Після зливи «вкидів» про кадрові зміни у владі на Банкову як з рогу достатку посипались нові скандали — як то із закупівлями в Міноборони, так і з затриманим в.о міністра Мінрегіону. Президент Володимир Зеленський пообіцяв «потужні рішення» щодо чиновників. Чим закінчиться найбільші від початку війни кадрові пертурбації в українській владі, читайте в матеріалі «Апострофу«.

Увечері неділі, 22 січня, Володимир Зеленський анонсував кадрові рішення щодо чиновників, які «порушують принцип справедливості». Заява очільника держави прозвучала як коментар до нещодавнього затримання в.о. міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Василя Лозинського за підозрою у корупції.

«Сьогодні Кабмін України звільнив з посади заступника міністра, який був викритий співробітниками НАБУ. У правоохоронців є всі можливості, щоб провести розслідування і направити це провадження до суду.І я хочу, щоб це було нашим сигналом усім, чиї дії або поведінка порушують принцип справедливості… І цей тиждень буде часом відповідних рішень. Ці рішення вже підготовлені. Не хочу зараз анонсувати їх, але все це буде справедливо», — сказав він.

Глава держави також пообіцяв розбиратися у кожній ситуації.

«Те, що стосується енергетики і закупівель. Те, що стосується відносин між центральною владою і регіонами. Те, що стосується закупівель для військових, тощо. Суспільство отримає повну інформацію, а держава зробить потужні необхідні кроки«, — підкреслив Зеленський. Він також повідомив про «відповідні кроки» щодо людей, за якими працюють українські спецслужби за фактами діяльності проти України.

Заява президента стосувалась, зокрема, оприлюдненої у ЗМІ інформації про те, що Міноборони закуповує продукти харчування для військовослужбовців за цінами у 2-3 рази вищими, ніж у супермаркетах Києва. У відомстві Олексія Резнікова одразу ж звинуватили журналістів у маніпуляціях, але пообіцяли сприяти «прозорому розслідуванню».

Проте, «дев’ятий кадровий вал» стосується не лише скандалів, в яких фігурують керівники певних міністерств. Зокрема, знову почалися розмови про урядову реформу та об’єднання кількох міністерств.

За словами політичного експерта Володимира Фесенка, більшість кадрових перестановок в уряді планувались ще минулого року.

«Очікується заміна трьох міністрів, яких мали ще восени звільняти. Загострення боротьби з корупцією, можливо, прискорило рішення – зокрема, стосовно Мінстратегпрому та Мінспорту, які ліквідують в рамках реформи урядування. Павла Рябікіна збираються відправити послом в Китай, а Вадим Гутцайт став головою НОК, а їх міністерства ліквідують. Окремо йде тема щодо звільнення Германа Галущенка. Щодо нього давно були претензії, але з цим тягнули до відносної стабілізації ситуації в галузі та пошуку заміни йому – схоже, це питання вирішене«, — каже експерт «Апострофу».

З колегою погоджується політолог Віталій Кулик. Він зауважує, що накопичились певні згубні для влади історії, які рано чи пізно мали прорватись назовні. Це наклалося на плани влади щодо об’єднання кількох міністерств, створення нового відомства, пов’язаного з управлінням економічними процесами.

«Масла у вогонь підлили корупційні скандали. Банкова мала б здійснити посадки, позбавитись від певних токсичних кадрів – очевидно, суспільство сприйняло б це позитивно. Але замість цього турбулентністю, яка мала бути контрольованою, скористались певні гравці для того, щоб або зайти в політику, або зайняти певні пости – тут є елемент політтехнологій. Йдеться зокрема про Міноборони, де хтось може бажати скинути Резнікова, аби самому посісти його місце. Або «підвісити» Резнікова, щоб не виникали питання стосовно певних осіб, щодо яких висловлені підозри, і не йшлося про відставку інших людей. Хоча після загибелі керівництва МВС входити в ситуацію розхитування ще й керівництва оборонного відомства — небезпечно«, — каже експерт.

