Президент знову виставив себе на посмiховисько: опублiкував указ про присвоєння нагороди, а потiм назвав це технiчною помилкою

22 сiчня зi сайта Президента стало вiдомо про нагородження до Дня Соборностi автора книжки «Пiдступи близнюкiв — сiонiзму i комунiзму» Василя Квасновського. В оприлюдненому указi йшлося: «Нагородити орденом Свободи Квасновського Василя Петровича — суспiльно-полiтичного дiяча, Тернопiльська область», пише газета Експрес.

Уже за два днi стало ясно, що президентська адмiнiстрацiя зрозумiла: це — початок великого скандалу.

25 сiчня сам головний рабин України та Києва Моше-Реувен Асман звернувся до Президента Порошенка з проханням переглянути указ про нагородження Квасновського. Чому?

Рабин заявив, що книжки лiтератора «просякнутi ненавистю до євреїв», i такi нагородження можуть стати приводом для розпалювання мiжнародного скандалу. Асман зажадав вiд Порошенка перегляду наказу.

Скандал став топ-темою i в Iзраїлi. Це й не дивно, адже указ Петра Порошенка з’явився напередоднi Мiжнародного дня пам’ятi жертв Голокосту.

«Єврейська громадськiсть України та iнших країн свiту була шокована новиною про те, що, згiдно з Вашим наказом, орденом Свободи нагороджено Василя Квасновського — патологiчного антисемiта, книги якого просякнутi ненавистю до євреїв. У своїх книгах вiн звинувачує євреїв у жахливих злочинах проти українського народу… Як «справжнiй» документ вiн цитує стару фальшивку часiв царизму — так званi «Протоколи сiонських мудрецiв», якi в 1930 — 40 роках використовувала нацистська пропаганда для обгрунтування геноциду євреїв», — заявив Асман.

I що ж? Спрацювало! Повiдомлення зi сайта прибрали, натомiсть прес-служба Адмiнiстрацiї Президента розмiстила оголошення: «На сайтi президента виправлено помилку в указi про нагородження державними нагородами України з нагоди Дня Соборностi України».

Також повiдомили, що нiбито пiд час пiдготовки указу та погодження списку нагороджених у результатi «технiчної помилки на сайтi голови держави була розмiщена одна з чорнових версiй документа. Остаточна версiя указу буде надрукована в офiцiйних виданнях. З нею можна ознайомитися за посиланням». У новому документi iменi Василя Квасновського вже немає.

Як в Адмiнiстрацiї Президента можливо допуститися таких помилок? Як працює нагородна система на Банковiй? Про це ми розпитували Олега Рибачука, колишнього голову Секретарiату Президента України за президентства Вiктора Ющенка.

— Якою є процедура нагородження державними нагородами?

— Я обiймав посаду в Секретарiатi Президента, яка є найближчою до справи нагородження, i в мене ця процедура завжди викликала дуже багато запитань. Можу сказати, що вона є радянською, хаотичною, незрозумiлою, непрозорою, з великим елементом корупцiї. Знаєте, як жартували в Одесi: «У мене є зайвi пiвмiльйона, не знаю, кому занести, але хочу бути Героєм України». Так ось це про цю процедуру. I не думаю, що ця система принципово змiнилася з часiв президентства Вiктора Ющенка. I найгiрше, що найвищi державнi нагороди отримують багато одiозних людей. А це кидає тiнь на людей, якi справдi заслужено отримали цi нагороди.

— Як ця процедура має вiдбуватися вiдповiдно до закону?

— Вона виглядає так: трудовий колектив, у якому працює кандидат на отримання нагороди, представляє його до нагородження вищому керiвництву, а той своєю чергою звертається з цим до Адмiнiстрацiї Президента. Наприклад, до Дня банкiвського працiвника голова НБУ скеровує до Адмiнiстрацiї Президента подання про присвоєння державної нагороди найкращому банкiру.

У листi на iм’я Президента зазначають про конкретнi заслуги особи, що стали пiдставою для порушення такого питання. Цi документи опрацьовує Управлiння державних нагород та геральдики Адмiнiстрацiї Президента. Крiм того, це питання попередньо розглядає Комiсiя державних нагород та геральдики, яка є дорадчим органом, створеним при Президентовi України. До її складу входять нинi заступник глави Адмiнiстрацiї Президента, ректор Львiвської нацiональної академiї мистецтв, голова Українського геральдичного товариства та багато iнших поважних людей.

— Чому через стiльки фiльтрiв все одно проходять такi невдалi рiшення?

— Знаєте, у мене був такий випадок, коли всi пiдроздiли Секретарiату стверджували, що конкретну особу не можна нагороджувати орденом Героя України, а ось одна людина з близького оточення Вiктора Ющенка запевняла в протилежному й сама пiдготувала указ про присвоєння державної нагороди.

Уся Адмiнiстрацiя Порошенка насправдi також розмiщена в одному кабiнетi, де сидять чотири людини, якi займаються такими справами. А про комiсiю державних нагород та геральдики можу сказати: у нiй «чорт ногу зламає». У нiй є завжди люди, з якими можна домовитися, вона працює суто формально.

Предыдущая статьяНа сесії облради – бійка через мову
Следующая статьяУкрзализныця: Блокада Донбасса стоила 40 миллионов