Відбулося. 47-й президент США Дональд Трамп заступив на посаду. У своїй інавгураційній промові він ні Україну, ні Росію не згадав. Але за день до цього він заявив, що доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним, а найближчим часом готується до зустрічі з Путіним. Путін явно зрадів цьому і ще до офіційної інавгурації привітав Трампа зі вступом на посаду президента США, заявивши, що готовий до діалогу щодо «українського конфлікту». Але, як відомо, Путіна визнано міжнародним злочинцем, а Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на його арешт, тож, спілкування з ним несе, по-перше, репутаційні ризики, а, по друге, легітимізує злочинця. Чи варто взагалі лідерам цивілізованого світу спілкуватись з Путіним, чому це не позначиться на репутації Трампа та як буде підписана можлива мирна угода з Росією – в матеріалі «Апострофа».
«Ми вітаємо такий настрій»
Як заявили ще до інавгурації в команді Трампа, він вже доручив помічникам організувати телефонну розмову з російським диктатором Володимиром Путіним. Трамп бажає, щоб розмова мала відбутися через кілька днів після інавгурації. Крім того, Трамп перед інавгурацією на мітингу у Вашингтоні вчергове пообіцяв припинити війну в Україні.
У Росії цим словам 47 президента США зраділи. За декілька годин до інавгурації Трампа Путін провів з бункера засідання свого радбезу, де привітав обраного президента США з вступом на посаду і зробив декілька заяв.
«Ми бачимо заяви новообраного президента США і членів його команди про бажання відновити прямі контакти з Росією — перервані не з нашої вини адміністрацією, що йде. Чуємо також його заяви про необхідність зробити все, щоб не допустити Третьої світової війни. Безумовно, ми вітаємо такий настрій і вітаємо обраного президента США зі вступом на посаду», — заявив Путін.
За його словами, Москва ніколи не відмовлялася від діалогу з Вашингтоном і завжди готова була підтримувати «рівні відносини співпраці з будь-якою американською адміністрацією». Путін заявив, що діалог між Росією і США має будуватися «на рівноправній і взаємоповажній основі».
Також представник країни-агресора не міг не згадати Україну і почав диктувати свої умови.
«Ми також відкриті до діалогу з новою американською адміністрацією щодо українського конфлікту. Найважливіше — усунути першопричини кризи, про які ми не раз говорили. Метою врегулювання має бути не коротке перемир’я, не якийсь перепочинок для перегрупування сил і переозброєння з метою подальшого продовження конфлікту, а довгостроковий мир на основі поваги до законних інтересів усіх людей, усіх народів, які мешкають у цьому регіоні», — зазначив Путін.
«Росія має великі проблеми»
Вже після вступу на посаду, прибувши у Білий дім, Дональд Трамп зібрав журналістів і знову зробив заяву щодо війни в Україні.
Президент США сказав, що «Зеленський хоче укласти домовленість». Трамп висловив сподівання, що Путін також має бути готовий до угоди, бо «він руйнує Росію, не укладаючи угоду».
«Гадаю, Росія має великі проблеми. Подивіться лише на інфляцію в Росії… Я би сподівався, що він хоче укласти угоду», – зазначив Дональд Трамп.
«Він не може бути в захваті від того, що у нього не все так добре. Я маю на увазі, що він справляється, але більшість людей думали, що війна закінчиться приблизно за тиждень, а тепер вона триває вже три роки, чи не так?» – продовжив американський президент.
Він також сказав, що планує провести зустріч з Путіним і підтвердив, що намагається «якомога швидше» домогтись завершення війни Росії в Україні.
Вийти з ізоляції
Радість Путіна, з якою він привітав Трампа, який готовий з ним розмовляти, зрозуміла.
