На тлі атак росії на енергетичну інфраструктуру та ризиків, які несе зима, в українському уряді просили біженців по можливості не повертатися до весни. Перебої з електроенергією також можуть спричинити нову хвилю міграції до Європи, до якої країни ЄС активно готуються. Хоча допомогу біженцям вже потроху зменшують, основні програми підтримки європейські країни продовжують. «Слово і діло» розібралося, на яку допомогу можна розраховувати у трійці країн, які прийняли найбільше українських біженців.

Яку допомогу українські біженці можуть отримати у Польщі

Громадяни України можуть легально перебувати у Польщі протягом 18 місяців із статусом тимчасового захисту. Такий статус надає людині право на освіту, медичне страхування та обслуговування, доступ до ринку праці, соціальну допомогу, забезпечення житлом.

Щоб підтвердити своє легальне перебування у Польщі, потрібно здати відбитки пальців у місцевому муніципалітеті протягом 60 днів після перетину кордону. Крім того, потрібно подати заявку на тимчасовий захист та оформлення ідентифікаційного коду PESEL.

Медична допомога в Польщі для українських біженців безкоштовна, а для працевлаштування дозвіл не потрібен.

У Польщі українські біженці можуть отримати одноразову виплату у розмірі 300 злотих (близько 64 євро). Гроші можна витратити на проживання та покриття витрат на їжу, одяг, засоби особистої гігієни. Отримати допомогу може громадянин України, який: легально в’їхав до Польщі безпосередньо з України в період з 24 лютого 2022 року, має намір залишитись у Польщі та внесений до реєстру PESEL.

Крім того, протягом перших 120 днів з моменту приїзду українці можуть отримувати еквівалентну 40 злотим на день (близько 9 євро) цільову компенсаційну допомогу.

Також передбачено додаткові виплати на дітей. Сім’ї, дитина в якій ходить у ясла або перебуває під наглядом денного опікуна, можна оформити фінансову допомогу у розмірі 400 злотих (85 євро).

За кожну дитину, яка проживає у Польщі, також можна отримувати 500 злотих допомоги (106 євро). Є також програма «Сімейний капітал опіки» у розмірі 12 тисяч злотих (2,5 тисячі євро): допомогу (частинами) можна отримати на другу та кожну наступну дитину у віці 1-3 роки.

Щодо житла, то зараз біженці можуть безкоштовно проживати у місцях колективного розміщення. Але з 1 січня у Польщі планують запровадити 50% оплати за проживання для осіб, які перебувають у центрах тимчасового розміщення понад 120 днів. У середині 2023 року потрібно буде повністю покривати вартість проживання.

Як допомагають біженцям у Німеччині

Українські біженці можуть перебувати у Німеччині без посвідки на проживання до 90 днів. Зі статусом тимчасового захисту в країні можна жити рік з можливістю його продовження.

Медичне обслуговування українських біженців у Німеччині безкоштовне, а для того, щоб влаштуватися на роботу, потрібно отримати дозвіл.

У Німеччині для безробітних біженців передбачені щомісячні виплати: 449 євро для одиноких дорослих та батьків-одинаків, 404 євро – для повнолітніх громадян.

На дітей віком до 5 років щомісяця виплачують допомогу у сумі 285 євро, 6-13 років – 311 євро, 14-17 років – 376 євро.

Яка допомога передбачена для біженців із України в Чехії

У Чехії українці можуть перебувати протягом 90 днів, але протягом трьох днів потрібно зареєструватися в поліції у справах іноземців. Якщо ви плануєте залишитись у Чехії, можна подати заявку на тимчасовий захист.

Як роз’яснили в Міністерстві внутрішніх справ країн, особа з тимчасовим захистом може перебувати в Чехії до одного року: буде надано доступ до державного медичного страхування, освіти, вільний доступ до ринку праці та право на додаткову допомогу.

Як і Польща, Чехія з січня змінює умови проживання у центрах розміщення: терміни можливого перебування у спортзалах скоротять до 30 днів, у готельних номерах – до 150 днів. Потім кожен день перебування буде платним.

Водночас місцевих мешканців заохочують приймати у себе вдома українських біженців – їм збільшать розмір щоденної компенсації.

Перші півроку перебування у Чехії українські біженці можуть претендувати на отримання 5 тисяч крон (205 євро) щомісяця. Потім розмір допомоги зменшується до 4,6 тисячі крон (190 євро).

Аналогічні виплати у перші півроку передбачені для дітей. Далі розмір допомоги зменшується до 3,3 тисячі крон на місяць (136 євро).

Що стосується медичного обслуговування в рамках страхування: для осіб молодше 18 років і старше 65 років воно безкоштовне, а для всіх інших безкоштовне лише протягом п’яти місяців.

Нагадаємо, у Євросоюзі готуються до нової хвилі міграції на тлі ударів росії по об’єктах енергетичної інфраструктури.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.