На помічника президента Сергія Шефіра 22 вересня було скоєно замах – його автомобіль обстріляли: Шефір не постраждав, але був поранений його водій. Як буває після резонансних злочинів, чиновники і політики починають обіцяти «обов’язково знайти винних». Прессекретар президента Сергій Никифоров після інциденту заявив, що «виконавець замаху, замовники і спільники не уникнуть покарання». А генпрокурор Ірина Венедіктова сказала, що правоохоронці «роблять все можливе, щоб встановити зловмисників». «Слово і діло» пропонує подивитися, чим зазвичай закінчуються такі обіцянки.

З давніх і вже невиконаних обіцянок політиків «когось покарати» можна згадати обіцянку Юрія Луценка притягти до відповідальності винних у порушенні техніки безпеки на Рівненському полігоні, де загинули військовослужбовці. Інцидент стався 6 липня 2018-го: на полігоні вибухнув міномет «Молот», внаслідок чого троє бійців-контрактників загинули і дев’ятеро були поранені.

Поки Луценко був на посаді генерального прокурора лише проводили досудове розслідування, нікому навіть не вручили підозру.

Той же Луценко в листопаді 2018 року обіцяв покарати тих, хто напав на активіста Сергія Стерненка: «Можна передати пану Стерненку, що його справу забрали з Одеси в силу підозр в певних корумпованих і особистих зв’язках між нападниками і окремими правоохоронцями. Я контролюю цю справу. Упевнений, що як мінімум нападники будуть покарані». Але Луценка звільнили раніше, ніж він встиг виконати свою обіцянку.

Його попередник на посаді генерального прокурора Віктор Шокін в 2015 році пообіцяв притягти до відповідальності винних у смерті журналіста Георгія Гонгадзе. Після цієї обіцянки Шокін ще пів року пробув на посаді, і жодного прориву в розслідуванні не було.

Мер Одеси Геннадій Труханов у вересні 2017-го заявив, що всі винні в пожежі в дитячому таборі «Вікторія» понесуть відповідальність. Тоді, нагадаємо, загинули, троє дітей. Суд відсторонив від посади директора табору, засудив до умовного терміну виховательку. У 2019 група міжнародних експертів провела комплексну незалежну пожежно-технічну і будівельну експертизу табору. Експерти вказали на значну кількість порушень у зведенні будівель. При цьому всі посадові особи Одеської міськради, яких після пожежі усунули, повернулися на роботу. У слідства немає претензій ні до тих, хто реконструював «Вікторію», ні до тих, хто приймав заклад в експлуатацію. Таким чином, мер провалив свою обіцянку.

Антон Геращенко в 2017 році запевняв, що за вбивство п’яти правоохоронців в Княжичах винним буде винесено судовий вирок. Зазначимо, що він тоді був народним депутатом, і виконання цієї обіцянки було не в його компетенції. До дисциплінарної відповідальності за те, що сталося поліцейських притягнули, але вироків у справі не було. Більш того, деякі фігуранти ще й отримали нові посади.

Віктор Балога у 2015 році, теж як народний депутат, обіцяв зробити все можливе, щоб винні у стрілянині в Мукачеві були покарані. Нагадаємо, в липні того року в місті сталася стрілянина між поліцією і представниками «Правого сектора», кілька людей були поранені. Депутат так хотів допомогти розслідуванню, що був відсутній під час голосування за створення тимчасової слідчої комісії парламенту щодо цього інциденту. Так що обіцянка провалена.

Колишній міністр оборони Андрій Загороднюк не виконав обіцянку про те, що винних в побитті військовослужбовця Наталії Куліш покарають. Коли Загороднюк пішов у відставку, розслідування все ще тривало.

Нинішній генеральний прокурор Ірина Венедіктова обіцяла «докласти максимум зусиль», щоб покарати іноземця, винного в ДТП на дорозі Київ-Чоп: громадянин Франції порушив ПДР і зіткнувся з іншим авто, дві дівчини загинули. Обіцянка поки що в процесі виконання.

Також у процесі обіцянка покарати винних у загибелі українських військових в ході Іловайських подій 2014 року: «Сьогодні я з вами тут з однією метою, а також дати звіт і розповісти про те, чим займається Офіс генерального прокурора в питанні розслідування всіх обставин трагедії. Звичайно, треба схилити голову перед родичами загиблих українських воїнів. Ніякі наші зусилля сьогодні хлопців не повернуть, але, повірте мені, винні будуть жорстко і нещадно покарані за скоєне». Складно спрогнозувати, чи буде обіцянка виконана.

Дає аналогічні обіцянки і президент Володимир Зеленський. Так, глава держави обіцяв, що замовників смертельного нападу на Катерину Гандзюк покарають. У квітні минулого року було завершено досудове розслідування стосовно голови Херсонської облради Владислава Мангера і помічника-консультанта депутата цієї ж ради Олексія Левіна в організації нападу. Вироків ще немає.

Крім того, президент запевняв, що зробить все, щоб винні в смерті п’ятирічного Кирила Тлявова були покарані. На даний момент є четверо підозрюваних, триває суд.

Прем’єр Денис Шмигаль, своєю чергою, обіцяв, що покарають поліцейських Кагарлика, яких підозрюють у побитті та зґвалтуванні жінки.

На початку цього року в Харкові сталася пожежа в будинку для літніх людей, в результаті якого загинули 15 осіб і 7 отримали травми. Міністр розвитку громад і територій Олексій Чернишов заявив, що зробить все для того, щоб винних покарали. Кілька тижнів тому розпочалися слухання у цій справі.

У травні 2019 року в Черкасах невідомі побили місцевого журналіста Вадима Комарова. Після 46 днів коми Комаров помер у лікарні. Знайти його вбивць обіцяв нардеп Нестор Шуфрич: «І зараз, в цей складний час я щиро бажаю всім вам, виходячи на роботу, обов’язково повертайтеся додому. І нехай Вадим Комаров, а ми знайдемо його вбивць, буде останнім серед нас з вами, хто загинув за свободу слова». Поки вбивство не розкрите.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяОт инсценировки до привета от олигархов: версии покушения на Сергея Шефира
Следующая статьяЧетвертая волна коронавируса в Украине угаснет к началу декабря, — исследование