щеплення проти сказу.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВійськовим в Україні збільшили доплати: хто й скільки отримуватиме
Следующая статьяВідставка Кевіна Маккарті: що буде з допомогою для України