Сайт журналістських розслідувань marionetki.net  демонструє сенсаційні карти, на яких видно, як за останні 32 роки варвари знищили наші національні парки.

“Карпатський”,  “Синевир”, “Гуцульщина”, “Вижницький”, “Зачарованна долина”, “Сколівські бескиди” — всі ці Карпатські ліси втратили сотні гектарів лісу, а разом з тим і життя звірів у них.

Для перегляду масштабів варварства переміщайте повзунок по горизонталі.

Карпати — наші легені країни, наша гідність, наша гордість. А разом з тим — біль і розчарування. В кожному карпатському селі є свої клани, які годуються з лісу. Вони наймають місцевих мешканців, які за кусок хліба і за пляшку горілки готові валити гектари лісу. Потім цю деревину передають в потрібні руки через лісгоспи. А тоді вона вже прямує напряму ешелонами (в омріяну українцями)  Європу. Елітну і таку для нас безцінну деревину вивозять як дрова по 50-70 вагонів за добу. Кришують цю вирубку чиновники-хабарники, перевертні-правоохоронці.

Ліс безбожно вирізають

Координатор партії «ВОЛЯ-РУХ НОВИХ СИЛ Михайла Саакашвілі» у Львівській області і активіст громадської організації “Майдан Старосамбірщини” Василь Курій кілька років бореться з незаконною вирубкою дерев.

— Боротьба з незаконними вирубками почалася наприкінці 2013 року. Коли почали з’ясовувати діяльність лісових підприємств “Державний лісгосп” і “Галсільліс” — прозріли. У підприємства “Старосамбірській Галсільліс” немає жодної машини і навіть бензопили. У ньому працюють лише 60 чи 70 природоохоронців, які мають охороняти ліс. А борг у цього підприємства — мільйони гривень. Звідки борг, якщо це підприємство тільки видає лісорубні квитки? – волає Василь Курій. — Комунальне підприємство “Галсільліс” належить Львівській обласній раді. Та партія, яка мала більшість в цій раді — завжди крала ліс. Вони контролювали керівника лісового підприємства, і ця вертикаль тягнулась до самого низу. Це, можна сказати, був такий собі приз для політичної партії, яка виграла вибори.

Василь Курій: “В кожному селі у Карпатах є по 20-30 сімей, які кормляться з лісу

Василь Курій каже, що йому разом з місцевою “Самообороною” вдалося знайти гектари зрубаного лісу.

— Наразі “чорні” лісники навчились закомуфльовувати порушення. Коли вони цього не вміли робити, то ми виявили вирубку на 2000 кубів деревини біля села Дністрик. Керівника підприємтсва “Галсільліс” тоді було знято, і порушено кримінальну справу. Через пару місяців він з’явився головним інженером в сусідньмоу районі, і працював на цьому ж самому підприємстві, — стверджує Василь.

 

Повалені дерева. Таку картину можна побачити в кожному лісі у Карпатах. (Фото Василя Курія)

 А ще Василь розповідає, що квиток у підприємства “Галсільліс” купляють приблизно 10 підприємців — а ріжуть сотні.

—  В районі є з десяток підприємців, які мають бригади і мають право брати участь в торгах. Вони виграють тендери і роздають квитки своїм друзям, продають їх своїм знайомим. Ці бригади вриваються в ліс, вирізають все, що є, за допомогою місцевих заробітчан і алкоголиків. І завдяки цьому вони отримують підтримку громади. Тому що якщо в селі, наприклад, 100 дворів, то 40-50 з них кормляться з лісу.  Поліція це бачить і дійсно працює. Але у них зв’язані руки, — каже Василь Курій.

— Сільські ради прийняли рішення не дозволяти проводити рубки на їх територіях, і не возити ліс по їхнім комунальним дорогам. Це рішення ігнорується. І найбільші вирубки лісу є наразі біля сіл Лопушанка-Хомина, Стрілки, Тур’є, Ясениця-Замкова, Лінина, Соснівка, Великосілля, Гвоздець, Головець, Тершів, Сушиця, Велика Сушиця, Старява, Катино, Лопушниця, Росохи, Головецько, Терло, Стрільбичі, Біличі, Тиха, Мшанець, Галівка, Топільна, Тур’є, Недільна. Така ж сама ситуація і в сусідньому Турківському районі. Чи були погрози? Так. Були і дзвінки, і погрози. Їх було дуже багато. Але я ніяких заяв не пишу, це нижче мого рівня.

Тут на гіф-анімації можна побачити, як біля Старого Самбору вирубували ліси. В цьому районі такі випадки непоодинокі

Василь каже, що і зараз в районі рубають ліс, хоча діє особливий режим, коли шуміти не можна.

