Фармкомпанія “Дарниця” екснардепа Загорія – VIP-постачальник відомих аптечних мереж: її препарати пропонують клієнтам у першу чергу, попри те, що вони найдорожчі

Дві тисячі гривень на місяць – саме стільки, як свідчить статистика, пересічна українська родина витрачає на медикаменти. Адже лише стандартна аптечка обійдеться щонайменше у 500 грн, для пенсіонерів це – дуже відчутно, бо складає приблизно чверть від місячної пенсії. Чи можна обійтися меншими сумами? Хто змушує українців під час війни переплачувати в аптеках за ліки від 30%? І куди йдуть ці гроші?

Ціна на лікарські засоби з одним і тим самим складом, але під різними брендами, може суттєво відрізнятись, однак Антимонопольний комітет України порушень тут не вбачає. Чи не тому, що “обрані” фармкомпанії мають впливові зв’язки? Знімальна група проєкту “Стоп корупції” провела власний журналістський експеримент та з’ясувала, як виробники ліків та дистриб’ютори наживаються на українцях.

Чиї ліки – найдорожчі?

Загалом в Україні офіційно працює 25 фармацевтичних корпорацій. Для порівняльного аналізу журналісти взяли найпоширеніші ліки, які можна знайти у будь-якій домашній аптечці: цитрамон, валідол, аспірин, анальгін.

Ціни на ці позиції з березня по липень 2022 року зросли в середньому на 30-35%, зокрема на анальгін та цитрамон – на 29%, на валідол – на 35,5%.

Як показав моніторинг цін, найдорожчими серед вітчизняних медпрепаратів є продукти столичної фармкомпанії “Дарниця” Гліба Загорія.

Ціни на ліки ''Дарниці'' найвищі на ринку

Ми проаналізували ціни в аптеках за період з березня по липень 2022 року та побачили, що ціни на деякі препарати були збільшені в ціні. Особливо це стосується препаратів фірми “Дарниця”. Аптеки самостійно не будуть піднімати ціни, це виходить тільки по причині того, що виробник збільшує ціну на продукцію. Таким чином аптеки також змушені підвищувати ціни“, – розповідає аналітик Анастасія Бондаренко.

Так, на одному з сайтів із пошуку ліків цитрамон інших виробників коштує від 8 до 20 грн, а “Дарниці” – 34 гривні. Та сама ситуація й з іншими засобами, наприклад ацетилсаліциловою кислотою, або так званим аспірином.

Цікавим є те, що за цей період “Дарниця” продала препаратів на 26% менше, ніж к 2021 році, але прибутку від цього отримала більше на 46%“, – зазначає Анастасія.

Анастасія Бондаренко, аналітик

Чому аптечні мережі спонукають українців купляти дорожчі препарати?

У фармацевтів є своя мотивація продажу – це прив’язка виручки до заробітньої плати, це у всіх мережах так. У кожній аптеці відсоток продаж по різному перераховується в заробітну плату, але така є мотивація у всіх“, – коментує журналіст Артем Поліковський.

Редакції “СтопКору” також вдалося поспілкуватись із фармацевтами з різних міст України та різних аптечних мереж на умовах конфіденційності, аби зрозуміти мотивацію продаж та схему заробітку.

Зокрема, про роботу в одній з відомих столичних мереж 36,6 розповів фармацевт Ігор.

Фармацевт Ігор розповів журналісту Артему Поліковському про ''залаштунки'' фармбізнесу

Під час стажування мені відразу пояснили, як працювати правильно і вигідно для себе. У нас зарплата – це відсоток від виторгу, тому ми мотивовані продавати якомога дорожчі препарати. Наприклад, ми ось співпрацюємо з “Дарницею”, це наш VIP-партнер. Іноді той, хто найбільше за місяць продасть препаратів від “Дарниці”, отримує премію. Так само, якщо клієнт питає про певний препарат – ми мотивовані продавати дорожче, навіть якщо у нас є аналоги дешевші. І тільки якщо людина запитує, чи є у вас інший такий самий препарат від інших фірм – тоді вже розповідаємо альтернативи“, – зазначає співрозмовник “СтопКору”.

Варто зауважити, що різниці у складі поширених препаратів від різних українських виробників – немає. Однак саме “Дарниця” розглядається як “головний постачальник”, і її продукцію пропонують клієнтам у першу чергу.

