Колишній суддя Дніпровського райсуду Києва Микола Чаус, якого в квітні поточного року викрали в Молдові невідомі, знайшовся на території України. Його затримання супроводжувалося гонитвою в стилі голлівудських бойовиків. Спочатку співробітники СБУ відбили його у вінницьких поліцейських, а після за «конторськими» погнався спецназ НАБУ, щоб надіти на Миколу Чауса наручники. Чому стільки метушні навколо одного колишнього судді, якого «всього лише» підозрюють у хабарництві, а також як до історії з його викраденням виявилися причетними всі українські спецслужби, читайте в матеріалі «Апострофа«.

Усім потрібен Чаус

Поневіряння скандального екс-судді Дніпровського райсуду Києва Миколи Чауса тривають. Втікши з України в Молдову ще в 2016 році, Чаус затих, але в квітні цього року його викрали з Кишинева — як стверджують в Молдові, за цією спецоперацією стоять українські спецслужби. Проте, тільки через майже чотири місяці, 30 липня, злощасний суддя знайшовся у Вінницькій області.

У поліцію зателефонував житель села Мазурівка і повідомив, що знайшов Миколу Чауса. Чоловік був голодний і одягнений в одні шорти. Микола Чаус розповів, що був викрадений невідомими особами і підтвердив, що є колишнім суддею Дніпровського райсуду столиці. Відомо, що він знаходиться в розшуку Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) за статтею 368 Кримінального кодексу — «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою». На цій підставі утікач був затриманий нарядом поліції.

Слідом приїхали співробітники СБУ і фактично відбили Миколи Чауса у поліції, відвезши його в сторону Києва.

У Вінницькій області правоохоронці почали заходи з пошуку та затримання співробітників СБУ, які відбили Миколи Чауса у поліції. «Станом на 15:30 (30 липня — «Апостроф») правоохоронці, які, за нашою інформацією, затримали підозрюваного екс-суддю Дніпровського районного суду міста Києва, на зв’язок з детективами НАБУ не виходили», — говорилося в повідомленні на офіційному Telegram-каналами НАБУ.

Антикорупційне бюро закликало правоохоронців передати підозрюваного його представникам. За версією критиків СБУ, дії співробітників спецслужби підпадали під статті 382 (невиконання судового рішення) і 365 Кримінального кодексу України (перевищення службових повноважень).

Біля Центрального управління СБУ в Києві незабаром був помічений автомобіль зі спецназівцями НАБУ, який заблокував в’їзд і виїзд. Імовірно, вони приїхали за Миколою Чаусом. Відео з гонитвою співробітників НАБУ за мікроавтобусами «конторських» стало вкрай популярним у соцмережах.

І хоча спецназ НАБУ перебував біля будівлі на Володимирській, але до штурму справа не дійшла. Незважаючи на публічний резонанс, детективи Бюро так і не отримали доступ до Миколи Чауса.

«Микола Чаус — це «сейф з компроматом». Зараз ми бачимо гонку між силовиками за те, хто перший дістане з нього потрібні відомості. Будучи суддею, він прославився настільки, що здобув серед адвокатів кличку «Космонавт». Якщо глибоко копнути, то там і до Петра Олексійовича (Порошенка — «Апостроф») недовго дістатися. СБУ націлена отримати саме цю інформацію. Чаус опиниться в НАБУ, коли з ним поговорять слідчі СБУ. Адже як вершилося правосуддя і як себе вела українська Феміда при п’ятому президентові, добре відомо», — пояснив в коментарі «Апострофу» політичний експерт, керівник аналітичного центру «Третій сектор» Андрій Золотарьов.

Реакція СБУ

Служба безпеки мовчала майже добу. Ще в п’ятницю, 30 липня, до затриманого відмовилися пустити його адвоката Ростислава Кравця. В СБУ послалися на те, що офіційно Миколи Чауса у них немає.

Наступного дня керівництво спецслужби виступило з офіційною заявою, зазначивши, що співробітники СБУ не викрадали Миколу Чауса, а діяли суто «в рамках закону і своїх повноважень».

Автомобілі НАБУ біля будівлі СБУ після погоніФото: telegraf.com.ua

Формальними підставами для слідчих дій щодо громадянина Чауса було визначено той факт, що Служба з травня поточного року розслідує справу за фактом його викрадення та незаконного перенаправлення через держкордон. «Співробітники СБУ виконували свої посадові обов’язки в рамках розслідування відповідного кримінального провадження. Будь-які спроби представити суспільству інформацію в іншому ключі є звичайними маніпуляціями», — заявила прес-служба відомства.

Також в заяві додали, що вчора «на гарячу лінію Служби безпеки звернувся чоловік з повідомленням про те, що в один з селищних рад Вінниччини прибув чоловік, який представився Миколою Чаусом, і попросив викликати саме співробітників СБУ».

Згодом, за словами представників СБУ, екс-суддя Чаус заявив їм про те, що його викрали і насильно тримали в неволі. У зв’язку з цим в СБУ забезпечили йому комплекс заходів для захисту і надання необхідної допомоги.

«Служба безпеки України вживає необхідних заходів для встановлення всіх обставин викрадення екс-судді Чауса, позбавлення його волі і встановлення осіб, які вчинили це», — запевнили в спецслужбі.