— З 1 квітня по 15 червня діє режим тиші. Не можна рубати ліс, тому що у тварин час розплоду. Є розпорядження департаменту екології і природних ресурсів про те, що не можна працювати в лісі. Не можна користуватись бензопилою. Цього режиму ніхто не дотримується, — стверджує Василь.

Гусеничний трактор в Карпатах під забороною. Але це не спиняє “чорних” лісників. За допомогою цієї техніки вони відтаскують повалені дерева до вантажівок.

Поблизу села Дністрик. Тут активісти знайшли 2000 кубів незаконо зрубаної деревини.

Щороку завдяки активній позиції Василя Курія поліція відкриває десятки кримінальних проваджень щодо незаконної рубки лісів. Були такі дні, коли завдяки його діяльності поліція порушувала чотири справи за день. А загалом, у Старосамбірському районі за рік порушують приблизно 100 кримінальних проваджень на рік. Василь Курій бачить один вихід, щоб припинити рубки — віддати усі ліси під контроль громадам.

А тепер сенсаційні карти.

Як змінились Національні парки Карпат через вирубку дерев

Щоб не розказувати про вирубку дерев, її краще показати.

  1. Карпатський національний парк

  1. Національний парк “Синевир”.  В одному сантиметрі — 5 кілометрів

 

  1. Національний парк “Вижницький”

  1. Національний парк “Гуцульщина”

  1. Національний Парк “Зачарована долина”

  1. Національний Парк “Сколівські Бескиди”

Як бичимо зі знімків, від національних парків Карпат через 30 років може вже нічого і не лишитись. А як у наших сусідів у Польщі? Пропонуємо поглянути на Бещадський Національний парк Польщі за останні 32 роки.

Жодних змін за 32 роки. Парк у Польщі — то справді національне надбання.

Потрібно захищати свої ліси

Народний депутат від партії “ВОЛЯ” Юрій Дерев’янко каже, що мараторій на експорт деревини потрібно зробити ще жорсткішим.

— Президент Порошенко в минулому році їздив до Брюселлю на саміт. Мав привезти безВІЗ, а натомість привіз безЛІС. Він пообіцяв європейцям скасувати мараторій на вивіз української деревини. За це йому пообіцяли 600 мільйонів гривень кредиту, — пригадує депутат Юрій Дерев’янко.

Нардеп переконую, що скасовувати мараторій непотрібно ні в якому випадку.

— Я і активісти з партії “ВОЛЯ” виступаємо за те, щоб не тільки зберегти мараторій, а і розширити його. Ми хочемо добитись, щоб дія мараторію поширювалась і на експорт дров, під виглядом яких вивозять елітну деревину.

Дерев’янко додає, що за останні роки лісистість України зменшилась з 44% до 11%. Це кричущий показник. І тому потрібно діяти.

— Винищувати ліси в Україні можуть тільки люди, яким все одно, що наша країна може перетворитись на пустелю. Вони не пов’язують своє подальше життя в нашій Україні. А ми з однопартійцями бачимо необхідність розширити дію мараторію і обов’язково посилити відповідальність за незаконну вирубку лісу. Український ліс має лишатися в Україні. Ми маємо виробляти свою продукцію і експортувати її в Європу, а не дарувати за безцінь ешелони лісу-кругляка.

Артем Фляжніков

 

 

Предыдущая статьяСамым большим коррупционерам Украины рекордно подняли зарплаты
Следующая статьяНа паркомісці Наталії Корчак знайшлася нова незадекларована Skoda

5 КОММЕНТАРИИ

  1. Рубили и будут рубить! А для обмана надзорных органов, длинные бревна либо распилят на несколько частей либо оформлят знатоками таможенных тонкостей как обыкновенные дрова. Это отработанная годами схема.

  2. Еще можно часто услышать разговорыо санитарной рубке леса и о необходимости предотвращения пожаров за счет просек. Наглые варвары без принципов и ценностей разрушают все багатсва Украины.

  3. Закарпатье — регион, где больше ни на чем зарабатывать, кроме рекреации. А лес — это основа, залог того, что здесь будет чистый воздух, вода в достаточном количестве … Исчезнет лес — исчезнут рекреационные ресурсы!!!

  4. Обычные люди никак глобально повлиять на ситуацию не могут. Повлиять на ситуацию может только государство, заставив лесоводов выполнять закон. Но проблема в том, что у власти нет понимания, к чему приводит проблема массовых рубок лесов на Закарпатье.

  5. В 2016 году государство не выделило никаких средств на развитие леса это и создает угрозу, в частности, несанкционированных рубок. Лес не является достоянием лесоводов. Это достояние государства. Это экосистема, которой мы все пользуемся.