Новий 2023 рік в Україні ознаменувався падінням цін на автомобільне паливо. Дешевшають не лише бензин та дизель, а й скраплений газ, вартість якого в останні місяці залишалася доволі високою. “Апостроф” з’ясовував, чому дешевшає пальне, чи збережеться така тенденція в році, що настав, і як на ціни вплине лютневе ембарго ЄС на російські нафтопродукти.

Ціни на автомобільне паливо в Україні почали знижуватись.

Після осінньої відносної стабільності в середині листопада пальне почало дорожчати й досягло цінового піку наприкінці грудня. Проте в останні дні минулого року тенденція змінилася, і ціни пішли вниз.

У січні тренд на зниження вартості палива зберігається. Так, якщо згідно з даними “Консалтингової групи А-95”, 27 грудня 2022 року середня роздрібна ціна в Україні бензину А-95 становила 52,38 гривні/літр, то 17 січня 2023 року вона впала до 50,7 гривні/літр. Дизельне паливо за цей період подешевшало з 55,14 гривні/літр до 54,36 гривні/літр.

Ціни на автомобільний газ змінювалися дещо інакше, але загалом цей вид палива також дешевшає останнім часом. Ще 6 січня середня ціна автогазу на АЗС становила 29,34 гривні/літр, а 17 січня вона була вже на рівні 28,15 гривні/літр.

Фактори ціноутворення

На ціноутворення нафтопродуктів в Україні здебільшого впливають два фактори – котирування нафти та курс гривні. Останніми місяцями валютний курс залишається досить стабільним. Що стосується нафтових котирувань, то після березневого піка на рівні майже 130 доларів за барель і червневого афтершоку, який показав перевищення 120 доларів, ціна еталонної марки Brent почала впевнено знижуватися, хоч і з невеликими коливаннями, і станом на середину січня перебувала в діапазоні 80-85 доларів/барель.

Проте зниження нафтових котирувань не надто позначилося на цінах нафтопродуктів в Україні.

“Можна сказати, що, на жаль для нас, європейський ринок бачить нашу потребу в паливі, і для нас закріпилася якась негласна ціна, яка по суті не сильно залежить від зміни світових котирувань. А залежить вона від того, які премії виставляють європейські трейдери на свій продукт, — розповів “Апострофу” директор “Консалтингової групи А-95” Сергій Куюн. – Наприклад, коли у грудні ціна падала, премії залишалися високими й навіть росли. Відповідно, це нівелювало падіння основного котирування. Тому ми навіть не відчули цього зниження”.

До “стабілізації” цін доклали руку й вітчизняні трейдери.

“Ознаки просідання цін на ринку пального були помітні вже в кінці 2022 року. У зв’язку зі зниженням світових цін на нафту почала знижуватися і гуртова ціна нафтопродуктів, — розповів у коментарі виданню експерт “Нафторинку” Олександр Сіренко. – Тим часом роздрібні мережі продовжували підтримувати високі ціни на пальне, попри те, що ринкових причин для цього не було”.

На прохання уряду

Втім, в середині зими через те, що в цей час на ринку існує мінімальний попит, власники мереж пішли на зниження роздрібних цін для того, щоб підтримати рух товару, зазначає Олександр Сіренко.

При цьому спостерігається ситуація, коли ціни одного продукту можуть відрізнятися від мережі до мережі в межах до 5 гривень на літрі.

“Хоча підстав для такої різниці практично немає, оскільки зараз всі оператори купують пальне тільки на європейському ринку і доставляють його в Україну одними й тими ж шляхами. Вартість товару, його якість і логістичні витрати для всіх однакові, тож і кінцеві ціни мали б не відрізнятися між собою, — говорить експерт. – Деяка різниця в гуртовій ціні може виникати тільки в залежності від розміру закупівлі — для великих партій ціна дещо нижча. Проте ми зараз бачимо, що як раз великі імпортери тримають найвищу ціну на своїх АЗС”.

Фото: Pixabay

Важливо також зазначити, що роздрібні ціни на автомобільне паливо навряд чи впали б, навіть попри світові тенденції, якби в Україні був його дефіцит. Але зараз жодного дефіциту пального в країні немає. Можна сказати, що його навіть надлишок.