«Авантюристична зовнішня політика Путіна завела його країну в глухий кут міжнародної ізоляції, якої давно не бачив цивілізований світ. Вона посилилася введенням міжнародних санкцій проти більшості вищих керівників Росії, а передусім ордером на арешт самого Путіна, виданим Міжнародним судом в Гаазі. Це закрило для нього і для всіх його клевретів можливість відвідання більшості країн світу», — пояснює «Апострофу» кандидат історичних наук, дипломат Олександр Данильченко.
«І от нова американська адміністрація оголосила про підготовку зустрічі, чи, принаймні, телефонної розмови з Путіним обраного президента США Трампа, — продовжує дипломат. — Водночас очевидно, що будь-який результат такої зустрічі буде перемогою Путіна. Сам факт її проведення вже свідчитиме про прорив міжнародної ізоляції Росії».
На думку Данильченка, якщо Путіну вдасться домогтися ще й капітуляції України, то це для нього буде чудово.
«Не вдасться — теж не біда. Адже сама згода на зустріч — це ознака слабкості противника, відтак можна підвищувати ставки, посилювати тиск, ядерний шантаж, створюючи умови для подальшої агресії», — підкреслив співрозмовник видання.
Чи потрібно бруднити репутацію?
Олександр Данильченко вважає, що зустрічатись з міжнародним злочинцем представнику демократичного світу не варто.
«Невже для усвідомлення цих очевидних істин Трампу потрібно на початку другої президентської каденції бруднити свою і так далеко не бездоганну репутацію спілкуванням з міжнародним злочинцем? Невже він не пам’ятає, що у роки Другої світової війни ні Черчилю, ні Рузвельту, ні навіть людожеру Сталіну не спало й на думку спілкуватися і про будь-що домовлятися з Гітлером?» — питає експерт.
«Навпаки, на зустрічі очільників США і Англії в Касабланці, було вирішено, що війна має закінчитися беззастережною капітуляцією нацистської Німеччини і міжнародним судом над її представниками», — резюмує Данильченко.
Згоден з дипломатом і юрист, кандидат політичних наук та колишній провідний фахівець Дипломатичної академії України імені Геннадія Удовенка при МЗС Станіслав Желіховський.
«Я вважаю, що з будь-якими міжнародними злочинцями не варто зустрічатися – їх варто судити. Вони заслуговують бути тільки на лаві підсудних і потім одержати покарання», — каже «Апострофу» експерт.
«Але ми повинні також усвідомлювати той факт, що поки російський злочинець знаходиться на своїй посаді і поки до нього міжнародна Феміда не дотягнулась, то від нього залежить як доля Російської Федерації, так і питання російсько-української війни», — додав Желіховський.
За його словами, Трамп, який дуже багато наобіцяв в контексті мирного врегулювання, сам себе загнав у ці рамки.
«І вочевидь, на етапі, коли Росію все ще очолює злочинець-диктатор, Трамп змушений з ним комунікувати. А з урахуванням того, що в Росії усі питання вирішує тільки Путін, бо там жорстка вертикаль влади, то це ще один додатковий важіль з ним комунікувати. Що стосується зустрічі Трампа з Путіним, то не хотілося б щоб вона відбулася в країні, яка ратифікувала Римський статут МКС», — пояснює експерт.
На думку Станіслава Желіховського, зустріч з Путіним Трамп зможе собі дозволити, його репутація від цього не постраждає.
«Він вже з Ким Чен Ином зустрічався під час своєї першої каденції. Він не боїться забруднювати руки, думаю, це тягнеться в нього ще з бізнесових часів. Такі ділки, як він, готові йти на такі речі для досягнення своєї мети і користі. Там нема вибірковості. Якщо треба комунікувати з сумнівними особами, то вони комунікують. Трампу не важливо хто підписав контракт, як підписав, головне, що він добився свого. Така його багатогранна натура», — додав пан Желіховський.
В зустрічі Трампа і Путіна нема нічого екстраординарного, вважає кандидат політичних наук, директор Інституту світової політики Євген Магда.
