Законопроєкт про повернення технічного огляду особистого автотранспорту громадян, підготований Міністерством інфраструктури, викликав велике зацікавлення серед власників автівок і бурхливе обговорення в суспільстві. Однією з найбільш суперечливих виявилась норма про те, що автомобілі, старші 15 років, не допускатимуться до техогляду. Чи запрацюють нові правила з 1 січня і чи допоможе повернення техогляду знизити кількість ДТП — дізнавався «Апостроф«.

Нагадаємо, що процедура обов’язкового техогляду в Україні діяла до 2011 року. Тоді це була рафінована 100-відсотково корупційна схема, яка жодного стосунку до технічного стану автомобілів не мала. Просто кожен автовласник раз на два роки виплачував місцевим даїшникам певну суму за талон, який посвідчував проходження техогляду і давав право їздити протягом наступних двох років.

У 2011 році, імітуючи боротьбу з корупцією, уряд тодішньої Партії регіонів скасував техогляд і з того часу до цього питання держава не поверталася. Проте нині цю процедуру планують повернути вже з початку наступного року. Мотивує це уряд тим, що впровадження технічних оглядів всього автотранспорту начебто передбачене Угодою про асоціацію з ЄС.

«Техогляд дійсно є звичайною процедурою в країнах ЄС, спрямованою на контроль за екологією та безпекою дорожнього руху, — говорить «Апострофу» засновник порталу dtp.kiev.ua Владислав Антонов. — Проте впровадження його просто зараз навряд чи є доцільним, оскільки в даний момент у населення України є безліч інших проблем. Необхідно пережити зиму, уникнути масового виїзду людей за кордон».

Термінове запровадження нової процедури в розпал війни, на думку експерта, недоцільне ще й через те, що технічний стан автівок є далеко не головною причиною ДТП в Україні.

«На цей фактор припадає дуже незначна частина аварій — буквально долі процента, — пояснив Владислав Антонов. — Основними ж причинами є порушення правил дорожнього руху (водіння в нетверезому стані, перевищення швидкості, недотримання дистанції), помилки водіїв, недоліки інфраструктури (розвороти на швидкісних трасах, відсутність чи несправність світлофорів, перехрестя без позначення пріоритетності проїзду чи регулювання тощо). І на жодну з цих причин наявність чи відсутність техоглядів ніяк не впливає».

До того ж, для комерційного автотранспорту, який експлуатується в найбільш інтенсивному режимі, техогляди в Україні продовжують існувати.

«І це правильно, оскільки ймовірність несправностей, які впливають на безпеку руху, там набагато вища, — говорить Владислав Антонов. — Наприклад, в Києві були випадки, коли у маршруток під час руху відвалювалися колеса, і одного разу таке колесо навіть убило людину. В той же час, з приватним автотранспортом подібні аварії трапляються дуже рідко».

Читайте: Що додатково впливає на вартість техогляду: корисна інформація

На думку експерта, з поверненням техогляду відродяться і корупційні явища, які завжди супроводжували цю процедуру. Той факт, що за планом уряду огляд проводитиме не поліція, а спеціально сертифіковані СТО, мало що в цьому плані змінить.

«Власники машин на цих станціях отримають можливість за певну суму проходити огляд, навіть там не з’являючись, — вважає експерт. — А СТО, в свою чергу, вже домовлятимуться з поліцією. В такий спосіб можна буде отримати свідоцтво про проходження технічного огляду навіть на іржавий кузов автомобіля».

Одним з найбільш резонансних положень пропонованого законопроєкту є також обмеження на вік автомобілів. За планом уряду, автомобілі, старші 15 років, не будуть допускатися до техогляду. По суті, їх буде заборонено експлуатувати і власники муситимуть здати їх на металобрухт.

Така турбота про оновлення вітчизняного автопарку, була б цілком доцільною і корисною, якби її можна було практично втілити. Навіть до війни Україна була країною старих машин. Переважну більшість автопарку складають машини «не першої молодості». Щойно з’являється така можливість, до країни сотнями тисяч завозяться вживані автівки з Європи і США, які дозволяють отримати можливість пересування за відносно невелику суму, доступну гаманцю пересічного українця. Натомість придбати новеньку автівку із салону — розкіш, доступна дуже невеликому відсотку населення.

«Середній вік автомобілів складає 12 років, — говорить Владислав Антонов. — В країні експлуатуються мільйони автомобілів, старших 15 років. І заборона на їх використання викличе масове обурення. Звичайно, у старших машин ймовірність несправностей є вищою. І можливо було б доцільно здійснювати більш жорсткий контроль за їх технічним станом, наприклад, запровадити техогляд за автівками, старшими за 15 років. Але просто вивести їх з експлуатації ми не можемо собі дозволити. Україна не така багата країна, щоб її громадяни могли собі дозволити кожні два-три роки купувати машину в салоні, а потім продавати її і брати нову».

Зауважимо, що законопроєкт, запропонований міністерством, ще не поданий до парламенту і, ймовірно, перебуває в фазі остаточного узгодження тексту. Тож в ньому ще можливі зміни. Лишається сподіватися, що в остаточній редакції він не міститиме явно корупційних норм і не залишить значну частину населення, яке сьогодні докладає величезних зусиль для підтримання економічної активності, виживання, без «коліс».

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Предыдущая статьяНовий рік у світі: у Румунії економлять на ялинках, а в Канаді – проти штучних
Следующая статьяДе зустріти Новий рік — 2023-й: топ міст на заході України