У Мадриді вранці 21 травня застрелили ексрадника колишнього президента України Януковича Андрія Портнова. Коротко про – про особу вбитого та його роль у долі України.

Які подробиці вбивства відомі?

Ексрадника Януковича розстріляли на очах дітей та добили контрольним пострілом у голову. Як повідомляє газета El Mundo, коли Андрій Портнов під’їхав до школи, де навчаються його діти, його розстріляв кілер на мотоциклі. Кілера (чи групу) не затримано. Поліція поширила його прикмети: високий чоловік худорлявої статури.

За даними видання, поліція відпрацьовує дві версії причин убивства: зведення рахунків із боку організованої злочинності чи дії політичного характеру.

Вранці 21 травня Портнова застрелили поряд із елітною школою у Мадриді, куди він привіз на уроки дітей. Фото: Getty ImagesВранці 21 травня Портнова застрелили поряд із елітною школою у Мадриді, куди він привіз на уроки дітей. Фото: Getty Images

Хто такий Андрій Портнов?

Народився 1973 року в Луганську, там же заочно закінчив юридичний факультет Східноукраїнського державного університету ім. В. Даля. Доктор юридичних наук з 2009 року, 2004 року отримав звання заслуженого юриста України.

У 90-х роках працював юрисконсультом у Луганську, з 1997-го по 2004-й був співробітником Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (ДКЦПФР) у Києві, а також відкрив юридичну фірму «Портнів та партнери», що спеціалізувалась на інвестиційному бізнесі, корпоративному управлінні.

Політичну діяльність розпочав 2005-го як голова юридичного департаменту передвиборчого штабу Юлії Тимошенко. У цей період Портнов представляв інтереси Державного секретаря України – глави секретаріату президента Ющенка Олександра Зінченка у корупційному скандалі 2005 року проти Петра Порошенка (суд завершився на користь останнього). З 2006 по 2010 рік був народним депутатом двох скликань від Блоку Юлії Тимошенко (БЮТ).

2010 року Андрій Портнов очолив Головне управління з питань судоустрою Адміністрації президента Віктора Януковича, з січня 2014 року став першим заступником глави Адміністрації президента. У цей час Портнов брав участь у створенні т.зв. “диктаторських законів 16 січня 2014 року”, які викликали протести під час Євромайдану.

Чим запам’ятався Портнов в Україні?

Він був одним із ключових юристів, які сприяли створенню правової бази для репресій проти учасників Євромайдану. Саме при ньому розроблялися документи, що обмежують права та свободи громадян на користь режиму, що й призвело до Революції Гідності. Відкрито висловлювався проти євроатлантичного курсу України.

Портнов був внесений ЄС до чорного списку за нецільове використання державних коштів та порушення прав людини в Україні. Його виправдали, але українські спецслужби розпочали розслідування щодо його зв’язків із Росією. Після Майдану Портнов утік у Росію, потім у Відень.

У квітні 2015 року Портнов був внесений до бази даних сайту «Миротворець» як «зрадник батьківщини», за «заклики до вбивств громадян України та зазіхання на суверенітет країни».

За часів Януковича Андрій Портнов грав у владі ключову роль. Фото: wikipedia.orgЗа часів Януковича Андрій Портнов грав у владі ключову роль. Фото: wikipedia.org

Які саме закони 16 січня 2014 року були ухвалені за участю Портнова?

16 січня 2014 року Верховна Рада України, підконтрольна Партії регіонів та її союзникам, ухвалила низку законопроєктів у ручному режимі (підняттям рук, без електронного голосування), що викликало звинувачення у порушенні регламенту. Ці закони були підписані президентом Януковичем того ж дня і набули чинності з 21 січня 2014 року. Вони стали відповіддю на протести Євромайдану. Портнов як ключовий юридичний радник Януковича брав участь у підготовці цих актів, що підтверджено його власними заявами та розслідуваннями ЗМІ.

Зміст законів в основному був спрямований на обмеження протестної активності та посилення контролю над судовою системою, на посилення контролю над ЗМІ та активістами, релігійними організаціями та інтернет-спільнотами. Також Портнов як юрист підтримував посилення повноважень силових структур.