«США не ратифікували Римський статут Міжнародного кримінального суду і тому говорити, що Трамп зустрічається з міжнародним злочинцем, таке собі. Штати ставляться до цього дуже прагматично і роблять це максимально послідовно. Вони просто оперують ідеологією і практикою холодної війни. І це реальність, про яку треба говорити і яку треба враховувати», — зазначив в коментарі «Апострофу» експерт.
«Але при цьому ми повинні говорити про те, що російська імперія має розвалитися. Ми повинні говорити, що Путін хоче отримати новий Мюнхен для того, щоб отримати дозвіл Заходу на знищення України, яка вже понад тисячу днів чинить опір. Це набагато більш показово, ніж для Німеччини в 1938 захопити Судети. І в міжнародній політиці немає янголів во плоті. Це теж треба усвідомлювати. Чим швидше і краще ми це усвідомимо, тим буде краще для всіх», — додав Магда.
Трамп як посередник
«Офіційний Київ вже заявляв, що готовий до переговорного процесу. Про це підтвердив, до речі, і Трамп, — продовжує Станіслав Желіховський. — Але варто розуміти ще один момент, Україна може спілкуватися з Росією тільки через посередництво. Трамп таке посередництво і пропонує. Я не передбачаю, що відбудеться зустріч між Путіним та Зеленським. Президент України не визнає Путіна президентом Росії, як і російський диктатор не визнає Зеленського президентом України».
Євген Магда вважає, що в української влади немає стратегії стосовно діалогу з Трампом.
«За два з половиною місяця після обрання його президентом ми не зробили жодного кроку, який можна було б продемонструвати як посилення наших позицій. Ми, наприклад, не показали готовність змінювати нашого посла у США шляхом оприлюднення шорт-листа з кількох кандидатур, які можна обговорювати. Ми не здійснили показове замовлення в США якоїсь партії військової техніки чи озброєння, хоча республіканці протестували проти відкритого чека. Ми не ухвалили у Верховній Раді якогось закону, де можна було б «продавати» Трампу, як лібертаріанський. У нас же лібертаріанці в «Слузі народу» чи вже ні?» – каже експерт.
Як би то не було, але, як передбачає Станіслав Желіховський, підписання якихось документів з Російською Федерацією все ж таки відбудеться.
«Не знаю, це буде перемир’я чи мирна угода. Путін наполягає саме на мирній угоді і хоче, щоб ми визнали за ним наші окуповані ним території. Але ми можемо підписати тільки угоду про перемир’я. І я не знаю, чи будуть підписувати перемир’я лідери держав. Тому що його можуть підписувати й інші високопосадовці, представники держав. Це можуть бути, наприклад, прем’єр-міністри, голови парламентів, а можуть підписати і очільники міністерств. Це абсолютно нормально. Я не виключаю, що угоду будуть підписувати не напряму, а через посередників, як це було із зерновою угодою», — пояснює експерт.
Станіслав Желіховський впевнений, що Трамп готовий до зустрічі, але чи принесе вона якийсь результат – невідомо.
«Він з Кім Чен Ином декілька разів зустрічався і тепер північні корейці воюють проти нас. І з Путіним може бути щось подібне», — припускає співрозмовник видання.
«Мені здається, що у команди Трампа буде координація з Україною, будуть якісь зустрічі і тоді вже буде зрозуміло, чи можна про щось предметно домовлятись з Путіним. Це довгий процес і, за моїми розрахунками, він може відбутись до квітня-травня. Потім запуститься складний переговірний процес, можливо, із залученням європейців. І хочеться сподіватись, щоб він закінчився у 2025 році. І тоді Трамп виконає свою обіцянку», — підкреслив експерт.
І на останок. Про перспективи мирної угоди цікаво написав Z-телеграм-канал «ДШРГ Русич»: «Якщо закінчити СВО на поточних позиціях, то виникне дуже важливий і проблемний момент: люди, які мають бойовий досвід, підуть з армії у цивільне життя, і армія знову стане небоєздатною».