Вiдомий активiст-антикорупцiонер публiчно звинуватив генпрокурора Луценка в тому, що вiн з корисливих мотивiв закриває кримiнальнi справи

“За iмпотентну ГПУ, де збуджуються тiльки на iнфопривiд або “срубiть бабла”, ми в 2017 роцi заплатимо 5 мiльярдiв наших податкiв… Ну i на утримання Нацполiцiї в 2017 роцi ми скинулися 15,5 мiльярда наших податкiв”, — з такою заявою-обуренням виступив керiвник Центру протидiї корупцiї Вiталiй Шабунiн, пише expres.ua.

За словами Шабунiна, одержуючи мiльярди на утримання, правоохороннi органи вже мало не на конвеєр поставили забезпечення закриття кримiнальних справ проти олiгархiв, що збили бiльшiсть своїх статкiв у час правлiння Януковича, пише газета Експрес.

Про що йдеться? Це ми вирiшили з’ясувати безпосередньо в автора гучної заяви.

— Якi саме закритi кримiнальнi справи дають вам пiдстави звинувачувати Генпрокуратуру в тому, що вона покриває, захищаючи вiд вiдповiдальностi, людей з великими грошима?

— Гадаю, всi чули про банк “Михайлiвський”. Банк, кiнцевим бенефiцiаром якого виступає власник мережi “Ельдорадо” Вiктор Полiщук, перестав обслуговувати клiєнтiв у травнi минулого року. А 24 травня Нацбанк визнав банк “Михайлiвський” неплатоспроможним.

Так от ,14 листопада генеральний прокурор Юрiй Луценко опублiкував колоритний пост у Фейсбуку. Цитую Юрiя Вiталiйовича: “В ходi розслiдування розкрадання банку “Михайлiвський” встановлено, що власником банку є ТОВ “Екосiпан”, 92,5% якого є власнiстю Полiщука В.С. Сьогоднi за поданням столичної прокуратури Шевченкiвський райсуд Києва прийняв рiшення про накладення арешту на майновий комплекс “Гулiвер”. Нагадаю, що голова правлiння банку знаходиться пiд арештом. Хто паше, а хто пiд Нацбанком маше”.

Сильно написав? Ефектно, чи не так? Ось тiльки все це виявилося пустим пiаром. Апеляцiйний суд Києва рiшення це нещодавно скасував: “орли Луценка” не змогли довести в апеляцiї результати слiдства, i суд скасував їхнiй гучний фейсбучний арешт.

Суть же справи така: банк “Михайлiвський” вiдверто займався шахрайством пiд наглядом НБУ i ГПУ, якi дочекалися, поки з банку заберуться його бенефiцiари, щоб справу злити. I фактично її злили, зробивши спочатку гарну картинку роботи, але потiм заваливши роботу з належної пiдготовки доказiв i поховавши провадження цим та фактично запiзнiлими процесуальними дiями.

— Якi ще факти можете навести на пiдтвердження своїх звинувачень?

— Аякже! Яскравий приклад — справа мiльярдера Злочевського. Днями я прочитав дуже оптимiстичне повiдомлення: “Мiжнародна енергетична група “Burisma” з активами в Українi повiдомляє про завершення всiх процесуальних i судових справ в Українi проти президента групи Миколи Злочевського та операцiйних компанiй, що входять до складу “Burisma Group”.

Отже, друг Януковича i його екс-мiнiстр Злочевський вiдтепер чистий перед законом. “Ловкость рук” вiд Юрiя Луценка виглядає так. По-перше, переквалiфiкувати незаконне збагачення Злочевського на несплату податкiв його компанiєю. По-друге, довести, що компанiя Злочевського не сплатила податкiв у 2016 роцi — оголосити пiдозру бухгалтерцi та зняти пiдозру з головного фiгуранта. Компанiя сплачує суму несплаченого податку, i справу закривають.

Цим урятували майно компанiй Злочевського i його бiзнес та зробили собi показник у виглядi сплати фактичних коштiв у бюджет. Ще нiкому з генпрокурорiв не вдавалось так швидко вiдбiлити одiозного соратника Януковича. Луценко i Шокiна, i Ярему переплюнув. Браво!

А як цiкаво в цей момент дивитися на фото пiврiчної давностi. Луценко iз серйозним виразом обличчя показує малюнки з газовими схемами та звинувачує Злочевського в тому, що той украв мiльярд…

I це аж нiяк не весь список. Та вони просто зливають справи одна за одною!

— Помiтив ваш коментар пiд одним iз постiв Юрiя Луценка у Фейсбуку. Ви питаєте його, чому до суду досi не потрапила справа ще одного поплiчника Януковчиа, Курченка. Генпрокурор на це нiчого не вiдповiв. Яка там проблема?

— Згадайте, коли Нацiональне антикорупцiйне бюро взяло вiйськового прокурора Кулика за одне мiсце щодо корупцiйних дiянь, то генпрокурор Луценко i головний вiйськовий прокурор Матiос розгорнули цiлу iнформацiйну кампанiю, що без Кулика справа Курченка розвалиться, а з Куликом вона вже у вереснi буде в судi. I що ж? Суд тодi вирiшив не усувати Кулика вiд займаної посади. То де ж справа Курченка в судi?

Отже, чуємо лише масу гучних заяв, якi в пiдсумку не виявляються зафiксованими реальними результатами. А у випадку Злочевського результативнiсть узагалi вiд’ємна, бо Луценко фактично легалiзував статки Злочевського.

— А якi мотиви? Чому це вiдбувається? Той же Луценко вступав на посаду зi словами, мовляв, розумiє: розчарування ще одним постмайданним генпрокурором народ може не стерпiти. Як це пояснити?

— Юрiй Вiталiйович Луценко мiг змiнитися i перетворитися з полiтика-популiста на державного дiяча, що змiнив стрижневу проблемну iнституцiю — Генпрокуратуру. Проте вiн зробив свiй вибiр i залишився полiтиком-популiстом.

Я щиро сподiваюся, що коли-небудь мотивацiю Луценка встановить слiдство. Менi б дуже хотiлося, щоб цiєю мотивацiєю була лише непрофесiйнiсть. Але менi важко уявити, як можна через непрофесiйнiсть вигородити того ж Злочевського — одного з провiдних мiнiстрiв Януковича.

Бо як можна випадково переквалiфiкувати справу так, щоб вiдповiдальним виявився не вiн, а його бухгалтер? Тому в сукупностi з iншими проваленими справами вважати це лише наслiдком непрофесiйностi — це обманювати себе.

— А ось справу про державну зраду Януковича за письмове прохання до Путiна вторгнутися в Україну Генпрокуратура, як виглядає, серйозно нацiлилася довести до вироку вже навеснi. Хiба нi?

— Так, але зауважте: це справа не про корупцiю. Вона не стосується корупцiйних оборудок Януковича i його оточення. Янукович, безсумнiвно, мерзотник, який заслуговує покарання i за держзраду, i за ще чимало злочинiв. Але цiлком очевидно, що одноосiбно вiн не мiг робити все те, що робив. Вiн мусив дiяти як лiдер органiзованого злочинного угруповання у владi.

А виглядає, що за правлiння Януковича в нас практично не було корупцiї. Навiть не зрозумiло, а чому це в такому разi взагалi Майдан зiбрався?

Андрiй ГАНУС