Україна стала одним із найбільших світових центрів сурогатного материнства, але законодавча неврегульованість цієї галузі призводить до випадків торгівлі людьми

Про це заявив генпрокурор України Юрій Луценко, передає Еспресо.TV.

«Після прийняття владою Індії рішення про заборону комерційного сурогатного материнства центр такої діяльності сфокусувався в тому числі в Україні і ми зараз є одним із найбільших операторів цього маловрегульованого в нашій країні бізнесу», — сказав Луценко.

Генпрокурор розповів про кримінальну справу, фігуранти якої під виглядом надання послуг сурогатного материнства фактично продавали українських немовлят за кордон.

В 2010 році громадянином Республіки Молдова, який одночасно є громадянином ФРН на території України організовано діяльність медичного центру з надання медичних послуг у області репродуктивної медицини. На початку 2011 року клієнтами цієї клініки стало подружжя громадян Італійської Республіки, я кі уклали договір із вищезазначеною фірмою щодо здійснення допоміжних репродуктивних технологій методом репродуктивного материнства. Останні зобов’язалися виростити для них немовлят за оплату в сумі 30 тис. євро. Потенційні батьки на момент запліднення навіть не перебували на території України і не надавали свого біоматеріалу. МОЗ категорично вимагає, щоб немовля, яке передається подружжю в рамках сурогатного материнства мало ознаки принаймні одного з партнерів сурогатного материнства — генетичний матеріал батька або матері, які усиновлюють, має співпасти з ДНК немовляти. В разі якщо цього немає, очевидно, що йдеться просто про українське немовля, яке незаконно кримінальним способом фактично продається в іншу країну», — сказав Луценко.

Генпрокурор додав, що італійське подружжя, використавши завідомо підробні документи медичного центру «Біотехком», а також українських органів державної реєстрації актів цивільного стану зареєструвалися батьками цієї новонародженої дитини і в жовтні 2011 року вивезили її до Італії.

«За вчинення цих дій  медичний центр «Біотехком» отримав від громадян Італії 32 тис. євро, сурогатна мати отримала 6 тис. євро. Таке співвідношення було у всіх випадках, а їх є більше тисячі на території України», — зазначив генпрокурор.

Підробку даних про походження дитини виявили італійські правоохоронці, які провели експертизу та спростували можливість походження немовляти від подружжя. У результаті дитину передали до італійського дитбудинку, а подружжя притягли до кримінальної відповідальності.

Представнику медичного центру «Біотехком» в Україні повідомили про підозру в кримінальному правопорушенні за статтею про торгівлю людьми, а головному лікарю центру — ще за підробку документів, пов’язаних із торгівлею людьми. Наразі їм загрожує від 8 до 15 років позбавлення волі з компенсацією майна.

За слоами Луценка, фірма у відповідь оголосила про тиск на законний бізнес. Генпрокурор розповів, що до ГПУ дійшло 43 звернення народних депутатів про тиск на законний бізнес, 30 народних депутатів зробили публічні заяви з цього приводу, 2 з них сприяють захисту «Біотехком» під час обрання запобіжного заходу керівникам цієї фірми. Фірма також подала прохання до Кабміну заслухати керівництво ГПУ і Нацполіції на засіданні координаційної ради під головуванням прем’єр-міністра.

За даними ГПУ, «Біотехком» провела щонайменше 1 тис. операцій по сурогатному материнству і в багатьох випадках не було дотримано норм закону про необхідність біоматеріалів принаймні від одного з батьків, які усиновлюють.

Луценко наголосив, що слідство наполягатиме на арешті усіх підозрюваних і закликав усіх потерпілих жінок звертатися до правоохоронців. Обвинувачення також висуває статтю про уникнення від сплати податків з коштів, які виводилися через фіктивні фірми.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

ИСТОЧНИКЕспресо
Предыдущая статьяСервіс Booking заборонив туристам бронювати житло в окупованому Криму
Следующая статьяПорошенко про заяви Путіна щодо України: «Якщо так багато говорив, то йому воно свербить»