Вже третій місяць Україна протистоїть російській агресії. За цей час стало зрозуміло, що друга армія світу – це лише міф, який досить вдало розвінчують українські захисники. Але незважаючи на успішну оборону, контрнаступальні операції та тисячі знищених російських солдатів, говорити про остаточну перемогу ще рано. Ситуація може остаточно змінитися після того, як запрацює ленд-ліз, який 9 травня підписав президент США Джо Байден.

На що сподівався путін на початку війни і як ЗСУ скоротили список бажань кремлівського диктатора? Про це в ефірі Апостроф TV розповів волонтер, політичний та громадський діяч МИРОСЛАВ ГАЙ.

– Чи є в Україні такі зони ведення бойових дій, де не вистачає ефективного озброєння, і ми не маємо чим відповісти ворогу?

– Збройні сили України ефективно відповідають як і під час артилеристських дуелей, так і під час ударів з боку авіації противника. Але в нас продовжує стояти питання ПВО. Також нам потрібно більше боєприпасів до того озброєння, що ми маємо, зокрема, старого, радянського.

Ленд-ліз ще не запрацював. Попри те, що ми отримаємо зразки більш новітньої техніки, по-перше, вся ця техніка потребує освоєння. По-друге, вона потребує більшої кількості боєкомплекту. Росія, наприклад, не має зараз проблем із кількістю боєприпасів. Вони нас завалюють кількістю, на що Збройні сили України змушені відповідати більш професійним і якісним підходом в цій війні. Нам потрібно більше засобів безпілотної розвідки. В нас вони є, але їх мало.

І найголовніше – потрібен час. Час на освоєння нової техніки, час на освоєння нового озброєння, час на зміну тактики. Там, де з’являється нове озброєння, це необхідно робити, тому що інші тактико-технічні характеристики вимагають інших підходів. На все це потрібен час. Збройні сили працюють, намагаються цей час вигризти зубами для держави. І роблять це успішно, це відмічають усі країни світу, усі розвідки світу.

– Як змінять ситуацію на полі бою, наприклад, дрони-камікадзе Phoenix Ghost та Switchblade, які нам будуть постачати західні партнери?

– Це ще не постачається в такій кількості, яка б внесла якісні зміни в війну. Так, дійсно, ми дещо отримуємо. Але давайте будемо реалістами, інакше ми намалюємо собі райдужні перспективи, як свого часу зробила росія, які будуть відрізнятися від реальності. Ленд-ліз ще повноцінно не запрацював, але все йде в цьому напрямку.

Після підписання документу Байденом запрацюють бюрократичні механізми. Знову ж таки, це все час. Це не означає, що після підписання вже наступного дня ми отримаємо всі види озброєння і будемо використовувати його на фронті. Це забирає певний час, тиждень чи два.

Ми стратегічно в цій війні перемагаємо, але зарано говорити про остаточну фінальну перемогу. Ми йдемо до цього, і в нас є всі перспективи перемогти. Але треба бути реалістами і пам’ятати, що в нас є Маріуполь, в нас важка ситуація на Донбасі. У росії ще досі є ракетне озброєння, яке вона може застосувати, як ми бачимо, по всій території України.

– Вночі росія випустила по Одесі чотири ракети типу «Онікс» з комплексу «Бастіон» з території тимчасово окупованого Криму. Це надзвукова універсальна протикорабельна ракета вагою три тонни. Для чого вони використовують настільки дороговартісне озброєння? Щоб знищити готелі на одеському пляжі, чи вони просто помилилися?

– Занадто багато таких «помилок». Я думаю, що в них є проблеми з іншими видами ракетного озброєння, тому що вони використали його багато. Так, заводи російської федерації зараз намагаються поновити ці запаси, але вони мають поки що проблеми з комплектуючими. Знову ж таки, на це потрібен час. Тому використовують такі ракети як «Бастіон». Те, що вони потрапляють по цивільній інфраструктурі, говорить про те, що ми вже мали зрозуміти давно: росія використовує тактику терору. Вона намагається залякати політичне керівництво країни і цивільних для того, щоб змусити Україну піти на поступки і на переговори на умовах російської федерації. Це головна мета.

