Закон, що набрав чинності з 18 травня, та супутня постанова Кабінету міністрів №560 посилює вимоги до керівників підприємств, організацій та установ щодо здійснення мобілізаційних заходів. Якщо раніше вони мали повноваження видавати своїм працівникам повістки, то нині також повинні забезпечувати прибуття військовозобов’язаних до ТЦК та СП і навіть військових частин. Експерти розповіли Коротко про, як це може бути на практиці.
До військових частин наказами ще не відправляли
У законі про нові правила військового обліку та мобілізації йдеться про те, що “керівники підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування та форм власності сприяють прибуттю громадян України до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (збірних пунктів) шляхом вжиття відповідних інформаційних та організаційно-технічних заходів”.
Затверджений Кабміном “Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період” містить трохи іншу редакцію: “…забезпечують прибуття резервістів та військовозобов’язаних шляхом їх перевезення від підприємства (установи, організації) до пунктів збору районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки або військових частин”.
— Вимога про “сприяння прибуттю” діяла і раніше. Ми вели на підприємстві військовий облік, отримували від ТЦК перелік прізвищ, кого маємо оповістити і доставити, я робила наказ по підприємству, давала його працівникам на підпис. Таким чином повістки вважалися врученими, про що сповіщали терцентр, — каже кадровик одного зі столичних АТП Ірина Білонога. – Виконала людина вимогу чи ні, від нас ніяк не могло залежати, для виконання вимоги працівник отримував вихідний.
Як буде за новими правилами, каже наша співрозмовниця, поки не дуже зрозуміло.
— Ми повідомляли про необхідність з’явитися до ТЦК в разі зміни облікових даних, для постановки на військовий облік, для проходження ВЛК. Про мобілізаційні розпорядження в моїй практиці не йшлося, а саме за ними відправляють до військових частин.
Фахівець з кадрів припускає, що таким чином керівництво підприємств хочуть залучити до боротьби з ухилянтами.
— Тобто зобов’язати доставляти з робочого місця до ТЦК чи військової частини тих, хто не прийшов за викликом чи розпорядженням. Але як це може виглядати, я навіть не уявляю. Більше ясності має бути після того, як спливе термін оновлення даних. Поки що ми оповістили всіх військовозобов’язаних, що вони мають це зробити до 16 липня.
“Покладають обов’язки займатися мобілізацією”
— Протягом двох місяців Кабінет міністрів повинен розробити порядок компенсації роботодавцю за доставку співробітників за повістками. Отже, просто зараз ця норма не запрацює, — каже юрист Олександр Близнюк. – Інша справа, як вона буде прочитана військкомами та тими, хто муситиме її виконувати. Я особисто бачу, що від ТЦК приходить вимога доставити такого-то до збірного пункту чи хай навіть навчального центру у військовій частині. Людині забезпечують звільнення від робочих обов’язків, супровід та транспорт.
Але за однієї умови, підкреслює юрист:
— Працівник мусить перебувати в цей день на робочому місці і свідомо виконати вимогу. Бо може бути так, що людина або напише заяву на звільнення, або скаже, що нікуди не поїде, і просто собі піде геть. Тягти її силою в машину не мають права ні керівник підприємства, ні охорона, якщо така є. Право на адміністративне затримання за законом є тільки у поліції та прикордонників в зоні їх відповідальності.
Правник бачить ризик у тому, що ТЦК та СП перекладатимуть відповідальність за непокору на керівників підприємств і осіб, відповідальних за військовий облік. А від 18 травня штрафи за порушення законодавства про оборону та мобілізацію становлять від 34 000 до 51 000 гривень.
— Фактично на керівників та юридичних осіб покладають обов’язки займатися мобілізацією, — підтверджує адвокат Василь Баганець. — У разі відмови підлеглого їхати до ТЦК доведеться складати відповідний акт, а в терцентрі вирішать, що посадова особа не захотіла вжити належних заходів для забезпечення прибуття підлеглого, і на неї складуть протокол.
Закон дозволяє оскаржувати штрафи в суді, але в нинішніх умовах це може затягнутися на рік.
Які ще обов’язки у роботодавців
- Видавати наказ про оповіщення резервістів та військовозобов’язаних, у якому зазначати підставу та мету наказу, перелік осіб, які підлягають оповіщенню, дату, час та місце їх прибуття, способи доставки до ТЦК та СП, який надіслав розпорядження;
- призначати відповідальних осіб за здійснення оповіщення;
- визначати порядок здійснення контролю за оповіщенням та прибуттям військовозобов’язаних за викликом;
- організовувати через відповідальних осіб оповіщення працівників у робочий час під їх особистий підпис;
- здійснювати інформаційне забезпечення призову резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації;
- повідомляти письмово у триденний строк районний (міський) ТЦК та СП про результати оповіщення та виконання резервістами і військовозобов’язаними вимог законодавства;
- невідкладно інформувати відповідний районний (міський) ТЦК та СП про працівників, які відмовилися від отримання повісток, та працівників, які написали заяви про звільнення.