Версія №1 — «рука Банковій»

Адвокат Ростислав Кравець отримав доступ до свого підзахисного тільки в неділю. За його словами, з Чаусом зараз все в порядку і він отримує медичну допомогу. При цьому він підкреслив, що ця медична допомога — це не просто формальність, а необхідність. «Сьогодні пошуки виявилися більш результативними. Микола Чаус знайдений і наскільки це можливо, він у безпеці і отримує необхідну медичну допомогу. І, повірте, вона йому потрібна», — повідомив адвокат Чауса.

Також він повідомив, що йому вдалося домогтися розмови зі своїм підопічним. При цьому Кравець підкреслив, що зараз Чаус поки не має статус затриманого і дійсно знаходиться під захистом СБУ. Кравець записав відеозвернення, в якому висловив слова надії, що перші особи держави «знайдуть в собі сміливість взяти на себе відповідальність і з максимальним дотриманням прав людини вирішити це питання».

Настільки «дивну» поведінку силовиків деякі спостерігачі пояснюють спробами приховати сліди своєї участі у викраденні екс-судді.

За однією з версій, яку активно обговорюють в політичній тусовці, 3 квітня поточного року Миколи Чауса в Кишинева викрали співробітники української спецслужби Головного управління розвідки Міноборони (ГУР МО), а ідеологом операції нібито був тодішній голова Служби зовнішньої розвідки Валерій Кондратюк.

Відомий журналіст Юрій Бутусов, посилаючись на власні джерела, повідомив, що Чауса звільнили за планом, який розробили в Офісі президента. Екс-суддя містився на базі ГУР МО і погодився співпрацювати з ОП в обмін на гарантії передачі його справи з НАБУ в СБУ. Таким чином він хотів уникнути кримінальної відповідальності за корупцію.

Фото: Офіс президента

Колишній голова Луганської ВГА і Закарпатської ОДА Геннадій Москаль в недавньому ефірі Апостроф TV говорив, що Микола Чаус міг утримуватися на базі українських спецслужб в Миколаївській області. Згідно з цією версією, пан Кондратюк недавно позбувся посади в СЗР саме через історію з Миколою Чаусом.

Навіть якщо версія про участь військової розвідки і колишнього керівництва СЗР у викраденні Миколи Чауса правдива, то вони не могли провернути таку операцію без відома перших осіб держави, каже «Апострофу» Ростислав Кравець.

«Спецслужбістами виконували наказ, який їм дали. Наскільки це було зроблено професійно або непрофесійно, підставивши державу і президента, — окреме питання. Вважаю, що за всім цим (викраденням і подальшими ігрищами СБУ і НАБУ) стоїть Офіс президента», — сказав Ростислав Кравець.

Версія №2 — гра проти Зеленського

Проти версії про причетність Банкової до інциденту грає той факт, що українська влада могла «дістати» Миколи Чауса з Кишинева цілком легальним шляхом. Суддя-втікач програв всі суди з приводу надання йому політичного притулку. Рано чи пізно його повинні були видворити в Україну.

Володимир Зеленський відразу після обрання президентом в 2019 році вів переговори з тодішнім прем’єром Молдови, а нині президентом Майєю Санду з приводу екстрадиції скандального судді.

«Володимиру Зеленському зараз найменше цікавий Микола Чаус в багажнику автомобіля. Чауса можна було без проблем екстрадувати, а потім взяти у нього всі необхідні свідчення. Викрадати, вести його в багажнику в Україні, ризикуючи зіпсувати відносини з Молдовою, а після тут допитувати — ризикований сценарій. Який суддя або прокурор долучить до справи свідчення фігуранта, отримані таким шляхом?», — говорить Андрій Золотарьов.

Наступний «слизький» момент полягає в тому, що версію про причетність української влади до викрадення Миколи Чауса активно «форсують» проросійські сили в Молдові, які мають вплив на Генеральну прокуратуру країни.

Кому Микола Чаус може бути невигідний — питання досі відкрите. Згідно з витоками в ЗМІ, після корупційних викриттів в 2016 році його таємно вивезли до Молдови персони з оточення Петра Порошенка. Більш того, наші поінформовані джерела запевняють, що курирував це питання Кондратюк. З огляду на той факт, що за часів Порошенка Кондратюк встиг побувати главою контррозвідки в СБУ, керівником ГУР Міноборони, а також заступником голови Адміністрації президента, то причин «злити» Чауса на користь екс-президента у нього могли бути чимало. Інша справа, що довгий час Кондратюка вважали креатурою Єрмака, і якщо це так, то виходить досить погана історія, при якій глава Офісу Зеленського фактично підіграв головному опоненту нинішнього президента.

Утім, поки що це все — здогадки. Тепер все залежить від того, які свідчення дасть викрадений суддя. Поки впевнено можна сказати, що історія з його викраденням далека від завершення. І постраждати від слів Чауса можуть досить високі чини — не тільки в спецслужбах, а й Офісі президента.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЧашка кофе как упущенные возможности: сколько мы теряем, не отказывая себе в удовольствиях
Следующая статьяЧто делать, если банк отказывается менять старые доллары