Опубліковані свіжі дані про щорічні державні пенсійні витрати в розрахунку на одного пенсіонера в 35 країнах Європи, а також про частку ВВП, що спрямовується на виплати за старістю. У розрахунках враховувалися загальні державні пенсійні витрати за 2022 рік, які ділили на кількість пенсіонерів, переводячи суми в євро і в стандарти купівельної спроможності (PPS). Лідерами рейтингу стали Ісландія, Люксембург і Норвегія, де річні пенсійні виплати перевищують 30 тисяч євро.
Про це повідомляють Dengi.ua з посиланням на дані visualcapitalist.
Зазначається, що в трійці країн-лідерів такі щедрі виплати забезпечуються високими зарплатами, значними доходами бюджетів від енергетичного сектору та фінансів, а також ефективними обов’язковими накопичувальними програмами.
Данію та Швейцарію також відносять до п’ятірки лідерів. У цих країнах універсальні базові пенсії доповнюються обов’язковими професійними пенсійними схемами. При цьому частка виплат на пенсії в їхньому ВВП залишається нижчою за 9%, що істотно менше за середній показник по ЄС, який становить 12,2% ВВП, завдяки широкій податковій базі. При цьому середні пенсійні виплати в країнах Європейського Союзу становлять 16,1 тисяч євро на рік.
У країнах Південної Європи, таких як Італія, Франція та Іспанія, на пенсії виділяють від 9% до 12% ВВП, однак розмір виплат на одного пенсіонера тут не сягає 20 тисяч євро. Ця сума дещо збільшується при перерахунку з урахуванням купівельної спроможності. При цьому такі чинники, як старіння населення, розподільчі принципи пенсійних систем і слабке економічне зростання, підривають їхню фінансову стійкість. ЄС рекомендує зміщувати вік виходу на пенсію та індексувати виплати за цінами, а не за заробітками, щоб скоротити цей розрив.
Водночас у Східній Європі розмір виплат залишається низьким через обмежену податкову базу. Наприклад, у Польщі та Угорщині пенсії становлять таку саму частку ВВП, як і в північних країнах, але розмір виплат не перевищує 7000 євро на рік. Низька продуктивність праці стримує зростання внесків, а масштабна еміграція додатково скорочує робочу силу. За стандартом PPS виплати в Польщі сягають 11 700, проте фактичні доходи пенсіонерів залишаються невеликими.
Як зазначають аналітики, для підвищення адекватності пенсій без збільшення витрат необхідне зростання заробітних плат, розширення зайнятості серед літніх і розвиток накопичувальних компонентів. Загалом, рейтинг наочно демонструє, як рівень економічного добробуту та особливості державної політики визначають розмір пенсійного забезпечення в Європі.
ТОП-10 країн з найвищими пенсіями (у порядку убування)
- Ісландія: 36,0 тис. євро на рік (6,8% ВВП)
- Люксембург: 31,8 тис. євро (5,5%)
- Норвегія: 30,9 тис. євро (5,6%)
- Данія: 30,2 тис. євро (8,3%)
- Швейцарія: 27,0 тис. євро (8,5%)
- Австрія: 24,3 тис. євро (11,1%)
- Нідерланди: 24,1 тис. євро (8,7%)
- Бельгія: 22,6 тис. євро (9,1%)
- Швеція: 22,4 тис. євро (9,3%)
- Ірландія: 21,8 тис. євро (3,0%)
ТОП-10 країн з найнижчими пенсіями (у порядку убування)
- Румунія: 5,1 тис. євро на рік (7,3% ВВП)
- Угорщина: 5,0 тис. євро (5,4%)
- Хорватія: 4,9 тис. євро (5,1%)
- Словаччина: 4,8 тис. євро (6,2%)
- Чорногорія: 4,0 тис. євро (5,3%)
- Болгарія: 3,6 тис. євро (6,7%)
- Сербія: 3,5 тис. євро (6,3%)
- Боснія і Герцеговина: 3,0 тис. євро (5,9%)
- Туреччина: 2,9 тис. євро (3,3%)
- Албанія: 1,6 тис. євро (5,3%)

Водночас, як повідомляли Dengi.ua, станом на 1 липня 2025 року середня пенсія в Україні зросла до 6410 грн на місяць (приблизно 132 євро на місяць або 1,6 тис. євро на рік – ред.).
Також Dengi.ua писали про те, що найдешевшою для життя країною ЄС є Болгарія, де середня сума щомісячних витрат однієї людини, включно з комуналкою, їжею, проїздом та основними послугами, становить близько 800 євро.