Під тиском громадськості Верховна Рада 28 січня 2014 року скасувала більшість цих законів.

У яких ще скандалах був замішаний?

Відомо, що у 2004 році начальник юридичного управління ДКЦПФР Оксана Сахнацька звинуватила Портнова у погрозах вбити її у приміщенні Держкомісії. У січні 2005 року прокуратура Голосіївського району Києва порушила кримінальну справу, Портнов усі звинувачення заперечував. За даними ЗМІ, він проходив як обвинувачений у справі замаху на вбивство дружини Олександра Сахнацького, яка свідчила проти нього. Достовірних даних про завершення справи немає.

2007 року член Соцпартії Валерій Кочетов заявив, що Портнов погрожував йому розправою у разі продовження судового процесу про порушення на виборах. Портнов також заперечував ці звинувачення.

2019 року Портнов погрожував прокурору Генпрокуратури Олександру Божку, який вів кримінальне провадження проти нього. Дисциплінарна комісія адвокатури Київської області притягла Портнова до відповідальності за хамство та погрози у соцмережах.

Також у відкритих джерелах є інформація про те, що Генпрокуратура України підозрювала Портнова у розкраданні землі та нерухомості у Межигір’ї, а також у легалізації незаконних коштів. Ці звинувачення згодом визнали судом недостовірними. Фірма Портнова «Корпоративні технології» підозрювалася у рейдерських захопленнях у 2002–2010 роках, у тому числі пов’язаних із структурами групи «Приват».

У 2014–2015 роках, як уже згадувалося, Портнов перебував під санкціями ЄС за розтрату держкоштів та порушення прав людини, але добився скасування санкцій.

У 2018 році СБУ відкрила справу проти Портнова за статтею «Державна зрада» за можливу причетність до анексії Криму – справу було закрито у 2019 році.

2021 року США ввели проти Портнова візові та фінансові санкції за корупцію. Екс-президент Петро Порошенко закликав РНБО України запровадити аналогічні санкції, але цього не сталося.

Де був Портнов після перемоги Євромайдану у 2014 році?

Андрій Портнов залишив Україну у лютому 2014 року. Жив у Росії, потім у Відні, де займався адвокатською діяльністю. 2019 року повернувся до України, заявивши про підтримку Володимира Зеленського на виборах президента країни. Портнова пов’язували з главою Офісу президента Андрієм Богданом, якого він називав своїм другом.

«Я повернувся, щоби відновити справедливість. Ті, хто розкрадав країну, мають відповісти», – заявляв Портнов у травні 2019 року, коментуючи своє повернення після перемоги Зеленського на виборах. Він мав намір розпочати юридичні процеси проти команди іншого кандидата – екс-президента України Петра Порошенка. За даними ЗМІ, у 2019 році ГБР розслідувало щонайменше п’ять справ проти Порошенка, ініційованих Портновим.

Того ж року він намагався обійняти посаду професора кафедри конституційного права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, але студентські протести призвели до скасування цього рішення.

Чим Портнов займався Іспанії?

У липні 2022 року після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, незважаючи на обмеження щодо перетину державного кордону України чоловіками призовного віку, Портнов залишив країну через Закарпатську область. Згодом він влаштувався в Іспанії, де, за відкритими даними, проживав в елітному районі Посуело-де-Аларкон під Мадридом.

У квітні 2024 року Портнов переписав свій будинок в елітному селищі Козин під Києвом (площею понад 1000 м²) та земельну ділянку (0,65 га) на своїх чотирьох неповнолітніх дітей. Це викликало підозри у спробі уникнути можливих санкцій чи конфіскації майна.

Офіційних даних про його заняття в Іспанії небагато. За деякими повідомленнями, він продовжував адвокатську діяльність, розпочату раніше у Відні після 2014 року, оскільки його ім’я періодично згадувалося у контексті судових позовів та санкцій США. Іспанські ЗМІ не повідомляють про його професійну діяльність у країні, але зазначають, що він вів закритий спосіб життя.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Previous articleЄвро замість долара: навіщо НБУ хоче поміняти основну валюту