Ще вчора такий рішучий, політик несподівано припинив критикувати владу і почав публічно позувати з тими, кого ще недавно називав «мафіозі», — повідомяє «Експрес».

Після призначення на посаду губернатора Одещини Міхеїл Саакашвілі розгорнув активну політичну діяльність. Не лише в регіоні, який очолив, а по всій країні. Промови грузинського реформатора та його соратників вражали гостротою та категоричністю. “Треба ламати хребет чиновницькій мафії!” “Треба цілком оновлювати державний кадровий контингент за рахунок чесних, порядних і розумних людей!” “Треба вживати радикальних заходів, бо завтра може бути пізно!”, пише газета «Експрес».

А ще Саакашвілі обіцяв зібрати мільйон своїх прихильників на Банковій у Києві і домогтися зміни «корумпованої влади».

Було зрозуміло, що політик хоче створити партію в Україні. Здавалося, у нього все вийде. Саакашвілі нещадно критикував уряд, обіцяв кардинальні зміни країні і шаленими темпами здобував підтримку українців.

Та несподівано його політична активність згасла. Нині грузинський політик уже не критикує тих, хто у владі, не обіцяє вивести на чисту воду корупціонерів і нічого не каже про створення партії в Україні. І, схоже, помирився із тими, кого ще вчора називав мафіозі, представниками криміналітету і сепаратистами. Йдеться про мера Одеси Геннадія Труханова. Ось як Саакашвілі говорив про нього ще якихось кілька місяців тому: «Я отримав інформацію, що «Євротермінал», який «кришується» Трухановим, належить представникам російської влади, що фінансують «ЛНР» та «ДНР». Ми маємо справу не лише з криміналом, а й зі сепаратистами. І це дуже небезпечна справа!”

А нещодавно очільник Одещини з’явився разом із Трухановим на спільній прес-конференції, присвяченій обговоренню теми можливого проведення “Євробачення” в Одесі. Ще через кілька днів був знесений і антитруханівський “Майдан на Думській” — наметове містечко перед будівлею міськради, яке встановили прихильники відставки Труханова і прозорих виборів нового мера…

То що ж сталося з Міхеїлом Саакашвілі? Чому він різко змінив лінію своєї поведінки? Про це — у розмові з політологами Ярославом Макітрою, Андрієм Юсовим і Тарасом Загороднім.

— Як вважаєте, чому очільник Одещини раптом припинив активну політичну діяльність на загальноукраїнському рівні?

Я. Макітра: — Уся кампанія Саакашвілі вибудовувалася під дострокові парламентські вибори, яких очікували восени або навесні. Оскільки про вибори нині не йдеться, політична активність Саакашвілі згасла. Понад те, на хвилі цієї активності він, так би мовити, трохи обпалив крила, бо наразився на спротив багатьох конкурентів.

Треба розуміти: вибори для Саакашвілі були б вікном для кар’єрного зростання — можливістю виходу з рівня обласного керівника на всеукраїнський рівень. Без виборів же ніхто не призначить його на високі посади у Києві, а бути там на третіх ролях він не хоче.

— Себто, він опинився у своєрідному політичному тупику?

— Виглядає на те, що нині у Саакашвілі немає ні ресурсів, ні розуміння, як діяти далі в українській політиці (тим паче, що триває виборча кампанія у Грузії, де його партія має шанси зайняти хороші позиції). Політичний бліц-криг, який планувала команда Саакашвілі, не вдався.

Т. Загородній: — Саакашвілі, можливо, зрозумів ще й те, що Україна — це не Грузія, а значно складніша країна, і тут гаслами-криками мети не досягнеш. Тут не сприймають авторитаризму як способу вирішення проблем. Українці за 25 років уже багато що бачили.

Саакашвілі обіцяв зробити з Одещини суперрегіон. Але поки що обіцяного не виконав. Він думав, що просто говоритиме, і люди його почнуть на руках носити. Україна вже не така… Саакашвілі усвідомив, що почав грузнути на полі політичному, що довіра до нього зникає. Тому змінив тактику.

— Що саме маєте на увазі?

Т. Загородній: — Очевидно, Саакашвілі зрозумів: щоб досягти мети (перш за все — результату роботи на Одещині), треба шукати союзників.

Я. Макітра: — Так, Саакашвілі різко критикував людей з оточення Труханова, зокрема представників, як він казав, мафіозних кланів. Тепер бачимо ручкання з ними. Думаю, закопати сокиру війни між ними могли тільки зовнішні сили. Навряд чи Труханов і Саакашвілі самі про це домовилися. Гарантами домовленостей могли б бути як люди в Україні, в Києві, так і за кордоном.

Річ у тому, що центральній владі не вигідний конфлікт між головою міста та керівником області у такому вибухонебезпечному регіоні, як Одещина. Тому що ситуація може вийти з-під контролю і мати негативні наслідки. Очевидно, що у Києві на рівні керівництва держави були зацікавлені у припиненні конфлікту.

— Чому очільник Одещини тепер не критикує центральну владу, як колись?

А. Юсов: — Дійсно, багато хто пророкував його швидкий перехід із формату держслужбовця до суто публічного політика. Цього не сталося. Передусім тому, що відбулося перезавантаження українського політикуму: Яценюк, який був головним об’єктом критики Саакашвілі, пішов у відставку.

Нині, щоб перейти з формату держслужбовця у формат публічного політика, Саакашвілі треба демонструвати серйозні здобутки на посаді обласного очільника. Очевидно, він на цьому сконцентрований. Траса Одеса — Рені — важливий для нього проект.  Проект, неможливий без співпраці з командами Президента і прем’єр-міністра. Тож поки цей проект триває, Київ допомагає з фінансуванням, а не блокує, як у часи Яценюка, час до часу триватиме і конструктивна співпраця між ними. А потім вже побачимо, як розвиватимуться політичні інтереси.

— А як пояснити пасивність, навіть демонстративну відстороненість Саакашвілі у створенні своєї партії? 

Я. Макітра: — Як на мене, тут потенціал Саакашвілі ще не вичерпаний. Доки він залишається на посту губернатора і доки тут на посадах залишаються його люди, у них ще жевріють певні сподівання на майбутнє в українській політиці. Якби було очевидно, що в них таких планів немає чи хтось їм не ставить таких завдань, вони б уже давно покинули Україну чи українську політику. Очевидно, чекають моменту, щоб знову заявити про себе. Для цього має бути бодай імовірність парламентських чи, можливо, навіть президентських виборів.

А. Юсов: — Насправді люди з команди Саакашвілі, як-от Віктор Чумак, мають серйозний досвід партійного будівництва і регіональних зв’язків. Вони працюють над політичним проектом Саакашвілі. Не відкидаю, що цієї осені ми побачимо презентацію регіональних команд цього нового політичного проекту.

— Як ви вважаєте, чи зможе Саакашвілі відновити втрачений рейтинг?

Т. Загородній: — Саакашвілі дали карт-бланш. Він мав своїх людей у Генпрокуратурі, в одеській міліції. Жоден інший керівник області не мав таких можливостей. Але використати цей карт-бланш, як на мене, Саакашвілі не зміг. Повторити політичний злет, на мою думку, йому буде важко.

Я. Макітра:  — Активність Саакашвілі значно знизилась. А це означає, що зменшуватиметься і його популярність. Але якщо він не реагує, можливо, у нього інші плани — наприклад, повернення у Грузію.

Предыдущая статьяЗатримано директора Запорізького титано-магнієвого комбінату
Следующая статья«Парасюк поступил как подонок, Вилкул вел себя достойно», — Червоненко