Фото - Радіо Свобода

Оспівана українцями великомучениця розвіяла ореол невинності, втративши образ героя. Її експресивні витівки з українським СБУ, провокативні відео “Ну що вср@лись?» та ще не до кінця розсекречені справи із Володимиром Рубаном та представниками “ЛДН-ДНР” дають підстави деяким експертам сумніватися у її безпечності для української державності.  Як відомо колишня льотчиця входила до складу комітету Ради нацбезпеки, маючи доступ до державної таємниці.

Хто ж вона насправді: жінка, котра не побоялася відкрито піти проти теперішньої влади, маріонетка Кремля чи просто недалекоглядна політична мавпа з гранатою?

Савченко хотіла стати Жанною Д’Арк

За словами політичного експерта Станіслава Зозулі, незважаючи на розповсюджену думку, що Савченко є керованою з Росією, він впевнений, що вона є самостійним політичним агентом.

“Тобто Савченко є цілком самостійною божевільною. Схоже на те, що вона цілком щиро і без жодного зовнішнього впливу хотіла знищити український політичний клас, посіяти страх і стати Жанною Д’Арк України та бути спаленою на вогнищі”, – говорить політолог.

Фото – Станіслав Зозуля. Джерело – Фейсбук

Якщо аналізувати психологічний портрет Надії Савченко, то якраз щирість цих намірів викликає найменше сумнівів, каже Станіслав Зозуля.

“Цілі, які вона сама собі уявляє, що переслідує, — це Україна, вільна від корупції, яку таким чином знищить інспірований Савченко народний гнів. Але навіть при успішному виконанні Савченко її плану без зміни системних правил гри згодом все вернулося до первісного стану”, – розмірковує експерт.

Дії екс-льотчиці могли б мати непрогнозовані наслідки

Що стосується її загрози українській державності та безпеці, то за словами Станіслава Зозулі, вочевидь, що Савченко, з її точки зору, керувалася благими намірами.

“Але теорія хаосу не дає очевидної відповіді, хто б від успішної реалізації її плану від того виграв, а хто програв. Хаос має тисячі відкритих дверей і міг би обернутися абсолютно непрогнозованими наслідками для тих, хто ініціював хаос в Україні. Водночас, не можна списувати Росію, як політичного гравця, яка мала б за намір досягти в Україні своїх політичних цілей”, – каже політичний експерт.

Савченко стала предметом для політичних спекуляцій

За його словами, фактор Надії Савченко буде присутній в українському політикумі, але не в якості самостійної політичної сили, а тепер вже в якості теми для політичних спекуляцій між владою та опозицією, Заходом та Сходом та темою напередодні президентських виборів після яких, за певних умов, можна очікувати звільнення екс-льотчиці та повернення її в українську політику.

Надія “грає” на руку Кремлю

Однак на думку іншого політолога Сергія Федуняка, Надія Савченко не є самостійним гравцем.

“Швидше за все, вона «втемну» використовується російськими спецслужбами для дестабілізації ситуації в країні. На словах вона переслідує, як вона сама це розуміє, благородні цілі вичищення «авгієвих конюшень» нинішньої влади і відновлення миру в Україні”, – розповідає доктор політичних наук.

Фальшивий герой, що підриває українську державність

Заяви колишньої бранки і діяльність до позбавлення недоторканності та затримання були досить небезпечними, на думку Сергія Федуняка, принаймні з трьох міркувань.

“По-перше, Надія намагалася радикалізувати якусь частину політичного спектра, і, що найнебезпечніше, Збройних Сил, і направити їх проти нинішньої влади. Згадаймо ці поїздки на фронт і розмови про необхідність військового перевороту. По-друге, вона створила досить вдалий інформаційний привід для російської пропаганди. І по-третє, ситуація навколо Савченко об’єктивно підриває авторитет нових символів України, що виникли останніми роками. Надія була одним із цих символів, який виявився фальшивим, і це до певної міри підживлює зневіру і цинізм серед частини суспільства, послаблюючи його сили”, – пояснює експерт.

Фото – Сергій Федуняк. Джерело – Фейсбук

Савченко вичерпала свій потенціал як політична фігура

Що стосується політичного майбутнього депутатки, експерт переконаний що його немає.

“Не думаю, що Савченко має якісь політичні перспективи. Видається, що вона стала нецікавою для опозиційних сил, бо весь свій потенціал тарану влади фактично втратила. До того ж, не зовсім віриться, що навколо неї можуть об’єднатися помітні політичні сили. Як особа, що не зовсім позбавлена харизми, Надія може навіть (чисто гіпотетично) увійти до наступного скликання Верховної Ради як депутат-мажоритарник. Але це у тому випадку, якщо уникне обвинувального вироку”, – відзначив доктор політичних наук.

Нагадаємо, українські парламентарі проголосували за зняття депутатської недоторканності з Надії Савченко, після чого вона була заарештована. Українській льотчиці інкримінують планування теракту безпосередньо у залі Ради. Як стверджує генпрокурор Юрій Луценко, у СБУ є докази, що вона спільно з Володимиром Рубаном для підриву парламенту привозила зброю з окупованих територій.

Автор: Ірися Герцун

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.