12 січня Вищий Антикорупційний суд України, розглянувши апеляцію, залишив екс-нардепа Максима Микитася під вартою до 12 лютого 2023 р. Водночас обвинуваченому залишено можливість вийти із СІЗО під заставу у 100 млн грн. Щоправда, цією можливістю Микитась поки не скористався. Справа власника «Укрбуду» стає дедалі цікавішою. Як заявив адвокат обвинуваченого, тепер Микитася звинувачують не в тому, за що «закрили». Докладніше читайте у матеріалі «Апострофа«.

Нагадаємо, 18 жовтня 2022 р. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) звинуватили власника «Укрбуду» у Максима Микитася спробою підкупу мера Дніпра Бориса Філатова. У НАБУ тоді наголошували: «Це одна з рекордних сум пропонованої неправомірної вигоди, зафіксованої правоохоронцями в Україні». Нібито запропоновано її було за можливість добудувати в Дніпрі метрополітен, оскільки попередній підрядник пішов і ситуація стає критичною.

Як раніше писав «Апостроф», посилаючись на адвоката Микитася, у розслідуванні цієї справи чимало дивно, починаючи з моменту подання Філатовим заяви до НАБУ. У ньому, як стверджує захист, факт пропозиції хабара не доведений, а є лише неоднозначні натяки.

Тепер адвокат Мікитася Артур Габрієлян, продовжуючи детальний розгляд звинувачення, з’ясував, що, виявляється, його підзахисного звинувачують не в тому за що заарештували.

«Відповідно до запропонованих Микитасем М.В. пропозиції, я повинен надати вказівки профільним департаментам щодо співпраці з «Метробуд» та Микитасем М.В., щодо перемовин із ЄБРР, а Микитась М.В., у свою чергу, пролобіювати відповідні погодження від представників ЄБРР», — цитує адвокат обвинуваченого протокол допиту мера Дніпра Філатова від 5 вересня 2022 р.

«Але якщо відкрити підозру від 18 жовтня 2022 р., — наголошує Габрієлян, — то Микитася звинувачують у тому, що «рекордні» 22 млн. євро або 10% від суми контракту на добудову метро він пропонував Філатову за: По-перше, щоб мер включив до робочої групи з переговорів із представниками ЄБРР ставлеників Микитася під виглядом працівників КП «Дніпровський метрополітен» або Дніпровської міськадміністрації. Це не підтверджується результатами досудового розслідування. По-друге, призначив своїм радником зазначену Микитасем людину. По-третє, підписав листи-рекомендації на адресу ЄБРР про надання згоди Дніпровській міськадміністрації на укладання прямого контракту з групою компаній, що підконтрольна Микитасю. Тим часом, у матеріалах справи взагалі немає даних про те, що Микитась пропонував Філатову лист-рекомендацію такого змісту, оскільки такий лист мера взагалі не має для ЄБРР жодного значення».

Тобто тепер, як каже адвокат, виходить, що гроші було запропоновано Філатову за призначення радників мера. Причому, як випливає зі стенограми їх з Філатовим зустрічі 18 жовтня, саме останній повідомив, що може призначити когось із пропонованих Микитасем людей радником, але позаштатним.

«Проте, хтось хоч раз чув, щоб за таку посаду пропонували 22 млн євро? З огляду на те, що ці радники по факту ніхто – ні повноважень, ні «портфелів». Та за такі гроші можна, напевно, штатним радником Джо Байдена чи Сі Цзіньпіня стати», — жартує Артур Габрієлян.

Крім того, адвокат звернув увагу на несподівану картину походження «рекордного« хабара. Як наполягав Габрієлян у залі суду, Микитась не міг пропонувати Філатову хабар у 22 млн. євро, оскільки для цього він повинен контролювати кошти, які б надійшли від ДП «Дніпровський метрополітен», як замовника проекту.

«Ось дивіться. За правилами ЄБРР, якщо у реалізації проекту бере участь група компаній, підписується багатосторонній контракт. Відповідно до нього замовник виплачує гроші кожній із компаній безпосередньо. У матеріалах справи, зокрема про зустріч від 4 жовтня, є проект угоди, яку Микитась передав Філатову. За задумом Микитася, після погодження з ЄБРР має бути укладений багатосторонній контракт між КП «Дніпропетровський метрополітен» та групою компаній, серед яких і «Тунельбуд». За контрактом 10% вартості проекту отримує «Тунельбуд» безпосередньо від КП «Дніпровський метрополітен». Якщо й припустити, що компанія «Тунельбуд» переходить під особистий контроль Філатова, у такому разі КП, на яке він і зараз має певний службовий вплив, має укласти контракт із підконтрольною йому компанією, тобто з «Тунельбуд». А «Тунельбуд» має напряму отримати 10% із 220 млн євро від підконтрольного Філатову КП «Дніпропетровський метрополітен». Виходить, що Філатов сам собі має надати «рекордну» вигоду. І це не підпадає під осудну Микитасю ст. 369 КК України. І сидіти на лаві підсудних тоді мають зовсім інші люди», – резюмував Габрієлян.

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяЗдавалося б, до чого тут ЗСУ: яким буде курс долара у 2023 році
Следующая статьяПроблеми з виплатами переселенцям: які потрібні документи та що робити, якщо відмовили