Тож чи можна стверджувати про таку собі приховану монополію?

З цим питанням та з виявленими в ході росзлідування фактами “СтопКор” звернувся до всіх профільних органів та компаній виробників ліків. Та, як вз’ясувалося, ніким це питання не досліджувалося. Журналісти також звернулись до Антимонопольного комітету за роз’ясненнями.

У разі, якби у “Дарниці” було монопольне становище, тоді можна було б оцінювати, чи завищені чи не завищені у них ціни. У разі, якщо в них завищені ціни, є конкуренти і становище не є монопольним – то це і є вільний ринок. Тобто споживач обирає саме цього виробника за певних умов, в даному випадку це не ціна – можливо якість, можливо якісь додаткові послуги“, – пояснює голова АМКУ Ольга Піщанська.

Голова АМКУ Ольга Піщанська

Як саме проходить процедура формування ціни лікарських засобів? Аптечні мережі можуть лише додати свій відсоток, який визначений законом. Тож, щоб підвищити допустиму вартість свої ліків, фармкомпанія має подати заявку до Держслужби з лікарських засобів, в якій прописати всі витрати на виготовлення.

І, як стверджують інсайдери, заявки “Дарниці” на підвищення ціни розглядають та дають їм “зелене світло”, на відміну від заявок інших постачальників.

Чи пов’язана така лояльність Держслужби з впливовістю власника “Дарниці”?

Нагадаємо, засновником фармкомпанії є колишній нардеп від БПП, відомий бізнесмен Гліб Загорій. І в його політичній та діловій біографії – чимало цікавих моментів. Наприклад, історія про замах на життя гендиректора заводу “Фармак”, спонсорування так званих “тітушок” під час Революції Гідності, рейдерські ататки на інших представників фармгалузі та тісний зв’язок із Петром Порошенком.

За інсайдерською інформацією від джерел, наближених до “Дарниці”, ключовими “лоббістами” фармкампанії є Олексій Філатов та Олексій Соловйов.

Філатов – адвокат та співзасновник юридичної компанії “Aequo”. За каденції Порошенка він був заступником Голови Адміністрації Президента України й відповідав за суддівську реформу, і саме його прізвище згадується неодноразово в антикорупційних журналістських розслідуваннях. Йдеться, зокрема, про діяльність юрфірми “Aequo”, що спеціалізувалася на консультуванні бізнесменів, котрі зверталися до АМКУ. За даними ЗМІ, в цьому органі працювала кума Філатова – Марія Ніжник. І саме в той час АМКУ нібито давав чисельні неправомірні згоди на поглинання, або простими словами рейдерство на користь клієнтів “Aequo”.

Олексій Соловйов – чинний заступник голови РНБО України. За часів Януковича він очолював два найкорумпованіших дозвільно-наглядових органів в системі виробництва та обігу фармакологічних препаратів та лікарських засобів: Державну службу лікарських засобів і виробів медичного призначення та Державну інспекцію з контролю якості лікарських засобів МОЗ України.

У цій історії є й певний “російський слід”.

Нагадаємо, родина Загоріїв має дружні зв’язки з Валентиною Матвієнко – скандальною російською урядовицею. Мати пана Гліба була однокурсницею Матвієнко. Це підтвердив сам екснардеп в одному з інтерв’ю. Щоправда, своє спілкування з чиновницею країни-агресора Загорій заперечує.

Екснардеп Загорій має зв'язки у кремлі?

Цікаво, що син Матвієнко – Сергій – також має власну корпорацію з виробництва лікарських засобів та аптечних мереж: “Еркафарм”. Офіційно компанії “Дарниця” та “Еркафарм” не мають жодних ділових зв’язків. Однак дивним чином у російських аптеках і досі можна придбати українські ліки з логотипами “Дарниці”, вироблені у 2018 році.

Усі виявлені в ході журналістського розслідування факти передавно у Нацполіцію, прокуратуру та Службу Безпеки України. Тож, сподіваємось, компетентні правоохоронні органи з’ясують, яким чином вітчизняні медикаменти опинились у країні-агресорі, та наскільки законно під час війни завищувати ціни на ліки для українців.

Олександр Грицишин

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.