Вся ця війна – це політична авантюра путіна. Він чесно і щиро, я думаю, вважав, що Україна не витримає, що українське політичне керівництво не витримає, і що як тільки армія рф перетне кордон і почне рухатися в напрямку Києва, то всі втечуть, здадуться, капітулюють і підпишуть будь-які угоди. Цього не сталося, але вони продовжують свій тиск, бо це їхня головна мета – зміна політичного курсу України, відмова України від НАТО, вступ України в нову Союзну державу і зміна всього політичного керівництва. От і все.

– 9 травня на параді «побєдобєсія» в Москві виступав кремлівський диктатор путін. Ми не почули прогнозованих заяв про можливе закінчення «спецоперації», про оголошення війни чи загальної мобілізації. Самі росіяни кажуть, що риторика путіна виявилася доволі млявою. Як ви вважаєте, про що це свідчить? Чи розуміє кремль реальний стан справ на фронті?

– Я думаю, що кремль прекрасно розуміє, які їхні реальні справи. Росія не досягла в Україні жодної стратегічної мети, тому і промова така млява. Тобто немає реальних успіхів, є серйозні втрати – вже більше 25 тисяч їхніх військовослужбовців загинуло в Україні. Відповідно, ситуація ця для путіна ганебна. Але при цьому ця його промова говорить про те, що він збирається продовжувати війну в Україні, аж поки не досягне, чого хоче. Так, його апетити на цей час зменшуються завдяки Збройним силам України. Він каже про Слов’янськ, Краматорськ, Донецьку та Луганську області. Вже не йдеться про захоплення всієї України, принаймні в публічній риториці, тому що він розуміє, що на даному етапі стан збройних сил російської федерації не дозволяє цього зробити.

Але якщо ми підемо на політичні домовленості з рф та закапсулюємо цю війну, то це принесе нам тільки тимчасову передишку. Бо, швидше за все, росія оговтається та за певний час, як це було після першої чеченської кампанії, влаштує нам другу військову кампанію. Тільки вже краще підготувавшись та зробивши роботу над помилками, от і все.

– На цьому параді не було авіації, не було навіть очікуваного літака «судного дня» путіна. Як ви гадаєте, чому він не злетів?

– Важко сказати. З одного боку, Україна завдала безпрецедентні втрати російській федерації в авіації. Це насправді катастрофа для росії. Так, ми не знищили весь їхній авіапарк, але нанесли серйозні втрати. За моїми даними, трохи більше 30% того, що могло літати і воювати, було знищено. Це не означає, що росії більше нема чим воювати з Україною — є. Головне, коли збивається літак, це втрата пілота. На пілота літак ще можна побудувати, а пілота треба достатньо довго вчити для того, щоб він був компетентний виконувати бойові завдання в різних умовах. Це не рік, і це десятки мільйонів, якщо порахувати не тільки заробітну плату, але й усе, що вкладається в його навчання. Це тренувальні вильоти, паливо-мастильні матеріали, амортизація літаків. Тобто навчання пілота – це дуже дороге задоволення. І те, що Україна так ефективно при наявності тієї зброї, що в нас є, бореться з російською авіацією, говорить про те, що в них зараз дійсно є певні проблеми. Тому на параді ми авіацію цього року не побачили. Вона вся або задіяна в зоні бойових дій, або пошкоджена, або не вистачає пілотів.

– Повідомлялося, що корабельне угрупування російського флоту налічує щонайменше шість кораблів та два підводні човни, які перебувають у готовності для нанесення ракетних ударів. Росія продовжує стягувати кораблі в Чорне море. Як ви вважаєте, це підготовка до якихось провокацій, чи росія має щось інше на меті?

– Немає ніяких провокацій. Є війна, і вона буде продовжуватися в тому ж дусі, в якому йшла. Після невдалої спроби штурмувати Київ, російська федерація переходить до більш класичної війни. Однозначно буде збільшуватися кількість дистанційних атак усім можливим озброєнням. Тут нічого нового, це все вже аналізувалося і проговорювалося. Немає провокацій, є війна і росія її продовжує. Поки що нічого в планах кремля не змінилося.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статья«Збирання земель» від Путіна: навіщо Кремлю «референдуми» на Кавказі
Следующая статьяСлухи о повышении курса НБУ, затягивание войны, вывод капитала. Почему резко подскочил курс наличного доллара