Тут слід зауважити, що нинішній «вибух» посилило існування консенсус-табу на інформаційні удари, що можуть зашкодити військовим чи військовому керівництву: якщо такі історії й виникали, їх намагалися не загострювати, щоб не створювати турбулентність у владі.

Утім, на думку Кулика, влада сама зайшла в стан турбулентності, не реагуючи на меседжі з боку суспільства про дотримання справедливостіЗа словами експерта, заступник голови ОП Кирило Тимошенко, хоч і набрав негативу, схоже, уникне відставки. Інша справа — його колега Олег Татаров, щодо звільнення якого активно йдуть розмови в кулуарах.

«Потужні медіаудари вилились на оголений «нерв» суспільства, цим скористались і ворожі ІПСОшники, які поширюють максимальну «зраду» в анонімних каналах, підриваючи авторитет ЗСУ, показуючи некомпетентність влади та чвари у ній, «фейковість» української державності тощо. Західні партнери, звісно, зовсім не зацікавлені у підриві нашого військового керівництва. Але вони мають інтерес, щоб злочини не прикривалися військовою необхідністю, щоб були прозорі розслідування та підозри, незалежність антикорупціонерів. Але у тому «вибуху», коли все відбулось разом – загибель керівництва МВС, суперечка між ГУР МО та СБУ, і до всього ще й скандал в Міноборони – в цьому вони точно не зацікавлені. Підштовхування нашої влади до ухвалення кадрових рішень могло бути, але потім усіх забризкало коричневою субстанцією і шкода виявилась більшою, ніж позитив у вигляді привернення уваги суспільства до корупції у верхах«, — додає Кулик.

У свою чергу, Володимир Фесенко звертає увагу на активізацію антикорупційних органів.

«Себе продемонструвати хоче новий керівник САП. Заступники директора НАБУ також хочуть залишитись працювати і намагаються продемонструвати свою ефективність. Активізувалась і НАЗК – перевіряють декларації — під ударом низка нардепів-«слуг», і антикорупціонери дійсно показують себе незалежними. Що ж стосується скандалу із закупівлею харчів у Міноборони – це приклад тупої схеми. Ризикну припустити, що левова частка держзакупівель відбувається за такою ж схемою, але в умовах війни це звісно викликає обурення в суспільстві. Делікатна ситуація: розслідування треба провести, але так щоб не зачепити обороноздатність країни«, – вважає експерт.

Фесенко зауважив, що судячи з інформації джерел та заяв президента і Давида Арахамії, з високою імовірністю буде вирішуватись питання відставки заступника голови ОП Кирила Тимошенка, щодо якого виникають питання щодо способу життя та не гідної поведінки під час війни. Щодо колеги Тимошенка Олега Татарова – про нього говорять, але не про звільнення, каже Фесенко. Питання стосовно Татарова в іншому – а хто на заміну? Якби заміна була – його б давно відправили у відставку, каже політолог.

Як би там не було, судячи з настрою звернення Зеленського, рішення будуть ухвалюватися швидко. Чи є сенс зараз міняти очільника Кабміну — сумнівно, але частина міністрів точно буде замінена..

Експерти та оглядачі вважають, що відбудеться чистка в Мінвідновлення України Олександра Кубракова, але не стосовно самого міністра, а колишньої команді Мінрегіону – серед людей колишнього міністра Олексія Чернишова, підлеглих затриманого в.о. міністра Лозинського. Виникають питання і щодо Мінекономіки, митниці…

«Має бути самообмеження еліт під час війни – цього нема, як нема і відчуття спільного болю з народом. Нам потрібне не лише очищення від корупціонерів і відповідні кадрові рішення, але й демонстрація єдності влади зі своїми громадянами, не відчуженість від них, а людяне ставлення без копіювання російських методів, тих же масових облав військовозобов’язаних. А це все досягається не лише шляхом кадрових рішень«, — підсумовує Віталій Кулик.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяВ Україні обмежили виїзд чиновників за кордон
Следующая статьяВипалена земля: які тварини та рослини зникнуть через війну в Україні