Верховна Рада проголосувала загалом за законопроєкт про збільшення податків, який передбачає підвищення військового збору та низку інших нововведень (див. Конкретно). Українці вже звикли, що зростання будь-яких податків та зборів практично гарантовано призводить до зростання цін, тому приготувалися ще тугіше затягувати пояси.

Якими будуть наслідки ухвалення законопроєкту №11416-д і як на це відреагують цінники? Відповіді на ці питання – у матеріалі Коротко про.

Прогноз Нацбанку

У НБУ стверджують, що підвищення податків не істотно впливатиме на ціни. Про це у регуляторі повідомили ще напередодні ухвалення закону. Як пояснив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, підвищення податків практично не позначиться на цінах на товари, оскільки додаткові надходження до бюджету повернуться в економіку через бюджетні витрати.

За словами Ніколайчука, у липні 2024-го Національний банк зробив розрахунки щодо зміни рівня інфляції. У звіті НБУ йшлося про можливі ефекти у разі зростання ставок податків, зокрема ПДВ.

– Ми робили таку оцінку, вона була відображена у нашому липневому інфляційному звіті, де ми зазначали, що можуть бути додаткові ефекти на інфляцію у разі підвищення ставок на окремі податки, наприклад ПДВ, – зазначив заступник голови Нацбанку. – Ми дійшли висновку, що більшість податкових ініціатив матимуть переважно близький до нейтрального вплив на ціни. Це пояснюється тим, що через підвищення оподаткування доходів додаткові бюджетні ресурси повертатимуться в економіку, не створюючи значного тиску на попит та ціни.

Думка економістів

Виявилося, що це той рідкісний випадок, коли економісти практично одностайно погоджуються з Нацбанком. У тому, що підвищення податків не матиме жодного впливу на ціни, цілком упевнений президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. За його словами, на ціни могло б вплинути підвищення ПДВ, а в нас поки що виріс військовий збір.

– Між зростанням військового збору та подорожчанням товарів немає жодного зв’язку, – зазначив Охріменко у розмові з Коротко про. – Єдине, що відбудеться – це зменшиться кількість ФОПів, які раніше «мили гроші». Після збільшення військового збору таке відмивання стане невигідним, і частина бізнесів згорнеться. Я взагалі не називав би зростання військового збору підвищенням податків: у якомусь сенсі це навіть безглузді дії, які ніяк не вирішують проблему наповнення бюджету. Тому практично не сумніваюся, що в перспективі на нас чекає підвищення ПДВ – причому можливо не на 2%, а на всі 4%. Ось це матиме ефект, але й ціни тоді зростуть.

Сьогодні для тих, хто реально працює та заробляє, немає жодної проблеми заплатити 5% військового збору, підсумував Охріменко. За його словами, у новинах, які стосуються цієї теми, більше ажіотажу та шуму на порожньому місці, ніж реального впливу на ціни.

Аналітик Данило Монін каже, що на ціни вплине не підвищення військового збору, а зростання акцизів на пальне, яке відбулося раніше.

– Це впливає на вартість логістичних витрат, – пояснив експерт. – Причому насамперед це позначиться на подорожчанні найдешевших товарів, тому що вартість перевезення кілограма ваги у них становить більшу частку цінника.

Що стосується військового збору, то, продовжує експерт, якщо припустити, що бізнес переглядатиме зарплати, щоб люди на руки отримували хоча б не менше, ніж раніше, це призведе до зростання інфляції не більше ніж на 1%, та й то в перспективі.

Підвищення військового збору означає, що якщо раніше кожен працівник зі своєї зарплати платив 18% ПДФО та 1,5% військового збору, то зараз він заплатить 18% ПДФО та 5% військового збору, підсумував директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін.

— Усі працівники отримають на руки на 3,5% менше грошей, відповідно і менше витратять на товари та послуги, тобто платоспроможний попит знизиться. А оскільки ціни завжди підлаштовуються під попит, можна очікувати не зростання, а навіть невелике стримування інфляції, — пояснив економіст.

Щодо запровадження авансових платежів, то це просто те, що підприємства заплатять заздалегідь. Податок не зростає, тому на цінах це нововведення позначитися не може, каже Олег Пендзін.

Фактично ми бачимо, що, як і говорили економісти, суттєво зріс податок лише на банки та на банківські структури, але вони явно заплатять не останні гроші. Тож і цей пункт на цінах не позначиться.

Конкретно

Що ухвалили

Законопроєкт про рекордне збільшення податків передбачає підвищення військового збору більш ніж утричі – з 1,5% до 5%. Раніше Рада не стала підвищувати ставку збору для військовослужбовців, але всіх інших платників податків це торкнеться безпосередньо.

Крім того, документ передбачає:

  • встановлення військового збору на суму 1% від доходу платників єдиного податку ІІІ групи;
  • встановлення військового збору для ФОП-платників єдиного податку І, ІІ та ІV групи на рівні 10% мінімалки;
  • встановлення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік у розмірі 50%;
  • збільшення мінімального податкового зобов’язання для земельних ділянок;
  • 25% податку на прибуток для фінкомпаній (крім страховиків);
  • звільнення кешбеку від оподаткування;
  • перехід на щомісячну звітність з ПДФО – податок на доходи фізичних осіб (для економічного бронювання);
  • удосконалення запропонованої моделі визначення розміру авансових внесків з податку на прибуток підприємств для АЗС.

Очікується, що зростання податків дозволить додатково поповнити держбюджет на 58 млрд грн у 2024 році та на 137 млрд грн у 2025-му. Основним джерелом цих надходжень є підвищення воєнного збору.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяМасові рейди співробітників ТЦК: що потрібно знати про їхню законність і про нові перевірки
Следующая статьяРодина заступника Кличка за його каденції накупила квартир та офісів по всьому Києву