Голова комітету начальників штабів США генерал Марк Міллі заявив про те, що протягом останніх п’яти років китайські збройні сили стали більш агресивними та небезпечними.

Як повідомляє Associated Press, адміністрація президента США Джо Байдена розглядає Індійсько-Тихоокеанський регіон як один із головних геостратегічних пріоритетів, пише КП в Україні. У Білому домі вважають, що Китай хоче перетворити цю територію на зону свого впливу, і щоб запобігти цьому, залишається мало часу.

За словами Міллі, китайські військові здійснюють все більше «небезпечних перехоплень» військових літаків США та інших союзників: Канади, Австралії, Японії. «Китайських військових як у повітрі, так і на морі побільшало, і вони помітно агресивніші в цьому конкретному регіоні», – заявив американський генерал.

Китай наздоганяє США з ядерної зброї

За кількістю ядерної зброї лідирують США. Вони мають 4018 одиниць, у Китаю ж – 250-300 одиниць. Але міністерство оборони США випустило прогноз, згідно з яким Китай до 2030 року вчетверо збільшить кількість боєголовок, що знаходяться в його розпорядженні, довівши як мінімум до тисячі. Експерти Стокгольмського Інституту проблем миру (SIPRI), що публікують щорічні оцінки стану ядерних арсеналів, також стверджують, що Китай останні кілька років нарощує їх.

Крім цього, Пекін посиленими темпами розробляє нові види озброєнь. Наприклад, гіперзвукова зброя. Вона буває двох типів: ракети, що не залишають меж атмосфери, і системи часткового орбітального бомбометання (СЧОБ), які виходять на низьку навколоземну орбіту і звідти прискорюються у напрямку до мети. Китай об’єднав два підходи та розробляє маневрений космічний корабель-СЧОБ, здатний випускати гіперзвукові ракети. Китай заперечує, що випробовує гіперзвукові ракети, але два пуски минулого літа, на думку західних експертів, свідчать про те, що він на шляху до мети.

Також, за даними Пентагону, Китай робить ставку на інтелектуальні озброєння, здатні підірвати оборону потенційного противника. Цю роботу координує китайська академія військових наук, яка отримала від уряду мандат на «військово-цивільне злиття», тобто використання потенціалу цивільних технологічних компаній у військових цілях. Згідно з опублікованими доповідями, Китай уже використовує штучний інтелект при створенні бойових роботів, систем наведення ракет, повітряних та морських безпілотників.

Чи це означає, що Китай відмовляється від курсу на безконфліктність на користь більшої агресивності на світовій арені? Лікар Зено Леоні з Кінгз-коледжу в Лондоні вважає, що в основі офіційної політики КНР, як і раніше, лежить принцип: “Перемагати без війни”. Але це може змінитись. “Наявність повністю модернізованого флоту може стати поворотним пунктом”, – цитує його слова ВВС.

Порівнюємо армії двох країн

Американські військові експерти зіставили кількість особового складу, техніки, зброї в арміях США та Китаю.

Китай США
Оборонний бюджет:
250 мільярдів 240 мільйонів доларів 770 мільярдів доларів
Армія:
2 мільйони людей 1 мільйон 390 тисяч осіб
Військовий резерв:
510 тисяч людей 442 тисячі осіб
Танки:
14 692 одиниці 9732 одиниці
Бронетранспортери:
42 982 одиниці 48 409 одиниць
Загальна кількість артилерії:
7642 одиниці 2840 одиниць
Військові літаки:
4210 одиниць: винищувачів – 1532,
штурмовиків – 1320 та ін.
13 971 одиниця: винищувачів – 2689,
штурмовиків – 3109 та ін.
Гелікоптери:
1809 одиниць, з них 383 – ударні 5561 одиниця, з них 1193 – ударні.
Усього кораблів:
816 одиниць: авіаносців – 2, вертольотоносців – 1,
есмінців – 50, фрегатів – 54, корветів -71,
підводних човнів – 79.
529 одиниць: авіаносців – 11, вертольотоносців – 9,
есмінців – 92, фрегатів – 25, корветів – 22,
підводних човнів – 71.

Думка фахівця

Олег Жданов, військовий експерт:

– Китайська армія та флот справді більші за чисельністю, ніж американська армія, і посідає перше місце у світі. Щодо її боєздатності зараз говорити важко, тому що Китай повністю перейшов на озброєння свого виробництва, і воно ще не було задіяне у бойових умовах. Та й сама китайська армія не має бойового досвіду участі у війні. І єдине місце, де поки що Пекін може застосувати силу, – це Тайвань.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.