“Річ у тім, що трейдери, у тому числі на прохання уряду, привезли дуже багато палива в грудні, і в січні така динаміка продовжується, — розповідає Сергій Куюн. – Це відповідно спричинило перелив ринку, багато мереж тримають зараз безпрецедентно великі запаси на 20-25 днів реалізації, і звичайно ж це тисне на ціни — вони падають, тому що багато хто хоче скинути ці партії для того, щоб повернутися в гроші й поїхати знову за паливом”.

“Мутний” автогаз

Окремої згадки заслуговує скраплений автомобільний газ.

“Він також є нафтопродуктом, і його ціна підкоряється тим же тенденціям, що і бензин і дизель. Проте на його ціну діє ще один фактор, пов’язаний з його походженням, — пояснює Олександр Сіренко. – Останнім часом ми бачимо значне збільшення постачання газу з Латвії та Литви, і є припущення, що це значною мірою російський ресурс. Цим пояснюється його низька ціна, оскільки російські компанії, обтяжені санкціями, сьогодні пропонують свої продукти зі значними знижками, аби лише продати”.

За словами експерта, сьогодні лише невелика частина газу надходить в Україну від відомих виробників, тоді як переважна більшість товару є сумішшю, а тому не можна встановити, яким є джерело його надходження.

“Для того, щоб уникнути попадання на український ринок російського пального уряду доцільно заборонити завезення партій без сертифіката виробника, який би посвідчував точне походження товару. І у випадку, якщо воно невідоме, не дозволяти ввезення на територію України, — каже Сіренко. – Допустивши на ринок російські товари, ми будемо фінансувати агресію з власної кишені”.

До речі, існує вірогідність, що в Україну потрапляє й інше російське пальне.

“Повідомлялося, що в Чорному морі знаходяться танкери-накопичувачі, до яких по черзі підходять судна з Новоросійська і з Болгарії та Румунії. Це дуже схоже на схему завезення російського пального на європейський ринок, а звідти — і на український”, – говорить Олександр Сіренко.

Фото: Wikipedia

В очікуванні ембарго

“Нерозбірливість” європейців у зв’язках насправді багато в чому зрозуміла. Річ у тім, що 5 лютого має набути чинності ембарго на постачання російських нафтопродуктів до країн ЄС. Ця санкція завдасть значних збитків РФ, оскільки, на відміну від нафти, їй нікуди більше постачати нафтопродукти.

Але в Європі теж нервують, адже такого прецеденту в неї ще не було.

Проте європейці запаслися паливом завчасно. До того ж нагадує Сергій Куюн, в Європі є стратегічний запас нафти та нафтопродуктів у розрахунку на 90 днів імпорту.

До речі, за його словами, прохання українського уряду до трейдерів закупити пального із запасом, також пов’язане з очікуваним введенням в дію ембарго на російські нафтопродукти.

Але чи достатньо створених запасів для того, щоб упоратися з можливими викликами, пов’язаними з ембарго? Це стане зрозумілим ближче до квітня, вважає Сергій Куюн.

Таким чином, якщо європейські трейдери у найближчі місяці вирішать питання заміни джерел постачання нафтопродуктів, проблем виникнути не повинно. Отже, не буде їх і в України.

Олександр Сіренко вважає, що роздрібні ціни на пальне хоча і знизилися останнім часом, все одно залишаються завищеними: “Трейдери мають можливість знизити вартість дизелю принаймні на 4 гривні за літр, а бензину — і ще більше, і при цьому мати цілком нормальний заробіток. Тож наступні тенденції на українському ринку – поступове зниження націнок до обґрунтованого рівня”.

Сергій Куюн своєю чергою утримується від прогнозів динаміки цін. “За останній рік ми пережили стільки віражів, що говорити, що все буде стабільно, чесно кажучи, не візьму на себе таку відповідальність, – пояснив експерт. – Останній рік також показав, що ціна – це другорядна річ. Головне – щоб паливо було. Якщо паливо буде, то все буде нормально. Цим і є важливим паливний буфер – він страхує від різких коливань. Ми вже стільки пережили минулого року, що я впевнений, що ми переживемо і нові виклики”.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.