Євросоюз уже пропонує Росії тіснішу співпрацю

Замість посилювати санкції проти Москви, яка не виконує Мінських угод, Брюссель готовий активніше співпрацювати з нею. Про це свідчать заяви низки високопоставлених єврочиновників. констатує газета «Експрес».

Так, після саміту “Великої двадцятки” у Туреччині президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер написав листа главі РФ Володимирові Путіну. Пан Юнкер втішив очільника Кремля новиною про те, що ЄС готовий тісніше співпрацювати з
Євразійським економічним союзом (ЄАЕС). Водночас підкреслив важливість позитивних відносин між ЄС та Росією і висловив жаль з приводу того, що торік не було можливості розвивати такі відносини.

Послання Юнкера Путіну не лишилось поза увагою європейських чиновників. Очільник МЗС Литви Лінас Лінкявічюс заявив, що здивований появою такого листа, наголосивши, що в ньому не відображена позиція держав — членів ЄС і
жодним чином не згадано про санкції, запроваджені через анексію Криму і дестабілізацію у Східній Україні.

За поновлення співпраці Росії з найвпливовішими країнами світу виступив і міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр. «Ми не можемо бути зацікавлені в тому, щоб G8 назавжди перетворилася на G7, — зазначив він. — Ми дуже потребуємо Росії для врегулювання хронічних конфліктів у сусідніх із Європою регіонах — у Сирії, Іраку, Лівії, а також навколо атомної програми Ірану». Це притім, що раніше німецький канцлер Ангела Меркель заявляла, що повернення до формату G8 неможливе доти, доки дії Росії суперечать міжнародному праву. Нагадаємо, Москву позбавили членства у клубі найвпливовіших країн світу G8 через воєнну агресію проти України та анексію Криму.

Чому західні лідери починають активно робити реверанси перед Путіним? Ситуацію аналізуємо разом з головою правління “Майдану закордонних справ” Богданом Яременком та президентом Центру євроатлантичних студій
Олексієм Коломійцем.

— Що означає ця несподівана заява президента Єврокомісії? Економічні інтереси європейців змусять їх знехтувати політичними принципами?

Б. Яременко: — Ні для кого не секрет, що європейські країни зазнають чималих економічних збитків через санкції, запроваджені проти Москви. І не всі готові їх далі терпіти. Однак і відмовитися від санкцій просто так у ЄС не зможуть. Потрібна згода всіх країн-членів.

Я, разом з тим, не відкидаю, що лист Юнкера до Путіна може свідчити про намагання Євросоюзу зняти напругу напередодні набуття чинності Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Тому що Росія вже давно погрожує застосувати обмежувальні заходи, а фактично — економічні санкції проти українських та європейських товарів.

Можливо, це спроба грати у вишукану дипломатію.

— А як розуміти заяву Штайнмаєра про готовність повернути Росію до клубу G8?

О. Коломієць: — Кажуть, Штайнмаєр постійно намагається змусити Захід і Росію зблизитися. Саме він нібито наполягав на участі в переговорах щодо Сирії російського міністра закордонних справ Лаврова. І це призвело до того, що президенти Росії та США сіли за один стіл у Туреччині у ході саміту G20.

— Чи є ще на чолі впливових держав Європи прибічники зближення Росії із Заходом?

О. Коломієць: — Так. Виглядає на те, що президент Франції виступає за перегляд складних відносин Росії із Заходом. Через декілька днів після терактів у Парижі він дав чітко зрозуміти, що хоче домогтися певних змін у розстановці сил.

Путін фактично став союзником Олланда. Тож навряд чи тепер варто сподіватися на те, що Захід посилюватиме санкції проти Росії через невиконання Мінських угод. А ще це означає, що нам не уникнути виборів на окупованих територіях Донбасу і втілення решти вимог Москви.

Наталія ВАСЮНЕЦЬ, газета «Експрес»

Предыдущая статьяСекретний автопарк МВС
Следующая статьяБайден поставил точку в вопросе причастности сына к коррупционным схемам в Украине